fbpx
Таг: министри

таг: министри

Тевдовски на конференција во Виена посветена на транспарентноста во трошењето

Mинистерот за финансии, Драган Тевдовски учествува на министерска конференција во Виена на која се говори на тема „Финансиското информирање како катализатор за интеграција“. Конференцијата е посветена на значењето на транспарентноста и финансиската одговорност во јавниот и приватниот сектор и реформите за унапредување на финансиските информации. Како што истакнуваат организаторите, реформите во овој сектор придонесуваат за развој на пазарот на капитал, привлекување...

Теми од областа на енергетиката на владината седница денеска во 12 часот

На денешната, 105. седница во 12 часот, Владата ќе ја разгледа информација во врска со одржување на 16. состанок на министерскиот совет на Енергетската заедница на 29 ноември во Скопје, како и информацијата за иницијативата Македонија да биде земја домаќин на вториот „Светски конгрес на претприемачи“ во 2019 година. „Министрите денеска ќе бидат запознаени и со информацијата за Програма за...

Извештајот „Дуинг бизнис“ и потрошувачките кредити на денешната седница на Влада

На предлог на Министерството за финансии, на редовната 102. седница во 12 часот, Владата ќе го разгледа предлог - законот за изменување и дополнување на законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити. Министерството за финансии за денешната седница ја предлага и информацијата за рангот на Македонија според извештајот „Дуинг бизнис“ на Светска банка со предлог-заклучоци. Како материјал за...

Премиерот и министрите ги намалиле службените трошоци за повеќе од 65 проценти

Премиерот и министрите ги намалиле службените трошоци за повеќе од 65 проценти во вторите,  во однос на првите шест месеци од работењето, покажува дополнетата Алатка за отчетност на веб-страницата на Владата. „Транспарентноста на Владата дава резултати на штедење и домаќинско работење. Заштеди има во сите типови трошоци, а посебно во угостителските услуги каде има скоро двојно помалку трошоци односно 6.352.591 денари, во...

Драмата со Коѕиас пак го распали огнот на „црните пари“ и тајните фондови за името

Обидот на грчкиот премиер Алексис Ципрас да го надмине раздорот во неговиот кабинет, на седницата во вторникот отиде во најлошиот можен правец, кога по острата кавга на министерот за одбрана Панос Каменос и досегашниот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, вториот си поднесе оставка. Според грчките весници во кавгата се споменувале црните фондови на грчкото Министерство за надворешни работи (МНР). Но,...

Четврти министерски состанок на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија во Солун

Министрите за надворешни работи на Македонија, Бугарија, Албанија и домаќинот Грција, на почетокот на ноември ќе одржат нова квадрилатерална средба во Солун. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, четвртиот министерски состанокот на кој се разгледуваат теми поврзани со регионалната соработка во повеќе области ќе се одржи на 8 и 9 ноември и овој пат во Солун. Првиот ваков состанок...

Во Општина Чаир утре почнува владиниот карван „Твојот глас“

Со Отворен ден во Општина Чаир утре од 13 до 18 часот, на кој граѓаните ќе може да дискутираат со вицепремиерот Бујар Османи, почнува владиниот карван разговори со граѓаните „Твојот глас“. Во рамките на овие настани, граѓаните ќе може да разговараат со министри, заменик- министри, државни секретари и пратеници, и да предлагаат идеи и да кажуваат забелешки за работата на...

Влада: Претседателот Иванов не кажува дали ја прифаќа Алатката за отчетност

Сè уште нема одговор од претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на писмото од Владата со предлог и Канцеларијата на Претседателот да ја прифати Алатката за транспарентно, отчетно и одговорно владеење, со што одбива да ги информира граѓаните за неговите службени трошоци, соопштија од Владата. „Во писмото испратено на 29 мај, министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт...

Новоизбраните министри денеска ја преземаат функцијата

Четворицата новоизбрани министри, кои во петокот добија поддршка од Собранието, денеска ќе ги преземат должностите во соодветните ресори. Арбр Адеми напладне ќе ја преземе должноста министер за образование и наука од Рената Тренеска - Дескоска, која е избрана за министер за правда. Министерското место во правда беше испразнето по оставката на Билен Саљији. Во Министерството за култура Роберт Алаѓозовски ќе му...

Која е „ќе“, а која била „не“ влада, се расправа на собраниската седница

Ве уверувам дека кандидатите за министри и заменици-министри посветено и совесно ќе ги вршат своите обврски во согласност со законите и во интерес на граѓаните, рече премиерот Зоран Заев на почетокот на собраниската седница за реконструкција на Владата. - Зад нас е една година од формирањето на оваа влада, и успеавме да ја оставиме зад нас политичката криза. Среќен сум...

Собранието денеска ќе ја гласа реконструкцијата на владата на Заев

Во Собранието денеска во 11 часот ќе почне собраниската седница на која ќе биде разгледана и изгласана реконструкцијата на владата, една година откако овој пратенички состав го изгласа првичниот состав владата на премиерот Зоран Заев. Прва точка на дневен ред ќе биде изборот на нови членови на Владата, што мора да заврши до полноќ, а како втора точка е изборот...

Заев го достави списокот со имињата за владината реконструкција до Собранието

Собранието вчера доцна попладне го прими предлогот за нови министри и заменици министри во Владата. Се очекува, седницата за реконструкција на Владата да се одржи во текот на следната недела. Во предлогот за владината реконструкција се наведени имињата на кандидатите за министри и заменик-министри од редовите на новите коалициски партнери – Беса на Африм Гаши и ДПА на Мендух Тачи. Заев...

Наставниците и професорите ќе може да се вработат на неопределено време

На вчерашната 69. седница на Владата формирана е работна група за изнаоѓање на можно решение за проблемот со линдан во ОХИС. Оваа работна група во рок од три месеци треба да ја информира Владата за можните решенија на овој долгогодишен проблем. Владата ја прифати информацијата голем дел од наставниците и професорите во основното и средното образование да се вработат на неопределено...

Димитров на покана на Коѕиас ќе учествува на состанокот на Вишеградската група

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, Никос Коѕиас, ќе учествува на вториот состанок во проширен состав на министрите за надворешни работи од Балканот и Вишеградската група, во таканаречениот формат „Балкан 4 плус Вишеград 4 плус“, што ќе се одржи на 10 и 11 мај,  во Сунио, во близина на Атина, информираат од МНР. „Покрај...

Изградбата на централата Конска на денешната владина седница

Владата денеска ќе ја одржи 67. седница која треба да почне во 12 часот. Владата ќе се произнесе по предлог-одлуката за давање согласност за давање под долготраен закуп на градежно земјиште-сопственост на државата, по пат на непосредна спогодба на Друштво за производство на електрична енергија „Актуел енерџи груп“ ДОО – Скопје, за изградба на мала хидроелектрична централа Конска и...

Пратениците во салата ќе поставуваат прашања, на паузата ќе се дружат со министрите

Во Собранието денеска треба да се одржи седница за пратенички прашања, како што е вообичаено за секој последен четврток во месецот. Оваа седница, која почнува во 11 часот, би требало да се разликува од сите претходни, оти како што пред една седмица рече Томислав Тунтев, координатор на пратеничката група на СДСМ,  сите пратеници, па и опозициските, на иницијатива на пратеничката...

Владата во Австрија ќе ја забрани кампањата на турските политичари пред изборите

Австриската десно ориентирана коалициска влада, која силно со противи кон приклучувањето на Турција на Европска унија, ќе им забрани на политичарите да водат кампања во оваа земја пред изборите во Турција во јуни, изјави канцеларот Себастијан Курц. „Предизборни настапи на турските политичари во Австрија не се пожелни и повеќе нема да ги дозволиме“, изјави Курц. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оваа...

Заев: До крајот на април ќе има реконструкција на Владата

До крајот на април се очекува да заврши реконструкцијата на Владата, најави денеска од Штип премиерот Зоран Заев. Прашан дали министерското место за правда ќе остане за кадар на ДУИ, Заев со одговор дека преговорите за тоа прашање се во тек. - Разговараме веќе за одредени кадри. Јас почнав разговори со политички партии и со пратеници во самиот Парламент. Верувам...

Претходната власт плаќала три пати поскапо за авионски карти, хотели и ресторани

Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавните фунцкии, која владата ја промовираше вчера, покажува дека најголеми разлики во трошењето помеѓу сегашната и минатата власт има во авионските карти, хотелското сместување, но и кај трошењето во ресторани во странство. За шестмесечен период, министерствата предводени од минатата власт за овие ставки потрошила двојно, а некаде и тројно повеќе народни пари за...

И министерските трошења во бифеата на државните институции ќе бидат објавувани

Не само предложениот дневен ред од седниците на владите, туку актуелната власт планира целосниот усвоен дневен ред, материјалите и записите од седниците на Владата јавно да се објавуваат, рече Роберт Поповски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност на денешната средба со претставниците на медиумите и невладините организации, на која се расправаше за актуелните политики и процеси...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...