fbpx

Четворица починати и 26 новозаразени лица во последните 24 часа

-

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие починаа четворица пациенти. Една е пациентка од Скопје (79), пациент од Велес (58), пациент од Прилеп (67) и уште еден пациент од Скопје (63).

Денеска во Штип се регистрирани тројца оздравени пациенти од Ковид-19, кои со лесна форма на болеста се лекуваа во домашни услови.

„Во изминатите 24 часа се дијагностицирани 26 нови случаи на Ковид-19. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 854 лица. Во изминатото деноноќие направени се 330 теста. Преку Институтот за јавно здравје се направени 317 тестови, преку Ветеринарен факултет – 13, во „Авицена“ – 9, во „Биотек“ 24 и во „Филип Втори“ 71 тест.

Досега во земјата се направени вкупно 8.552 тестирања на Ковид-19“, стои во соопштението на министерството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...