fbpx
Таг: плаќање

таг: плаќање

Биометриските платежни картички не ги претвораат луѓето во робови

Биометриските картички се користат за поголема безбедност при плаќањето, оневозможување кражби на идентитетот и со нив корисникот не се претвора во роб. Безбедноста на податоците е загарантирана, а МВР нема никаква поврзаност со овие биометриски картички, бидејќи тие во Македонија не се во употреба. Со картичките не може да се случи да ве ограбат па да нема каде да...

Поднесени 800 приговори за сместувањето во студентските домови

Вкупно 800 приговори стасале до Државниот студентски дом - Скопје (ДСД) во врска со вселувањето во студентските домови. Околу 200 од приговорите се барања за префрлања од еден студентски дом во друг, односно за префрлање во студентскиот дом „Гоце Делчев“, а останатите приговори се однесуваат на барања за ослободување од плаќање станарина и исхрана во домот, која од оваа...

Со законски измени ќе се ограничува плаќањето за ковид-лекување кон приватните болници, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека утрово на состанокот на Координативниот штаб имало предлог да се донесат измени на Законот за здравствена заштита, со што, за приватните болници ќе има финансиски ограничувања за средствата кои тие ги наплаќаат за лекување на ковид-пациенти. Филипче додаде дека тие го слушнале гласот на граѓаните и предлог-измените утре ќе бидат претставени на владина...

Илон Маск објави дека „Тесла“ автомобилите ќе може да се купувааат со биткоини

Главниот извршен директор на „Тесла“, Илон Маск објави дека со биткоини ќе може да се купат автомобилите „тесла“ во Соединетите Американски Држави. You can now buy a Tesla with Bitcoin — Elon Musk (@elonmusk) March 24, 2021 Маск минатиот месец објави дека купил биткоини во вредност 1,5 милијарди долари, потенцирајќи дека биткоинот наскоро ќе биде прифатен како најпопуларна криптовалута со која ќе...

Порталб: Студентите во Тетово ќе плаќаат за јавен превоз повеќе од административците, најавуваат протести

Усвојувањето на ценовникот за јавен превоз во Тетово денеска беше проследено со реакции на студентите и студентските организации, бидејќи цените за студентите се поскапи од оние за општинските административци, а не беа прифатени предлозите на советниците за движење БЕСА и Алијанса за Албанците за олеснувања за студентите. Директорот на ЈП „Тетово Транспорт“ ја остави отворена можноста за промени во...

Порталб: На младите во земјава не им се плаќа за практичната работа

Младите во земјава кои сакаат да започнат со работа треба да завршат најмалку еден месец практична работа на нивните студии пред да се вработат. Практичната работа се смета за нешто многу важно, што им нуди на младите луѓе можност да работат во професионална средина, да стекнат некое претходно искуство што ќе им помогне во нивниот пат кон кариерата. Во...

Должниците за вода можат главниот долг и трошоците да ги платат без камата, на рати

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека согласно Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица, донелe одлука со која извршиле отпис на побарувања по основ на наплата на затезна односно казнена камата по главен долг и трошоците на постапката кои произлегуваат од старите извршни судски предмети пренесени кај нотарите и извршителите како и...

Народната банка започнува со објавување нови статистички податоци за картичното работење

Народната банка започнува со објавување нови статистички податоци од доменот на картичното работење коишто се поврзани со трансакциите во странство со платежните картички издадени од домашни издавачи и со трансакциите во земјата со платежните картички издадени од странски издавачи и со објавување на надоместоците коишто банките и другите даватели на платежни услуги ги наплатуваат од трговците за плаќањата со...

Европски правила за задоцнето плаќање со нов закон за облигациони односи

Министерството за правда подготвува предлог-закон за облигационите односи со кој би требало да има усогласување на домашната регулатива со четири европски директиви во однос на задоцнетото плаќање и казнените камати, правата на потрошувачите, на патниците и на самовработените трговски застапници. „Постојниот Закон за облигационите односи е донесен во 2001 год. Со истиот за прв пат се напуштија некои концепти и...

Јавниот сектор е во повластена положба во плаќањето на долговите, поради одложените рокови

Приватниот сектор бара да биде вклучен во процесот на измените на Законот за финансиска дисциплина со сите досегашни нотирани недостатоци. „Неопходно е да се обезбеди правна заштита, како и владеење на правото. Врз тие принципи може значително да се подобри бизнис-климата во земјата. Законот за финансиска дисциплина, во кој би биле вклучени и барањата на приватниот сектор за олеснување на...

Заев за „Базфид“: Про-руски бизнисмени плаќаат за насилни протести во Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Базфид њус“ изјави дека про-руски бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи на НАТО, со плаќање за насилни протести. Заев вели дека неговата влада добила повеќе извештаи дека „грчки бизнисмени" кои „се сочувствителни на руската кауза“ им платиле на Македонци суми во износ од 13.000 до 21.000 долари за „извршување акти...

НБРМ: Софтверите на машините за обработка на пари да се прилагодат на новите 10 и 50 денари

Народната банка ги известува сите правни лица кои што ги одржуваат машините за обработка на пари и автоматите за наплата со готовина дека по 15 мај ќе започне периодот во кој што ќе можат да ги приспособат софтверите за да ги препознаваат карактеристиките и заштитните елементи на полимерните пари во апоенска вредност од 10 и 50 денари. „Доколку правните лица...

Народна банка ги претстави првите полимерни банкноти, кои од 15 мај влегуваат во оптек

Народна банка го претстави сликовниот приказ на првите полимерни банкноти на Македонија, кои на 15 мај влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. „Основната разлика помеѓу овие и книжните банкноти од истата апоенска вредност е материјалот кој се користи како подлога за печатење. Хартијата изработена од памучни влакна се заменува со специјална подлога, супстрат изработен...

Град Скопје ги потсетува граѓаните да го платат данокот на имот за 2016 година

Секторот за финансиски прашања на Град Скопје ги известува сите правни и физички лица, кои што имаат неплатен данок на имот за 2016 година, итно да ја подмират својата обврска, информираат од оваа институција. „Постапката за присилна наплата за данокот на имот за 2016 година е во тек и за да се избегне непотребното блокирање на трансакциските и жиро-сметките, апелираме...

Народна банка пушти во оптек четири нови ковани пари

Народната банка издаде и пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели „Година на кучето – богата година на кучето“, „Година на кучето – безбедна година на кучето“, „Руски лавиринт“ и „50 години од Македонската академија на науките и уметностите“. Кованата пара „Руски лавиринт“ е изработена од сребро со тежина од 50,47 грама  и изнесува 4.300 денари. Кованата пара „50 години...

УЈП: Септемвриските сметки за радиодифузна такса се последни за плаќање

По доставувањето на решенијата за септември, Управата за јавни приходи (УЈП) ќе прекине со достава на решенијата за плаќање радиодифузна такса (РДТ), информираат оттаму. Оваа одлука е во согласност со законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кој се укинува оваа давачка. „Граѓаните и фирмите имаат обврска да извршат плаќање на сите заостанати долгови по решенија...

ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството, велат од компанијата

АД ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството, односно кон економските субјекти со кои има воспоставено деловни односи, се вели во реакцијата на компанијата, откако вчера Министерството за финансии го објави долгот на државните институции, а за ЕЛЕМ посочи дека должи 641 милион денари. „Акционерското друштво во државна сопственост ги испрати бараните податоци до Министерството за финансии со пресек заклучно...

НФАПВ предупредува да не се плаќа за вработување во странство

Националната федерација на агенции за вработување (НФАПВ) денеска упати предупредување да бидат внимателни сите што сакаат да дојдат до работно место во странство преку некоја агенција. Заинтересираните за работа не треба да плаќаат на агенциите, бидејќи агенцијата за постапката треба да им наплати на работодавците. Затоа кандидатите не треба да прифаќаат плаќање на какви било провизии и трошоци, пред...

Народна банка промовираше нов систем за прекугранични плаќања во евра

Нов систем за прекугранични плаќања во евра промовираше Народна банка. Целта на овој проект е побрзо и посигурно да се извршуваат прекуграничните плаќања во евра и да се намалат трошоците за нив, од што економијата би имала придобивки, вклучително компаниите и домаќинствата. - Со остварувањето на овој проект, се постигна повисоко ниво на платежна интеграција на Македонија во платежната инфраструктура...

Народна банка пушти во оптек нови ковани пари за колекционерски цели

Народна банка го издаде и го пушти во оптек комплетот ковани пари за колекционерски цели наречен „Триптих“. Исус Христос, Богородица и Св. Никола Чудотворец се на монетите за колекционерски цели „Триптих“. Цената на комплетот изнесува 4.500 денари. Кованите пари за колекционерски цели издадени од Народната банка се законско средство за плаќање во Македонија.

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...