fbpx

Вучиќ: Немам намера да одговорам на бесмислиците на омбудсманот

-

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека нема потреба да одговара на отвореното писмо што до него го упати народниот правобранител Саша Јанковиќ, со образложение дека „не сака да се осврнува на бесмислиците кои ги говорат политичарите“, алудирајќи притоа на српскиот омбудсман.

„Јанковиќ е политичар, добар или лош, тоа ќе каже народот. Мислам дека лошото е во тоа што, она што го говори го кажува од функцијата на која се наоѓа сега“, рече Вучиќ пред новинарите во собранието на Србија, каде учествуваше на економска конференција.

Вучиќ рече и дека му „честита на Јанковиќ за неговата популарност во Хрватска“, додавајќи дека од друга страна, како што видел, тој (Вучиќ) е најнепопуларната личност таму.

Српскиот народен правобранител Саша Јанковиќ денеска го обвини премиерот Александар Вучиќ за „поттикнување омраза и нетрпеливост“ поради вчерашната изјава на премиерот во која тој за омбудсманот и за уште неколку луѓе рече дека се „априори против државата и својот народ“.

Во отвореното писмо на Јанковиќ до Вучиќ, народниот правобранител наведе дека Србија „заслужува повеќе и подобро од ваквиот начин на извршување на власта“ и посочувајќи дека речникот на Вучиќ е знак за тоталитарно, а не за демократско уредување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...