fbpx
Таг: министри

таг: министри

Заев најавува можно кадровско проветрување напролет

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Призма“ за пролетва најавува можни кадровски промени во инситуциите, а „рекапитуларот“ по десет месеци од изборот на Владата, како што вели, може да предизвика и нејзина реконструкција. - Тоа што значи неуспешност во менаџирањето на една институција, не може да заврши како рефлексија во самата институција. Ќе следуваат кадровски промени. Не сакам никој да...

Македонија мора да му се извини на Ел-Масри до март

На Република Македонија и се заканува прва Резолуција со осуда од Совет на Европа доколку до март годинава не му се извни на германскиот државјанин со либанско потекло, Калид ел-Масри. Ова беше кажано на денешната прес-конференција на вториот мониторинг-извештај за реформите во судството што го одржаа претставници на три невладини организации кој што го спроведуваат проектот „Заедничка акција за итни...

Пратенички прашања денеска во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува

Во Собранието на Република Македонија денеска со почеток во 11 часот ќе се одржи седницата за пратенички прашања, на која претставници на Владата ќе даваат информации побарани од народните избраници. На седницата, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, нема да се појават пратениците од најголемата опозициска партија. Иако според вообичаената практика седницата за пратеничките прашања се одржува последниот четврток од месецот, поради...

Заев верува дека преку дијалог ќе ја врати опозицијата во Собранието

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да соопшти дали синоќа се одржал најавениот состанок со коалициските партнери околу пополнувањето на испразнетите министерски места, меѓу кои и она во Министерството за здравство. Заев рече дека штом ќе има решение за новите членови во Владата јавноста ќе биде извесетан. - Знаете дека има испразнети пратенички места кои треба да бидат пополнети од Државната...

Министерски самослик во комби низ Струмица

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на свoјата фејсбук-страница објави фотографија од македонските и од бугарските министри како се возат во комби, со наслов „Добрососедство... #МКБГ во Струмица“. Освен Шекеринска, на сликата се и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министерот за транспорт и врски,...

Владата се пофали дека од планот „3-6-9“ останале само „6-9“

На состанокот на министерската работна група денеска за реформите од планот „3-6-9“ било констатирано дека се исполнети сите предвидени мерки од неговата прва третина, односно од делот „3“, соопшти владината служба за информирање. На денешниот состанок, министрите информирале дека е подготвен детален план за активностите и мерките кои треба да се реализираат во периодот до декември – јануари, кога ќе...

Законот за пушење, евтините летови и аеродромот во Штип на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи 32. седница, а помеѓу бројните точки на дневниот ред е и предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето. На предлог на Собранието, министрите во Владата на овааа седница ќе се произнесат по однос на овој предлог-закон по скратена постапка, со кој би било дозволено да се пуши и во надворешните тераси на рестораните...

Заев се сретнаа со еврокомесарката за транспорт, Булц

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и министрите за надворешни работи, Никола Димитров, и за транспорт и врски, Горан Сугарески, попладнево се сретнаа со комесарката за транспорт на Европската комисија, Виолета Булц. Евркомесарката Булц на министрите им пренела дека Еропската комисија ги цени и ќе продолжи да ги поддржува напорите на Владата за зајакнување на регионалната соработка и...

Спасовски во Солун на министерски состанок за справување со безбедносни предизвици

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчера и денеска во Солун присуствува на Втората министерска средба на министрите за внатрешни работи, надворешни работи и за економија на Македонија, Грција, Албанија и на Бугарија. На средбата министрите разговараат за начините за справувањето со безбедносните предизвици, како што се радикализацијата, екстремизмот и тероризмот, како и влијанието од миграциската криза. „Тема на средбата се...

Пешевски, Наумоф, Самак на државата ѝ должат 300.000 евра за телефонски сметки

Поранешните министри во владата на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Пешевски, Горан Мицковски, Џери Наумоф, Веле Самак и Бил Павлески на државата ѝ должат 300.000 евра за пречекорен лимит на службените телефони, вели генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за порталот СДК. Рекордер во надминување на лимитот на службениот мобилен, за овие два месеца бил ексминистерот Џери Наумоф, кој според извештаите за направените сметки,...

Владата ќе расправа за овластувањата на функционерите и за загадениот воздух

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која ќе биде разгледана информацијата за дискреционите овластувања на носителите на јавни функции. Ќе се разгледа и информацијата со анализа за причините и можните причинители на високо ниво на загадување на воздухот во Република Македонија во летниот период, како и точки од кои членовите на владата ќе ги добијат најновите информации...

Интерпелациите на Николовски, Царовска и на Димитров денеска на собраниска седница

Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да ја почне расправата за интерпелациите што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги поднесоа за министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство, за труд и социјална политика и за надворешни работи, Љупчо Николовски, Мила Царовска и Никола Димитров. Интерпелациите се петта, шеста и седма точка на денешната 13. седница на Собранието, чиј почеток се...

Груевски: Декласификацијата на субвенциите на странските инвеститори е штетна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска на прес-конференција во партиското седиште ја критикуваше новата влада дека не постигнала никаков резултат со странски инвестиции, ниту има нови работни места кои се резултат на такви инвестиции. Груевски смета дека министрите во владата задолжени за привлекување инвестиции се првиот многу загрижувачки сигнал. - Прво, на местото на поранешните министри што ги донесовме од врвни мултинационални...

Во Словенија министрите за земјоделство потпишаа декларација за соработка

На денешниот состанок во Словенија, министрите за земјоделство од Централна и Источна Европа и од Кина кои се дел од платформата за соработка во областа на земјоделството „16+1“, усвоија заедничка декларација за зголемување на трговската соработка. Со оваа декларација тие се обврзаа за преземање на мерки кои ќе ја олеснат трговската соработка, а мерките се однесуваат и на преработка на земјоделски производи,...

Ребалансот на буџетот стигна до Влада, седницата закажана за 15 часот

Владата попладнево ќе ја одржи својата седумнаесетта седница, со почеток во 15 часот, информираат оттаму. На седницата ќе се разгледа ребалансот на буџетот за кој заврши комисиската расправа. „Дневниот ред за денешната седница предвидува Владата да ја разгледа и информацијата на Министерството за финансии за статусот на проектот „Поедноставување на процедурите за известување и плаќање на персонален данок на доход за...

Нашите мултиетнички општества се наше богатство и предност, порача Заев од БИХ

Пораката што сакам да ја испратам одовде, од Сараево, е дека доаѓа време кога политичар од еден етникум ќе се бори за унапредување на правата на граѓаните од друг етникум, а тоа е иднината што овој наш мултиетнички регион треба да ја има и да ја негува, рече премиерот Зоран Заев од Сараево, каде што е во официјална посета придружуван...

Британската премиерка Меј под притисок за ублажување на мерките за штедење

Водечки британски министри вршат притисок на премиерката Тереза Меј да ги ублажи мерките за штедење и да ги укине органичувањата за платите на вработените во државните служби, пишуваат британските медиуми. Весникот „Обсервер“ денеска пишува дека министерот за здравство, Џереми Хант, лобира да се укине ограничувањето за зголемување на платата од еден отсто за вработените во националната здравствена служба. „Телеграф“, пак,...

ВМРО-ДПМНЕ: Министрите Поповски и Ибраимовски сè уште не го пријавиле имотот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека министрите на СДСМ во Владата го кријат своето богатство, посочувајќи дека министрите Роберт Поповски и Самка Ибраимовски сè уште немаат поднесено пријава за својот имот до Државната комисија за спречување на корупција. - Тоа, согласно законот, преставува казниво дело. Тие демонстрираат беззаконие, но она што повеќе ја интересира јавноста е зошто го кријат својот имот...

Почна првата седница на новата Влада

Почна првата седница на новата Влада предводена од премиерот Зоран Заев. Половина час пред почетокот на седницата, новинарите имаа можност да го разгледаат ентериерот на зградата на Владата, која првпат беше отворена за јавноста по нејзиното реновирање. Отворени беа и трите главни влеза од оградата на владината зграда, за која Заев најави дека ќе се бара законско решение и мислења...

Иванов ја прими новата влада

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска, во вилата Водно, ги прими членовите на новата влада, предводена од премиерот, Зоран Заев. Иванов на сите министри им го честиташе изборот и им посака успех во работата. Претседателот на државата му го даде мандатот за составување Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на 17 мај, а синоќа, околу полноќ, Собранието го изгласа новиот...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...