fbpx
Таг: Национален слем на Македонија

таг: Национален слем на Македонија

Олза Олзета победи на Европското слем-првенство, Трпчески со „Духот на тишината“ не влезе во финале

Игор Трпчески
Олза Олзета од Шпанија е победничка на седмото Европско слем-првенство кое годинава се одржа целосно онлајн во организација на Младинскиот културен центар во Марибор, Словенија и СиСлем – словенечката мрежа за слем-поезија. Таа во полуфиналето настапи со поемата „Бегам“ (Huyo), додека победничката изведба ѝ беше насловена „Трахеотомија“ (Traqueotomía). Годинава слем-првенството за првпат се одржа онлајн. Однапред снимените изведби на 19...

Игор Трпчески е македонскиот претставник на Европското слем-првенство, јавноста ќе може да гласа онлајн

Европско слем првенство 2020
Игор Трпчески ќе ја претставува Македонија на годинешното Европско првенство во слем-поезија, кое ќе се одржи на 4 и 5 декември во Марибор во Словенија. Организатор на првенството е Младинскот културен центар во Марибор во коорганизација со СиСлем – Словенечката мрежа за слем-поезија. Поради вонредните услови, настанот годинава ќе се случува целосно онлајн, а гледачите ќе имаат можност да...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...