fbpx
Таг: отворено писмо

таг: отворено писмо

Експерти бараат развојот на вештачката интелигенција да запре на нивото на кое е GPT-4

Клучни фигури во технологијата со вештачка интелигенција (ВИ) бараат обуката на моќните системи со ВИ да бидат запрени поради стравувањата од закана за човештвото. Тие потпишаа отворено писмо со предупредување за потенцијалните ризици и велат дека трката за развој на системи за вештачка интелигенција е надвор од контрола, пренесе Би-би-си. Помеѓу оние што бараат обуката на ВИ биде стопирана на најмалку...

Платформа за борба против корупцијата: Владата да го напушти коалициското преговарање за професионални позиции во јавниот сектор

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата преку отворено писмо ја потсетува Владата дека при именувањето на професионалното раководно ниво во јавниот сектор, има должност да обезбеди конкурентна процедура низ јавен оглас. Од Платформата велат дека Владата мора да го напушти коалициското преговарање на професионалните позиции во јавниот сектор. „Во врска со најавеното именување на раководители и заменици на повеќе...

Германскиот канцелар Шолц: Драги Македонки и Македонци, ве сакаме зачленети во ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц во отворено писмо до Северна Македонија, кое го објави Германската амбасада во Скопје, посочува дека Германија сака Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Шолц вели дека разбира оти на Северна Македонија ѝ беше предолго и премногу ветувано и го разбира сомнежот дали со прифаќањето на европскиот предлог навистина ќе се отвори патот за влез во...

Пред Самитот во Глазгов, здравствените организации потсетија на придобивките од климатските активности

Светските лидери, кои ќе се соберат на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации COP 26 во Глазгов, добија отворено писмо од над 400 меѓународни здравствени организации и експерти, јавува Гардијан. Тие ги повикуваат политичарите да ги земат во предвид здравствените придобивки од климатските активности пред одржувањето на COP 26, кој е предвидено да започне на 31 октомври. „Знаеме дека...

Ефтимов: Ректорите и професорите го избраа претставникот на студентите во Националниот совет за високо образование

Претседателот на Универзитетското Студентско Собрание на УКИМ, Борјан Ефтимов, преку отворено писмо кое го објави на својот Фејсбук профил, обвини за нерегуларности и нетранспарентност при изборот на нов претставник во Националниот совет за високо образование. Ефтимов истакна дека изборот поминал без дискусија и можност за проверка на единствениот кандидат. „Интеруниверзитетската конференција не организираше седница на која ќе може да се дискутира...

Отворено писмо: Земјите од Г20 итно да обезбедат 8 милијарди долари за борбата против КОВИД19

Итно да се доделат 8 милијарди долари за справување со новиот корона вирус во целиот свет, за да се спречи крах на здравствените системи, но и на економиите. Дополнително, за земјите со послаби здравствени системи и ранливо население, да се обезбедат уште 35 милијарди долари во блиска иднина, побараа речиси стотина поранешни претседатели, премиери, министри, нобеловци, професори, експерти и...

Отворено писмо до Заев од режисерот Поповски од Москва: Некој ве лаже за хотелот во Лагадин

Режисерот Иван Поповски коj живее и работи во Москва, со отворено писмо му се обраќа на премиерот Зоран Заев,  по повод неговата изјава во Охрид, дека на инвеститорот ќе му овозможи да го изгради спорниот хотел во Лагадин. „Длабоко верувам дека Вашите помошници/советници не Ви објасниле дека криминалот за хотелот во Лагадин е направен не кога му е дадена дозвола...

Истакнати членови на ВМРО-ДПМНЕ бараат одложување на конгресот за избор на нов лидер

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои пратениците Илија Димовски, Антонијо Милошоски, Трајко Вељаноски, Крсто Јовановски, поранешните градоначалници - Никола Бакрачески, Борче Стамов и Илчо Захариев, денеска преку отворено писмо побараа одложување на конгресот на партијата за избор на нов лидер, бидејќи оној закажан за 22 и 23 декември „не гарантира демократски и транспарентен процес“. Триесетте членови и функционери на опозициската...

Вучиќ: Немам намера да одговорам на бесмислиците на омбудсманот

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека нема потреба да одговара на отвореното писмо што до него го упати народниот правобранител Саша Јанковиќ, со образложение дека „не сака да се осврнува на бесмислиците кои ги говорат политичарите“, алудирајќи притоа на српскиот омбудсман. „Јанковиќ е политичар, добар или лош, тоа ќе каже народот. Мислам дека лошото е во тоа што,...

Српскиот народен правобранител го обвини премиерот Вучиќ за поттикнување омраза

Српскиот народен правобранител Саша Јанковиќ денеска го обвини премиерот Александар Вучиќ за „поттикнување омраза и нетрпеливост“ поради вчерашната изјава на премиерот во која тој за омбудсманот и за уште неколку луѓе рече дека се „априори против државата и својот народ“. Во отвореното писмо на Јанковиќ до Вучиќ, народниот правобранител наведува дека Србија „заслужува повеќе и подобро од ваквиот начин на...

ОЈО Скопје ѝ пиша на Јанева: Лажете и работите непрофесионално и неодговорно

Обвинителите од Основното јавно обвинителство Скопје денеска ѝ испратија отворено писмо на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со кое, како што велат, сакаат да го изразат своето незадоволство од нејзината работа и од „срамната непрофесионалност“ со која обвинителката ѝнаштетила на јавно-обвинителската професија. Тие во писмото велат дека Јанева, во последното појавување во јавноста, лажела во врска со начинот на кој биле...

УПОЗ во отворено писмо до Димитриев бара оставка од министерот за правда

Синдикатот на УПОЗ денеска преку отворено писмо до премиерот, Емил Димитриев, укажаа на актуелната ситуација со штрајкот на судската администрација и, како што велат од синдикатот, на незаконските постапки што се преземаат против штрајкувачите. „Со овој допис сакаме да Be информираме дека министерот за правда и Судскиот совет на Република Македонија со своето игнорирање на барањето на штрајкувачите дозволија штрајкот...

Спасовски до Димитриев: Со самовластието и со хаосот ја продлабочувате политичката криза

Одлуката на Владата за укинување на решенијата донесени од Министерството за внатрешни работи во периодот од 11 ноември минатата година до 7 април годинава е донесена во нелегитмина постапка, надвор од законите и од деловникот за работа на владата, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во отвореното писмо до техничкиот премиер Емил Димитриев. Спасовски истакнува дека информацијата по која Владата...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...