fbpx
Таг: отцепување

таг: отцепување

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат во регионите Херсон и Запорожје. Како што информираат од Украинската амбасада во Скопје во испратениот нон-пејпер до медиумите, организирањето нелегални референдуми е кривично дело според украинското законодавство. „Брзањето со кое тие...

Шпанскиот Врховен суд почна процес против каталонските законодавци

Шпанскиот Врховен суд почна да го процесуира обвинението за бунт поднесено против претседателката на каталонскиот парламент, Кармен Форкадела, како и други високи законодавци од тој регион, соопшти денеска портпаролот на судот. Шпанскиот државен обвинител, Хозе Мануел Маса, како што беше најавено во понеделникот, го обвини поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за побуна, измама и за злоупотреба на јавните фондови. Сменетиот...

Каталонија и Косово не се споредливи бидејќи Шпанија е во ЕУ, тврди Европска комисија

Европска комисија, која референдумот во Каталонија го прогласи за неуставен, тврди дека случајот со таа шпанска покраина и со Косово и Метохија се неспоредливи затоа што Шпанија е членка на Европска Унија. - Кога станува збор за признавањето на Косово, тоа беше многу специфичен контекст. Тоа беше позиција усвоена од различни декларации и резолуции на Обединети нации и на меѓународната заедница....

Каталонија закажа референдум за отцепување од Шпанија за 1 октомври

Каталонија на 1 октомври годинава ќе одржи референдум за отцепување од Шпанија, најави денеска автономната влада на Каталонија. Веќе неколку месеци траат засилените тензии со шпанската влада, која вели дека ваквиот референдум е нелегален и дека нема да се одржи. - Прашањето на референдумот ќе гласи: „Дали сакате Каталонија да стане независна земја во рамки на републиката“ – изјави каталонскиот претседател...

Премиерката на Шкотска најави референдум за отцепување од Британија

Консултациите за распишување референдум за отцепување на Шкотска од Велика Бритаија почнуваат следната недела, соопшти премиерката Никола Стурџен на конференција на нејзината Шкотска национална партија (СНП). Првиот референдум беше одржан на 18 септември 2014 година, но тогаш 55 отсто од Шкотите гласаа против отцепување од Велика Британија. Сепак, сега ситуацијата би можела да биде значително поинаква, имајќи предвид дека Обединетото Кралство...

Додик: На насилството од Сараево ќе одговориме со отцепување

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Оваа изјава Докик ја даде за агенцијата „Спутник“ пред разговорот со рускиот претседател Владимир Путин, како коментар на претходната изјава на командантот на босанската војска, Сафер Халиловиќ, кој се закани со насилство врз Република Српска ако референдумот...

Иванов: Заев повикува на украинско сценарио и на насилство

Зоран Заев е тој што повикува на украинско сценарио, на насилство и ја споредува состојбата во Македонија со онаа во Сирија. Ова денеска го изјави претседателот Ѓорге Иванов, одговарајќи на новинарско прашање за повикот што вчера до него го упати лидерот на СДСМ, да ги објави разузнавачките информации за подготвување на граѓанска војна во државата. - Зоран Заев е тој...

Камерон најави оставка, Шкотска и Северна Ирска размислуваат за отцепување

Дејвид Камерон утрово соопшти дека ќе поднесе оставка на функцијата премиер до октомври, откако граѓаните на Велика Британија изгласаа земјата да ја напушти Европската Унија. Во говорот по одлуката на Британците за Брексит, Камерон рече дека волјата на британскиот народ мора да се почитува и оти тоа е упатство што мора да се почитува. Тој рече дека треба да се избере нов...

Шпанија: Уставниот суд го одби барањето на Каталонија

Шпанскиот Уставен суд го поништи барањето на Каталонија во регионалниот парламент за почеток на процесот на одвојување од Шпанија. Каталонскиот парламент во ноември усвои резолуција за нацрт-планот за воспоставување република во рок од 18 месеци. Процесот беше блокиран од 11 ноември, додека се чекаше конечната одлука на Уставниот суд. Каталонските лидери, кои беа избрани во септември, рекоа дека ќе ја игнорираат одлуката...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...