fbpx
Таг: пазар

таг: пазар

Отворен е ветениот затворен пазар во Кисела Вода

На местото на стариот нестандарден полуотворен пазар во Општина Кисела Вода, зад некогашното старо кино, изграден е современ, стандардизиран затворен објект со површина од 250 квадрати на кој се сместени 16 тезги. Со тоа, едно од ветувањата на Орце Георгиевски, како кандидат за градоначалник пред локалните избори во 2021 година е исполнето, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Енергетската криза во Западниот Балкан – слично на ЕУ, или сепак различно?

Очекувано, глобалната енергетската криза не го заобиколи Западниот Балкан. Меѓутоа, регионот покажува некои специфики споредено со ЕУ. Западниот Балкан е поврзан со Европската унија преку Договорот за енергетската заедница, во кој, покрај државите од нашиот регион, членуваат и Украина, Молдавија и Грузија. Со овој договор практично внатрешниот пазар на енергија на ЕУ се проширува на овие држави, што за нив...

МВР и Царинската управа запленија 860 килограми режан тутун од скопските пазари

Одделението за истраги - Сектор за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на  режан тутун низ пазарите на територија на град Скопје. Предмет на акцијата беше  контрола и заплена на производи кои нелегално се продаваат и коишто претставуваат акцизни добра. Во акцијата...

Вистиномер: Не e изграден нов затворен пазар во Струга

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Струга, Рамиз Мерко. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Ветување: Изградба на затворен зелен пазар во Струга со јавно-приватно партнерство    ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, во неговата предизборна програма „За Општината што ја сакаме” (стр. 16) со која излезе на локалните избори во октомври 2017 година, вети изградба на нов затворен...

Порталб: Се стега „ременот“ – јавниот долг ќе расте, како ќе се враќа?

Јавниот долг ја надмина психолошката граница од 60 отсто, искачувајќи се на 60,7 отсто. И до година ќе се земаат заеми, но според првичните информации, Владата „пари“ ќе бара на домашниот пазар, пишува Порталб.мк. Според економистите, секое позајмено евро треба внимателно и рационално да се троши зошто ќе дојде време да се враќа – со камата. Дали банките ќе станат...

Угостителите бараат протоколи за организирање на прослави и настани

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија денеска одржа состанок со Комисијата за заразни болести, на која угостителите повторно ја искажаа неопходноста од креирање и донесување соодветни протоколи кои би се почитувале за контролирано одржување на прослави и настани во угостителските објекти. Континуирано на состаноците на ТУК со Комисијата за заразни болести, се укажува дека дел...

Владината уредба за акцизите на нафтата ќе остане на сила речиси до Нова Година

Очекува ли Владата нестабилноста на нафтениот пазар поради кризата предизвикана од корона вирусот да трае подолг период е прашање што заслужува внимание ако се земе предвид дека новата Уредба со која се зголемуваат акцизите за нафтените деривати се предвидува да трае за време на вонредната состојба, но и седум месеци по нејзиното завршување. Со Уредбата од 5 мај, годинава се...

Во Белград пазарите затворени, пазарџиите ќе доставуваат до дома

Бидејќи во главниот град на Србија сите пазари се затворени како дел од мерките за борба против корона вирусот, претпријатието „Градски пазари“ најави дека на својот веб-сајт ќе објави контакт-податоци од продавачите на тезгите и од производителите, кои на граѓаните ќе им ги доставуваат дома земјоделските производи. Со мерката ќе бидат опфатени закупците на тезги, а идејата е да им...

Пазарџиите од Тетово се жалат дека немаат работа и стравуваат дека ќе останат на улица

Покрај големите бизниси кои веќе започнаа да отпуштаат некои работници, пандемијата од коронавирусот им нанесува штети и на малите бизниси, особено во пазарите, каде што се продава овошје и зеленчук. Некои од трговците во Општина Тетово ни рекоа дека доколку ова продолжи, ќе ги затворат тезгите и на тој начин ќе останат без никаков приход, пишува „Порталб.мк“. „Немам волја повеќе...

Охриѓани почнаа да пазаруваат во затворениот Зелен пазар

Почна да функционира затворениот Зелен пазар во Охрид и конечно охридските пазарџии имаат достојно место каде ќе ги продаваат своите производи. Изградбата на овој проект „тежеше“ 3,5 милиони евра, изграден е по најсовремени стандарди и значи модернизирање на условите за работа, исполнување на стандардите за трговија со земјоделски и прехранбени производи и подобрување на условите за граѓаните и компаниите...

„Пазарот на ужасот“ е во Индонезија, не во Вухан

Во текстот „Пазарот на ужасот од кој почна коронавирусот“ се пренесува видео кое наводно е од пазарот од каде што почнал да се шири коронавирусот. Истото видеото беше пренесено од поголем дел од македонските медиуми, иако станува збор за лажно видео, пишува „КриТинк“. Имено, видеото не е од пазар во Вухан, ниту било каде во Кина, туку станува збор за...

„Заваровалница Триглав“ е третиот пензиски фонд на македонскиот пазар

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување - МАПАС денеска ја издаде третата дозвола за основање на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови на „Заваровалница Триглав“ ДД Љубљана, Република Словенија, информираат од таму. „Заедно со дозволата Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување - МАПАС издаде и условни одобренија број 03-01 за управување со задолжителен...

Државните обврзници ќе се тргуваат на Македонска берза од почеток на 2019 

Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза, Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни така и странски. Теводвски истакна дека со ова се следи...

Анѓушев: Се надевам дека набрзо ќе се формира една регионална берза на електрична енергија

Македонија денеска, како актуелен претседавач, е домаќин на 16. состанок на Советот на министри на Енергетската заедница на која учествуваат премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши, кој претседава со Советот заедно со директорката за енергетска политика во Европската комисија, Меган Ричардс. Заев истакна дека мисијата на оваа заедница е да воспоставува стабилна регулаторна и пазарна...

Економската соработка со БиХ ќе се продлабочува преку деловен клуб

Во присуство на претставници на повеќе компании од двете земји, во Едукативниот центар „М6“ беше формиран македонско – босанско-херцеговски деловен клуб. Целите на Клубот се интензивирање и продлабочување на економската соработка меѓу двете земји, преку подобрување и олеснување на условите за деловна соработка помеѓу компаниите од двете држави. Функционирањето на Клубот треба да овозможи поуспешен настап на компаниите на пазарот на...

Петер: Европските пари ќе секнат и државата ќе оди во изолација ако кажете не ЕУ

Компаниите членки во Советот за странски инвестиции се за полесно водење на бизнис во Македонија, а  НАТО и ЕУ се вратата кон полесно водење на бизнис, рече денеска на прес-конференција претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер. Тој додаде дека Македонија во Европска Унија би била постабилна отколку надвор од неа, што би значело пристап до евтини кредити, финансиска...

Намалени цените на индустриските производи на домашниот пазар

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, во јуни се пониски за 0,3 проценти на месечно ниво, а за 0,8 проценти на годишно ниво, соопшти Државниот завод за статистика. Во јуни 2018, во споредба со мај годинава, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите eнергија за 0,6 проценти, капитални производи...

Цената на нафтата на највисоко ниво во последните три години

На лондонскиот пазар, цената на нафтата се зголеми за разлика од претходните шест недели, па достигна на највисоко ниво во последните три и пол години. Зголемување на цената на нафтата е последица на падот на производство во Венецуела, зголемената глобална побарувачка и најава за повторно воведување на санкции кон Иран од страна на САД. На лондонскиот пазар, цената за барел нафта...

„Даути комерц“ отвори дистрибутивен центар во Подгорица, инвестиција од 3,5 милиони евра

По Косово и Албанија, македонската компанија „Даути комерц“ отвори дистрибутивен центар во Подгорица, а инвестицијата е во вредност од 3,5 милиони евра, информираат од Стопанска комора на Македонија. „По 14 години работа на црногорскиот пазар од 2004 година, своето присуство „Даути комерц“ сега го заокружува со сопствен стопански објект во Подгорица, преку кој ќе се третира увезената стока од Македонија, Србија,...

Анѓушев: Новиот закон за енергетика ќе штити од неконтролиран раст на цените на струјата

На денешната јавна расправа за предлог- законот за енергетика во Собранието, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев порача дека овој закон се носи за доброто на граѓаните и дека обезбедува конкурентност во енергетскиот сектор. „Овој Закон обезбедува конкурентност, а кога постои конкурентност има и бенефит за крајните корисници, бидејќи со зголемена конкуренција се подобрува квалитетот на услугите и се намалуваат цените“, рече...

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...