fbpx

Српскиот народен правобранител го обвини премиерот Вучиќ за поттикнување омраза

-

Српскиот народен правобранител Саша Јанковиќ денеска го обвини премиерот Александар Вучиќ за „поттикнување омраза и нетрпеливост“ поради вчерашната изјава на премиерот во која тој за омбудсманот и за уште неколку луѓе рече дека се „априори против државата и својот народ“.

Во отвореното писмо на Јанковиќ до Вучиќ, народниот правобранител наведува дека Србија „заслужува повеќе и подобро од ваквиот начин на извршување на власта“.

Јанковиќ во писмото посочува дека речникот на Вучиќ е знак за тоталитарно, а не за демократско уредување, додавајќи дека премиерот е должен да води сметка дека за ниту еден граѓанин на Србија нема право каже такво нешто.

„Никој нема такво право, а Вие последен. Јас или некој од друг од наведените, и да сум ги менувал во минатото своите ставови за 180 степени, и да сум ги пребројувал граѓаните по етничка основа, и да сум добивал станови од државата додека таа беше бомбардирана, и да сум бил министер за информирање додека сопственици на весници беа убивани или денес да газам и да ја преземам надлежноста над сите државни органи и институции, како што е случајот со Вас (Александар Вучиќ, н.з.), не смеете да кажете дека сме противници на државата и на народот“, вели во писмото Јанковиќ.

Инаку, Јанковиќ се споменува како можен кандидат за претседател на Србија на изборите кои треба да се одржат следната година.

Кон крајот на ноември, 100 јавни личности во Србија, меѓу кои истакнати книжевници, новинари, глумци и професори, се потпишаа на апелот со кој од Јанковиќ бараат да се кандидира на претседателските избори како независен кандидат.

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв...
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
lynda course free download
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course