fbpx
Таг: опрема

таг: опрема

Петровска: Набавени се 32 оклопни возила, ќе набавиме и осум хеликоптери

При процесот на модернизација на Армијата многу се важни два сегмента – прво е важно да имате стабилен план кој е одржлив и може да биде реализиран и второ да имате соодветно финансирање, односно буџетирање. Во случајот со одбраната тоа е факт“, истакна во интервју за ТВ24, министерката за одбрана, Славјанка Петровска. „Стратешките документи каде се точно наведени плановите за...

Опрема во вредност од речиси 40.000 евра од Јапонија за Клиниката за кардиохирургија

Амбасадорот на Јапонија Хиронори Савада, вчера потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ (GGP) со цел да се подобрат основните човекови потреби во Северна Македонија. Грант договорот беше потпишан со ЈЗУ Универзитетска клиника за државна кардиохирургија при Клиничкиот комплекс „Мајка Тереза“ – Скопје и има за цел да набави бронхоскоп кој ќе обезбеди побезбедни здравствени услуги...

Јапонија донираше 663.000 евра во музички инструменти, опрема и осветлување на Националната опера и балет

Нови музички инструменти, опрема за озвучување и осветлување денеска беа предадени на Националната опера и балет од страна на Владата на Јапонија. Вредноста на донацијата изнесува 663.000 евра, информираат од Амбасадата на Јапонија во Скопје. На денешниот настан присуствуваа амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори, главниот претставник на Јапонската агенција за меѓународна соработка - Џајка Балкан, Такеичи Џиро, директорот на Националната...

Одбраната на Мијалков во случајот „Трезор“ тврди дека обвинението е неосновано

Во завршните зборови за случајот „Трезор“, одбраната на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков истакна дека обвинението е неосновано и од него не може да произлезе кривична одговорност. Адвокатот Петар Василев ги побиваше наводите дека Мијалков лично бил во Лондон, каде што наводно преговарал со претставници на ГАМА и договарал набавка на опрема од оваа компанија. На...

Ристоска во завршните зборови за „Таргет-Тврдина“: Не е сценарио за филм, ниту крими роман туку афера за која има докази

Денеска, во Кривичниот суд во Скопје, обвинителството и одбраната ги имаат завршните зборови за случајот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува на незаконското прислушување во Македонија во периодот од 2008 до 2015 година. Обвинителката Ленче Ристоска пред судот објасни како се случувало прислушкувањето, како се ваделе материјали, кој имал пристап до системите. Имено, според обвинителството, незаконското прислушување се одвивало преку три системи...

Европски услови за практична настава во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во Охрид

Учениците од стручните угостителски смерови во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во Охрид во иднина ќе имаат посовремени услови за следење на практичниот дел од наставата благодарение на новиот современ кабинет кој беше опремен неодамна. Кабинетот располага со стандардна угостителска опрема, нагледни средства, наставни помагала и компјутерска опрема кои значително ќе придонесат за поефикасна обука и подобрување на квалитетот на ученичката пракса. Опремувањето...

Уништена опрема на Македонското еколошко друштво за мониторинг на балканскиот рис

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез – замка на Македонското еколошко друштво (МЕД) која служи за научно-истражувачки цели за следење на балканскиот рис. Опремата, која била лоцирана во месноста Суви Дол, Кичевско, е целосно уништена и не може повторно да се употреби за мониторинг на балканскиот рис, информираат од МЕД. Македонското еколошко друштво долги години спроведува теренски активности за спас...

„Вистиномер“: Државата не купувала опрема за ковид-19 во 2018 година, туку опрема за потребите на здравството

Пост со шпекулативна содржина, шири лага дека Северна Македонија уште во 2018 година набавувалa ковид-19 тестови и опрема. Постот на Фејсбук фан пејџот „Опуштено“, со фотографија од министерот за здравство Венко Филипче, е, всушност, насловна фотографија и наслов од информација преземена од портал под името Вести (The News), објавен на 07.09.2020, а преземен од друг портал, СЕЗАСЕ.мк и објавен на 06.09.2020. Откако е пласирана...

МВР за само пет часа пронајде 52 прекршоци кај возилата што вршат јавен превоз на патници

И по катастрофалната автобуска несреќа кај селото Ласкарци што се случи во февруари минатата година, дел од превозниците во земјава продолжуваат да вршат јавен превоз на патници со технички неисправни автобуси и такси возила. Полицијата само во текот на вчерашниот ден, во периодот на петчасовна контрола во различни делови од земјава, открила 52 различни прекршоци кај возилата што вршеле...

Филипче: Јавно ќе се објавуваат имињата на лицата кои одбиваат самоизолација

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференцијата најави дека јавно ќе се објавуваат имињата на лицата кои треба да се во самоизолација со решение, а не се. Овие лица свесно ја шират заразата, па затоа се оди со ваква мерка. Имињата ќе бидат објавени најверојатно на веб-страницата на Министерството за здравство. - Ќе биде јавно објавен список на лица...

СКСЗМ: МВР, а не компаниите да се грижат за носењето на лична заштита на граѓаните

Стопанската комора на Северо-Западна Македонија (СКСЗМ) реагира на Уредбата на Владата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширењето, сузбивање на заразната болест предизвикана од корона вирусот и заштита на населението за време на вонредна состојба. „Обврската според член 3 од Уредбата со законска сила за компаниите да се грижат за однесувањето на граѓаните во однос...

Извозот на свеж зеленчук во март е поголем за околу 3.000 тони во однос на лани

Покрај тешките услови, извозот во периодот јануари-март 2020 година е поголем за околу 210 милиони евра, информираше директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски. Според податоците на Царинската управа за надворешно-трговската размена, вкупната вредност на извозот во периодот јануари-март 2020 година изнесува 86,77 милијарди денари или 1,41 милијарди евра, што е поголемо за околу 210 милиони евра во однос на 2019...

Министерство за здравство ќе набавува термални камери и опрема за Инфективна клиника

Владата на 13. седница ја разгледа и усвои Информација за потребата за набавка на две термални камери, опрема за ЈЗУ Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, и лична заштитна опрема за Министерството за здравство и останатите институции вклучени во активностите во врска со корона вирусот COVID-19, и го задолжи Министерството за здравство да ја спроведе набавката, информираат од...

Рекордни 13,7 милиони евра прибрани од патарините во јули, август и септември

Јавното претпријатие за државни патишта годинава ќе ја заврши со рекорден приход прибран од патарините. Во периодот јули - септември 2019 година од овој надоместок се инкасирани 13,7 милиони евра во буџетот на ова претпријатие, што е за 3,9 отсто повеќе во однос на истиот период од минатата година. За првите девет месеци од годинава, македонските патарини донеле вкупен приход...

Електронска наплата од денеска и на патарината „Миладиновци“

Јавното претпријатие за државни патишта од денеска ја пушти во употреба електронската наплата на патарина на наплатната рампа „Миладиновци“. За почеток, во функција ќе бидат само електронските картички „М-карт“, а допрва ќе профункционира плаќањето со м-таг на оваа патарина. Со имплементацијата на системот на патарината „Миладиновци“, возачите што патуваат по автопатите Скопје - Куманово и Скопје - Штип ќе можат...

Со 13,7 милиони евра ќе се воведува електронската наплата и на патарините на Коридорот 8

Со 13,7 милиони евра во следните 12 месеци ќе се градат три нови патарини на автопатите Миладиновци - Штип и Кичево - Охрид, ќе се воведе и унифицира електронскиот систем за наплата на патарините на Коридорот 8 и ќе се инсталираат фотоволтаични соларни панели на сите наплатни станици во земјава.  Денеска се потпиша договорот за финансирање со ЕБОР, со кој...

Новиот „компјутер за секое дете“ да оди во фази и со добра инфраструктура, велат експертите

Проектот за набавка на нови компјутери во училиштата и дигитализацијата на наставата, мора убаво да се осмисли пред да се изведе, советува проф. д-р Миле Јованов, претседател на Здружението на информатичари и Раководител на Институтот за интелигентни системи при Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ). Ова следи по објавата на „Мета“ за најавата на заменик-министерот за образование...

И со зголемен буџет, на АРМ ќе и треба најмалку една деценија да се доопреми

На АРМ ќе и требаат најмалку четири години за со најавените буџети, кои ќе се зголемуваат, да го купи само минималниот неопходен број на оклопни транспортери, а најмалку една деценија за да ја купи сета потребна опрема, покажуваат пресметките направени врз основа на постоечката формација на АРМ и проекциите на Министерството за финансии во Фискалната стратегија за 2019-2021 година. Владата...

Во Судот се слушнаа четири „бомби“ за „Трезор“, следно рочиште на 10 септември

На денешното рочиште за случајот „Трезор“ се слушаа четири снимки од прислушувани разговори предложени од СЈО, а кои се однесуваат на фирмата „Финси“ и набавката на опрема наменета за МВР. На снимките се слушаат разговори од 2010 и 2011 година меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставревски, Сашо Мијалков и Влатко Мијалков и на Влатко Мијалков и Саша Глишиќ. Одбраната на обвинетите...

Мијалков на судењето за „Трезор“ се изјасни како невин

Поранешниот директор УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет во случајот „Трезор“ на СЈО на денешното рочиште во Кривичниот суд рече дека го разбрал обвинението, но дека не се чувствува виновен. -Не сум виновен - рече Мијалков во судницата, а истото го изјавија и Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски. Сите тројца рекоа дека разбрале за што се обвинети, но дека не...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...