fbpx
Таг: МСУ

таг: МСУ

На деца не им била прикажувана порнографска содржина во Музејот на современа уметност-Скопје

Деца од 4 одделение од СОС „Детско село“ и од ООУ „Дане Крапчев“ биле во посета на Музејот на современа уметност во Скопје, но таму не им била прикажувана порнографска содржина или содржина која не е соодветна за нивната возраст. Во склоп на трите изложби децата имале можност да видат дела посветени на постземјотресно Скопје. Од Музејот во изјава...

Мира Гаќина не е повеќе директорка на Музејот на современа уметност

Музејот на современата уметност - Скопје ја известува јавноста дека Мира Гаќина, по шест години успешно извршување на должноста директорка на музејот се повлекува од лични причини. Таа е по вокација историчарка на уметноста, магистер по музеологија, со докторат по продукција и управување на институции од културата - студија на случај МСУ – Скопје. Формирајќи и успешно работејќи со...

Во МСУ се отвора изложбата „Дефрагментација“ за одбележување 60 години од Скопскиот земјотрес

Во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ) вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на музејот, подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка. Ќе бидат изложени 96 дела од 86 уметници. Изложбата е резултат на заедничката соработка на амбасадите на земјите од Вишеградската група и Музејот на современа уметност - Скопје....

Перформанс на Ширли Харти Убила и предавање на Марина Гржиниќ на Викендот на гордоста 2023

Во рамки на Фестивалот за квир култура, уметност и теорија Викенд на гордоста 2023 овој викенд ќе се одржат уште два настани во рамките на тематиката на неговото годинашно издание: КВИР-ХРОНОПОЛИТИКИ: Историја, афекти, утопии. Со почеток во 21 часот вечерва, во МКЦ ќе се одржи перформансот „Абјектот на желбата“ (Abject of Desire), во изведба на уметницата со чилеанско и шведско...

Над илјада посетители на отворањето на изложбата на МСУ во Виена

Повеќе од илјада посетители вчеравечер беа дел од големото отворање на изложбата „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ Скопје“ (No Feeling is Final. The Skopje Solidarity Collection) во престижната галерија „Кунстхале Виена“. Дел од изложбата се 94 избрани дела од солидарната колекција на Музејот на современата уметност - Скопје (МСУ Скопје) во симбиоза со 50 дела на...

Утре слободен влез во Музејот на современа уметност

По повод Светскиот ден на културното наследство, утре влезот во Музејот на современа уметност (МСУ) ќе биде бесплатен за сите посетители, информираат оттаму. „Земајќи го предвид значењето и заштитата на културното наследство, овој ден, кој се одбележува секаде низ светот, меѓудругото ја степенува и важноста во подигнувањето на свеста кај граѓаните од сите возрасни групи, ставајќи акцент на младите од...

„Полска школа на колаж“ – утре се отвора изложбата на Жмијевски и Алтхамер во МСУ

Во Музејот на современа уметност (МСУ), утре со почеток од 20:30 часот, ќе биде отворена изложбата „Полска школа на колаж“ со дела на светски познатите уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, информираат од МСУ. Полскиот уметнички тандем Алтхамер и Жмијевски, изминативе две недели беа ексклузивни гости на Музејот на современа уметност во Скопје, каде во една од салите на музејот...

Изложба на карикатури „На тенок мраз“ од Лазо Плавевски во сабота во МСУ

Музејот на современата уметност – Скопје ја најавува изложбата на карикатури „На тенок мраз“ од истакнатиот карикатурист Лазо Плавевски, која ќе биде отворена во сабота (16 април) со почеток во 12 часот во просториите на музејот. „Изложбата го прикажува творештвото на Плавевски настанато во последните седум години. Станува збор за карикатури коишто тој од 2015 година континуирано ги објавува на...

Во сабота се отвора изложбата „Аквизиции – донации 2017-2021“ во МСУ – Скопје

Во сабота, на 2 април, со почеток во 12 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе се отвори изложбата „Аквизиции - донации 2017-2021“. Станува збор за поставка чиј начин на претставување се негува уште од 1963 година, а на која ќе бидат изложени дела што музејот ги има добиено по пат на откуп и донација од 2017 до...

Утревечер се отвора меѓународната изложба „Гледај тука сум без простор“ во МСУ

Во трите галериски простори на Музејот на современата уметност – Скопје утре вечер ќе биде отворена меѓународна изложба со наслов „Гледај тука сум без простор“ (See me moving placeless). Кураторки на изложбата се Мира Гаќина и Јованка Попова, кои селектираа 40-тина дела од севкупната уметничка колекција (249 дела) со која располага Дојче Телеком, во чие депо се наоѓаат прогресивни, современи...

Модни ревии на македонски дизајнери, диџеј сетови и македонски производи на Expo 30

По повод одбележување на 30 години независност на државата ќе се одржи EXPO.30, настан во организација на Боттега Евенти и поддржан од страна на Владата на РС Македонија. Настанот ќе се одржи на 16 и 17 септември во Музејот на современа уметност, во надворешниот простор. Во фокусот на EXPO.30 е македонската мода претставена преку премиерна проекција на документарен филм кој...

Предавања „Утописки урбанизам и глобален град“ во МСУ по повод годишнината на скопскиот земјотрес

На тремот од Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ), вечерва со почеток во 20 часот, во рамките на јавната програма со наслов „Утописки урбанизам и глобален град“ предавања ќе одржат Саскија Сасен, професорка по социологија на Универзитетот Колумбија во САД и Ана Ивановска - Дескова, професорка на Архитектонскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Предавањата се...

Доделена наградата „Најуспешен автор и дело“ на Меѓународното биенале на млади уметници

Жири комисијата во состав: Ива Димовски (историчарка на уметноста), Велимир Жерновски (ликовен уметник) и Јане Чаловски (ликовен уметник), едногласно одлучија наградата „Најуспешен автор и дело“ на 13. Меѓународно биенале на млади уметници - „Страст за лутање“, во организација на Музејот на современа уметност – Скопје, рамноправно да ја доделат на следните автори: Наташа Неделкова (Македонија), за делото насловено „Ткива...

Со изложбата на ФРАНКО Б, вечерва во МСУ се отвора Викендот на гордоста Скопје 2021

Со ретроспективната изложба „Заслепени од љубов“ на ФРАНКО Б, вечерва во Музејот на современа уметност ќе се отвори деветтиот по ред Викенд на гордоста Скопје 2021. Овогодинешниот фестивал за квир култура, уметност и теорија ќе се одржува во периодот од 2-9 јуни во Музејот на современа уметност, КСП ЈАДРО и кафе барот Шортбас. „Основната кураторска тема на овогодишното издание на...

МСУ со отворен повик до сите млади уметници за претстојното 13. Биенале на млади уметници

Музеј на современа уметност (МСУ) ги повикува младите уметници од земјава и странство да се пријават за претстојното 13. Биенале на млади уметници кое ќе се одржи од 5 мај до 1 септември во МСУ. Темата е страст за лутање (wɒndəlʌst). „Музејот на современа уметност во Скопје ги поканува младите уметници на движење без цел. Покануваме „скитници“ со надеж дека...

Скопје со изложба се потсети на акцијашите што помогнаа по земјотресот

Во Музејот на град Скопје, во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ (23-26 јули) со која се одбележа 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес, градоначалникот Петре Шилегов ја отвори изложбата „Од братство и единство `63 до Скопје `63“. - Со денешната изложба на фотографии, архивски материјали и на експонати од младинските работни акции и бригади врз чии плеќи се издигна новото Скопје ја...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...