fbpx
Таг: набавка

таг: набавка

ЕЛЕМ објави тендер за купување на механизација за РЕК Битола

ЕЛЕМ денеска објави тендер за купување на помошна механизација за РЕК Битола, бидејќи ангажирањето механизација при ископот е еден од главните трошоци на компанијата, информираат од таму. - За таа услуга ЕЛЕМ постојано им плаќа на надворешни фирми, бидејќи сопствена механизација нема. Планираме за 41 милион евра да ја купиме целата потребна механизација и да копаат нашите работници. Со тоа...

Институциите купувале исти производи и услуги по огромни разлики во цените

Центарот за граѓански комуникации денеска го објави индексот на рационалност, во кој се споредени цените по кои се купувани зимски и летни работни униформи, што се дел од личната заштитна опрема (ХТЗ-опрема) кај комуналните претпријатија. Најголемата разлика во цената е евидентирана во набавката на летните работни униформи. „Летните работни униформи комуналните претпријатија ги купувале по цени од 424 до 2.773...

Кривичен добил 6.000 евра за нови камери, но не ги набавил поради тендерот

Кривичниот суд во Скопје во декември, минатата година добил 350.000 денари (околу 6.000 евра) од Судскиот буџетски совет за да набави нови камери за снимање на судењата, но немал доволно време да ја спроведе тендерската постапка. Поради ова Судскиот буџетски совет на 31 декември ги повлекол парите назад. Ова денеска на бифинг со новинарите го соопшти претседателот на судот, Иван Џолев...

На Јанкулоска ќе ѝ се суди и за „Тенк“

Случајот „Тенк“ на СЈО, за „мерцедесот“ од 600.000 евра, официјално оди на судење. Од СЈО за „Мета“ потврдија дека добиле известување од Кривичниот суд дека советот за оценка на обвинителен акт го одобрил предметот и дал зелено светло тој да оди на судење. Одлуката била донесена пред два дена, на 27 ноември, а Судот дополнително треба да утврди датум и...

ЕЛЕМ ќе купува струја за грејната сезона

ЕЛЕМ денеска ќе распише повик, а на 10 октомври ќе биде одржана аукција за купување на 29,7 гигават-часови електрична енергија. „Електричната енергија што е планирана да се купи во октомври е наменета за ноември, кога ќе биде зголемена побарувачката поради грејната сезона. Производството на ЕЛЕМ во тој период ќе биде недоволно поради тоа што еден блок на РЕК Битола сè уште ќе биде...

ВМРО-ДПМНЕ: „Македонски железници“ нема пари за плата, а купува алкохол за 24.000 евра

ЈП „Македонски железници“ нема пари да исплати плата, но сепак извршило набавка на алкохолни пијалоци во вредност поголема од 24.000 евра, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсте Јовановски. - Внимавајте, 24.000 евра за алкохолни пијалоци платени со државни пари, во исто време кога вработените мака мачат да добијат плата. Нема пари за пензии, за плати во „Колска“ и за други загубари,...

ВМРО-ДПМНЕ реагира на Мирчевски: ЛЕД-дисплеите се набавени законски

ВМРО-ДПМНЕ се огласи со реакција на денешната прес-конференција на  директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески, кој рече дека близу еден милион евра потрошила претходната влада за набавка на два ЛЕД-дисплеи и изрази очекување дека соодветна постапка ќе преземе Основното јавно обвинителство. Партијата вели дека се е законски со набавката и порача дека СДСМ, ако има сомнежи...

Мирчески: Во време на криза, претходната власт дала милион евра за два ЛЕД-дисплеи

Близу еден милион евра потрошила претходната влада за набавка на два ЛЕД-дисплеи, соопшти денеска пред новинарите и пред јавноста директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески. - Во услови кога Македонија била во севкупна економска и социјална криза, која била потребата некој да набавува ЛЕД-екрани за близу еден милион евра - праша тој. Според постојната документација, првата од...

ЕЛЕМ: Потрошувачката на струја е зголемена за 30 отсто во последните 24 часа

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и за помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива континуирано и во согласност со потребите, велат од „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ). Во изминатите 24 часа е регистрирана за повеќе од 30 отсто поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на вообичаената за овој период, но и покрај тоа, од ЕЛЕМ велат дека...

ЕЛЕМ: Трошењето струја е зголемено за 30 проценти во однос на последните пет години

Поради екстремно ниската температура, регистрирана е 30 проценти поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на истиот период за последните пет години, се вели во соопштение на АД ЕЛЕМ. -  Сите расположливи капацитети за производство на електрична енергија на АД ЕЛЕМ се ставени во погон. Дел од количествата се обезбедуваат на слободниот пазар во согласност со постојните правила и процедури усвоени од...

Вучиќ во Москва ќе разговара за набавка на борбени авиони и на противавионски системи

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека за време на неговата претстојна посета на Москва ќе разговара и за набавка на шест борбени авиони од типот „миг 29“, како и на протиавионски системи „бук“, за потребите на војската на Србија. Вучиќ, кој на 21 декември ќе престојување во Москва, изјави дека Србија од Русија добила „многу добра цена“ за...

Како „Финзи“ преку опремата за прислушување го оштетила буџетот

Специјалното јавно обвинителство на прес-конференција ја презентираше новата истрага наречена „Трезор“, која се однесува на економски криминал. Како што појасни обвинителката Фатиме Фетаи, постојат основани сомнежи за три раководни лица од Управата за безбедност и контратразузнавање и за едно лице од МВР. Во истражната постапка, според Фетаи, било утврдено дека четрвтоосомничениот вработен во МВР им помогнал на првите тројца осомничени, раководни лица од...

МО: СДСМ нема елементарни познавања за набавката на опрема и за модернизацијата на АРМ

Модернизацијата на Армијата на Република Македонија е сериозен процес, на кој Министерството за одбрана, Генералштабот и Армијата пристапуваат професионално, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешното соопштение на СДСМ, во кое опозициската партија бара министерството да го поништи тендерот за набавка на опрема вредна 250 милиони евра. „Министерот Јолевски повеќепати, вклучително и вчера, на неколку национални телевизии...

МО: Шпекулација е наведената сума од 250 милиони евра за набавка на оклопни возила

Модернизацијата на армијата за секоја држава е стратегиско прашање, кое не треба да се гледа од краткорочен аспект, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешната прес-конференција на Петре Шилегов од СДСМ. Од Министерството велат дека во јавноста неосновано се пласираат информации за набавка на опрема, која е во насока на модернизација на армијата и посочуваат дека процесот...

ДИК купува таблет-компјутери од 700 евра

Државната изборна комисија ја избра понудата на фирмата „Адванс медија“ за набавка на таблет-компјутери за членовите на комисијата. Според договорот со фирмата, ДИК ќе купи 12 таблет-компјутери по цена од 44.000 денари без ДДВ или по 713 евра за еден таблет-компјутер. Првичната процената вредност на огласот објавен на електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) беше 255.000 денари без ДДВ, а сега, по...

Жичената ограда за јужната граница Македонија ја набавила од Унгарија

Жичената ограда со која се оградени и дополнително се оградуваат делови од македонско-грчката граница, поради мигрантската криза, Македонија ја набавила од Унгарија, објави хрватската државна телевизија ХРТ. Унгарците беа првите кои подигнаа жичена ограда на својата граница за да го спречат протекот на мигранти на нивна територија, а сега, како што јавува ХРТ, бодливата жица им е еден од најголемите...

СДСМ: За два „телевизора“ Груевски потрошил 900.000 евра од буџетот

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска обвини дека за два месеци премиерот Никола Груевски потрошил над 900.000 евра од државниот буџет за набавка на ЛЕД екрани за, како што велат од партијата, „рекламирање на неговите виртуелни политики“. „Минатиот месец, на 30 октомври Груевски склучил договор за ЛЕД екран и негова монтажа од околу 340.000 евра. Овој месец, на 17 ноември,...

МВР: Чоколадите се за посебните единици

Чоколадите што Министерството за внатрешни работи (МВР) ги набавува преку тендер за сума од 4.743.000 денари или околу 77.000 евра, се „за потребите на посебните единици во рамките на Министерството“, одговорија од МВР на прашањето на „Мета“ зошто се набавуваат толку чоколади и за какви потреби? „Предметот на набавката, кој е во согласност со годишниот план за јавни набавки, е за потребите...

СДСМ има нови докази за набавката на опремата за прислушување

СДСМ има нови докази за набавката за прислушување, вели лидерот на партијата, Зоран Заев, во најавата за емисијата „Топ-тема“ на телевизијата „Телма“. Како што вели Заев во најавата за емисијата, претставниците на безбедносните служби му пристапиле и не барале од него никаква тајност. - Луѓето нè пречекаа подготвени, она што ни е нам на располагање ние би го погледнале со многу вниманние. Деталите...

Тодоров: Набавени шест нови дигитални мамографи за исто толку болници

Министерството за здравство набавило шест нови дигитални мамографи за потребите на шест јавни здравствени установи, кои во наредните неколку дена треба да бидат инсталирани и пуштени во употреба, соопшти денеска министерот за здравство, Никола Тодоров, кој попладнево имаше обраќање на 8. Национална конференција за рак на дојка, во организација на здружението „Борка“. - Нови мамографи ќе добијат хируршката клиника „Св....

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...