fbpx
Таг: набавка

таг: набавка

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто донација се реализира преку приватна фирма

Мијалков, МВР и ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека постои милионски корупциски скандал поврзан со набавка на опрема за прислушување од Израел, во којшто се инволвирани првите луѓе во власта, Сашо Мијалков од позицијата директор на УБК и Никола Груевски од позиција на премиер, пишува СДСМ во соопштение. „Директорот на УБК. Сашо Мијалков, по сè што слушнавме од неговата уста и сè што...

Израел купува од САД нови 14 борбени авиони Ф-35

Израелските власти денеска соопштиле дека од САД ќе набават 14 борбени авиони Ф-35 од последната генерација, во вредност од три милијарди долари, пренесуваат светските агенции. Како што соопштиле од израелското министерство за одбрана, еден авион во просек чини 110 милиони долари. Израел во 2010 година го потпиша првиот договор со производителот на Ф-35, компанијата „Локхид Мартин“, за набавка на 19 авиони...

МОН: СДСМ изнесува невистини за да добие ситни политички поени

Министерството за образование и наука остро реагира на невистините изнесени од Фросина Ременски, а по повод набавката на лаборатории и наводното „изигрување на тендерска постапка“. „Со цел правилно и точно информирање на јавноста, базирано на докази и факти, информираме дека во објавен повик на Министерството за образование и наука бр.43/2010, во согласност со Законот за јавни набавки, во делива постапка,...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...