fbpx
Таг: нафта

таг: нафта

РКЕ одзеде лиценци на три компании за вршење енергетска дејност

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои ги одзема лиценците за вршење на енергетска дејност на три друштва за трговија на големо со сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт. На Друштвото за градежништво, трговија и услуги „Гуливер инженеринг“ ДООЕЛ му се одзема лиценцата за вршење на енергетската дејност трговија на големо со...

ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар, 98-ката и дизелот за денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја зголеми цената на горивата, при што бензинот од 95 октани поскапува за половина денар, а тој од 98 октани и дизелот поскапуваат за цел денар. Новите цени ќе бидат на сила од полноќ. Со тоа, литар бензин ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 71 ден/лит. Малопродажната цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 73...

Минатата година забележан историски пад во потрошувачката на фосилни горива во САД

Американците минатата 2020 година потрошиле најмалку фосилни горива во последните неколку децении, покажуваат податоците на Американската управа за енергетски информации. Потрошувачката на нафта, природен гас и јаглен била намалена за 9 проценти во споредба со претходната 2019 година, што претставува најголемо годишно намалување откако управата почнала да собира вакви информации во 1949 година. За поголемиот дел од падот на потрошувачката...

Народната банка очекува значителен пораст на цената на нафтата во 2021 година

Според најновите оцени за 2021 година, кај цената на нафтата се забележува поголема нагорна ревизија, при што тековно се очекува значително поголем ценовен раст во однос на октомври, соопшти Народната банка во извештајот за најновите макроекономски показатели. Оттаму информираат дека нагорната ревизија е одраз на очекувањата на инвеститорите за дефицит на страната на понудата, како резултат на намаленото производство на...

Народната банка очекува пораст на цените на нафтата во 2021 година

За 2021 година е извршена нагорна ревизија на цената на нафтата, при што сега се очекува дека растот ќе биде малку поголем во споредба со октомври, соопшти Народната банка во новиот извештај за макроекономските показатели. „Нагорната ревизија во најголем дел е одраз на позитивните вести во однос на вакцината за Ковид-19 и очекувањата за поголема побарувачка, како и одлуката на...

Бензините поевтинуваат за половина, а дизелот за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,95 проценти во однос на одлуката од 26 октомври. Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за половина денар за литар, додека малопродажните цени на еуродизел и на...

Народната банка очекува пад на цените на нафтата поради корона вирусот

Народната банка во најновиот квартален извештај проектира намалување на цените на нафтата, пред се поради негативните ефекти од пандемијата од корона вирусот. „Новите оценки за нивото на цената на нафтата се значително пониски во однос на октомвриските проекции, како одраз на очекувањата за намалена глобална побарувачка заради неповолните ефекти врз економската активност од ширењето на новата вирусна инфекција и очекувањата...

Сугарески: Демократско право е протестот на транспортерите, но е без аргументи

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, коментирајќи го денешниот протест на транспортерите поради зголемување на акцизата на горивата, рече дека протестот е неспорно демократско право на сите, но три клучни аргументи се против оправданоста на тој протест. „Прво, зголемувањето на акцизата е поради солидарност со граѓаните. Не е никаков товар за никого. Второ, цената на нафтата во моментов е...

Владината уредба за акцизите на нафтата ќе остане на сила речиси до Нова Година

Очекува ли Владата нестабилноста на нафтениот пазар поради кризата предизвикана од корона вирусот да трае подолг период е прашање што заслужува внимание ако се земе предвид дека новата Уредба со која се зголемуваат акцизите за нафтените деривати се предвидува да трае за време на вонредната состојба, но и седум месеци по нејзиното завршување. Со Уредбата од 5 мај, годинава се...

Цената на нафтата испиша историја, отиде во негатива

За првпат во историјата, цената на сировата нафта во САД отиде во негатива откако вчера цел ден имаше пад на берзите. Цената на нафтата достигна минус 30 долари, што практично значи дека трговците на купувачите им нудат 30 долари за барел, а се со цел да се ослободат од резервите кои се натрупани поради состојбата со корона вирусот. Затворените граници, економската...

Ќе сопре падот на цените на горивата, ОПЕК го намалува производство на нафта

Организацијата на земји, извознички на нафта, ОПЕК, на видео конференција во раните утрински часови во петокот, го скицираа договорот, според кој, глобалната понуда на нафта треба да се намалува за 10 милиони барели дневно, односно за една петтина, или 10 отсто од глобалната понуда, пишува „Ројтерс“. Така, производството би требало да се намали за 10 милиони во мај и во...

НБМ: Тензиите на Блискиот Исток ќе ја кренат цената на нафтата

Во 2019 година, цената на нафтата, изразена во евра, оствари пад од речиси 5 отсто во однос на претходната година, што е слично со октомвриските проекции, покажува најновата анализа на Народната банка. „За 2020 година, според најновите оцени, се очекува повисоко ниво на цената на нафтата, односно значително помал пад на цената во споредба со октомвриските оцени, како резултат на...

Руски бизнисмен, близок до Путин, доби големи концесии за нафта и гас во Сирија

Контроверзниот руски бизнисмен Евгениj Пригожин, кој важи за близок до официјална Москва, посебно до рускиот претседател Владимир Путин, најверојатно стои зад две релативно непознати фирми што минатиот месец добија концесии за исцрпување нафта и гас од три наоѓалишта во Сирија, пишува руска „Новаја Газета“. Чудното во тоа е што за компаниите „Меркуриј“ и „Велада“ не слушнал никој од руските нафташи,...

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ

Бензинот „еуросупер БС-95“ поскапува за еден денар, а „еуросупер БС-98“, дизелот и екстра-лесното масло за домаќинства за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Oд ноќеска на полноќ, nовата цена на литар „еуросупер БС-95“ изнесува 68,50 денари, а 70,50 денари на „еуросупер БС-98“, а литар „еуродизел“ ќе се продава за 62 денара. Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во...

Порастот на цените на нафтата и на храната ќе ја забрзаат инфлацијата

Економските аналитичари очекуваат постепено забрзување на инфлацијата и на економскиот пораст во следните две години, покажува најновата анкета на Народната банка за инфлациски очекувања и прогнозите за движењето на бруто домашниот производ. „Во однос на инфлацијата, очекувањата за 2019 година упатуваат на просечна стапка од 1,4 отсто, што е помалку за 0,2 процентни поени во споредба со претходната анкета, додека...

Народната банка очекува значителен пад на цените на нафтата

Цената на нафтата за 2019 и 2020 година е ревидирана надолу во споредба со априлските проекции, при што сега се очекува поголем пад на цените од предвидениот во април, прогнозира Народната банка во најновиот извештај за макроекономските показатели. „Надолната ревизија во најголема мера е одраз зголемената неизвесност во трговските односи помеѓу САД и Кина и очекувањата за забавување на глобалниот...

Нафта немаме, ама нафта извезуваме – се помалку

Иако нема нафтени полиња нашата држава веќе две децении е извозник на нафтени деривати, што се должи на работењето на неколку поголеми трговци. Анализата на податоците од извозот во изминатава деценија открива континуиран пад на количествата извезени нафтени деривати. Во минатата година извозот на нафтените деривати изнесувал 140.445 тони, што е намалување за речиси три пати од остварениот извоз во...

Новата методологија донесе пад на цените на нафтените деривати за 0,97 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седницата прв пат користејќи нова методологија донесе одлука за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, со која како што велат оттаму, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,97 проценти, во однос на важечките малопродажни цени. Во највисоките малопродажни цени,...

Трговците со нафтени деривати бараат двојно повисок профит

Во исчекување на новата методологија за фомирање на цените на нафтените деривати во земјава која според Регулаторната комисија за енергетика би требало да биде готова до крајот на неделава се поставуваат прашањата кои се компаниите кои би можеле најмногу да добијат или да изгубат од новите правила и дали се можни притисоци врз регулаторите со оглед на тоа што...

Големите играчи решија да не си конкурираат со цените на бензините (инфографик)

„Макпетрол“ и „Лукоил“, како компании кои се сметаат за големи играчи во бизнисот со нафтени деривати, од денеска понудија идентични цени на горивата иако цената веќе не се определува од страна на Регулаторната комисија за енергетика. Според познавачите, идентичните цени на двете компании значи дека компаниите од нафтениот бизнис користат исти методологии за пресметка на цената на горивата. Новите цени...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...