fbpx
Таг: Министерство За Правда

таг: Министерство За Правда

Порталб: Земјава доби 4,318 милиони долари американски средства, како ќе ги искористиме?

Во рамките на реализацијата на Стратешкиот дијалог меѓу Република Северна Македонија и Соединетите Американски Држави, американската влада додели дополнителни средства од 4,318 милиони американски долари за зајакнување на владеењето на правото во земјата. За тоа како точно ќе се поделат овие средства, Порталб.мк стапи во контакт со Министерството за надворешни работи, кое како делегација ја претставуваше Владата на Северна...

Контраспин: За кусокот судии и обвинители поради пензија виновна е Владата

За последната состојба со пензионирањето на 60-тина судии и 13 јавни обвинители од 01.07.2022, поради исполнување услови за старосна пензија виновна е единствено Владата, односно министерот за правда Никола Тупанчески, како најнадлежен за обезбедување услови за функционално правосудство. Имено, тој и други одговорни лица навреме биле предупредени за состојбата, а измените на ЗРО како ад-хок решение со кое имаа...

Европски самит за дигитализација на судството: Дигитализираното судство е поефикасно и потранспарентно

Денеска во Охрид беше отворена Меѓународната конференција за дигитализација на судството на тема „Придобивките од 4-та индустриска револуција како механизам за враќање на довербата во судството“ која во наредните три дена ќе се одржи во оранизација на Министерството за правда, а под покровителство на претседателот на државата, Стево Пендаровски. Целта на конференцијата, појаснуваат организаторите, е преку презентациите и дискусијата да...

Парадоксално: Земјава има недостиг на судии и покрај тоа што нивниот број е над европските стандарди

Северна Македонија има повеќе судии отколку што се бара со европските стандарди, но сепак судии недостигаат. Ова на прв поглед изгледа парадоксално, сепак причината за овој недостиг е поради вишокот предмети, кои сè уште не се обработени и за кои нема конечен епилог, што може да доведе до застарување на предметите. Министерот за правда Никола Тупанчевски вели дека според...

Министерството за правда ќе го повлече предлогот за пренесено негативно мислење да се одговара како за навреда

Од Министерството за правда за Вистиномер велат дека е погрешна формулација и ненамерен пропуст тоа што во измените на Законот за граѓанска одговорност за клевета и навреда, кои се наоѓаат во собраниска процедура, стои и дека новинарот може да одговара за навреда ако пренесе нечие ,,негативно мислење”, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во Предлог-законот за граѓанска одговорност за...

ЗНМ бара корекција на дефиницијата за навреда, која овозможува новинарите да одговараат за „негативно мислење“

Здружението на новинарите на С. Македонија бара дефиницијата за навреда во Предлог- законот граѓанска одговорност да се коригира и да се врати старата дефиниција од законот од 2013 година која, во тоа време, беше позитивно оценета и од ОБСЕ и Советот на Европа. Од ЗНМ денеска реагираа на актуелната верзија на Предлог- законот за граѓанска одговорност, каде во дефиницијата...

Порталб: Нема конкретни одговори зошто не се имплементирани сите препораки на ОБСЕ/ОДИХР

Европската Комисија во последниот Извештај за напредокот на Северна Македонија упати забелешки дека земјата не ги имплементирала сите препораки на ОБСЕ/ОДИХР. Од оваа организација велат дека нивните препораки кои се повторуваат во секој извештај се оние кои не се прифаќаат. Но, надлежните не даваат конкретен одговор зошто не се сите препораки вклучени во новите измени на Изборниот законик, кои...

Порталб: АКМИС со кој манипулираа судиите ќе биде надграден, кога и како не се знае

Електронскиот систем за распределба на судски предмети, во јавноста познат како АКМИС ќе се надгради, бидејќи во претходниот период истиот беше злоупотребен од трите најважни судови во земјата, Кривичен, Апелационен и Врховен. Сепак, не е познато кои ќе бидат новините и кога се очекува да заврши имплементацијата, пишува Порталб.мк. Направена е анализа на функционирањето на постојниот АКМИС систем и дадени...

Порталб: Наскоро се очекува да бидат усвоени измените на Кривичниот законик за нападите врз новинари

Министерството за правда очекува наскоро да бидат одобрени законските измени на Кривичниот законик, кои се веќе доставени до Владата. Портпаролот на Министерството за правда Александар Видиновски за Порталб.мк изјави дека предлогот за законски измени, во кој е предложено нападот врз новинари да се третира како напад врз службено лице, е ставен во регистарот на регулативи и е само прашање...

Маричиќ за Порталб: Во Северна Македонија нема „заштитени поларни мечки“, судството се реформира (ВИДЕО)

Во интервју за Порталб.мк, министерот за правда Бојан Маричиќ, зборува за процесот на реформирање на судскиот систем, како едно од основните барања за зголемување на кредибилитетот на овој систем. Вели дека земјава побарала од Европската унија да воспостави мониторинг на 50 случаи годишно, случаи кои се поврзани со високата корупција и криминал и се очекува мониторингот да започне во...

Васало: Поставувањето професионалци во кривично-поправниот систем треба да е приоритет за Владата

Воспоставувањето на пробациска служба бара напорна работа во која ќе има неколку приоритети поврзани со реинтеграција и ресоцијализација на сторителите на кривични дела, рече денеска заменик-шефот на Делегацијата на ЕУ, Џулијан Васало на онлајн завршниот настан на твининг проектот „Јакнење на казнено-поправниот систем и пробациската служба“, кој започна да се реализира на 31 август 2018 година, а чија цел...

Бугарија го екстрадираше Игор Спасов во земјава

Бугарските органи денеска го екстрадираа Игор Спасов во земјава. Министерството за правда попладневно информираше дека властите од соседната земја позитивно одговориле на барањето на македонското Министерство за правда за екстрадиција на лицето Игор Спасов назад во Северна Македонија. Властите од Бугарија денеска го екстрадираа лицето до граничниот премин „Деве Баир“, од каде македонското МВР го спроведе во скопскиот затвор...

Маричиќ: Евростат потврди дека Законот за попис и методологијата се според европски стандарди

Евростат потврдил дека Законот за попис и методологијата по која ќе биде спроведен е по највисоките пропишани стандарди кои се воспоставени во сите развиени земји, соопшти денеска министерот за правда, Бојан Маричиќ одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието. „По одговорот кој стигна од „Евростат“ се поклопуваат сите сомнежи на опозицијата и за методологијата и за Законот за попис, како и...

Министерството за правда побара екстрадиција на Игор Спасов

Министерството за правда побара екстрадиција на Игор Спасов, кој бугарската полиција го уапси во Софија минатата недела. „Во текот на вчерашниот ден, по комплетирањето на документацијата, барањето е испратено до бугарските власти кои понатаму ќе постапуваат по истото. Барањето за екстрадиција го потпиша министерот за правда Бојан Маричиќ“ велат од Министерството за правда. Спасов беше уапсен во софиската населба „Младост“ на...

По повеќе од една година во бегство, во Софија е уапсен Игор Спасов, осудениот за убиство на Мартин Нешкоски

Бугарската полиција го уапсила во Софија Игор Спасов, осудениот за убиство на Мартин Нешкоски, објави Бугарското национално радио (БНР). Како што јавува радиото, Спасов бил уапсен софиската населба „Младост“, а бугарската полиција го нашла по претходна дојава. Според информации од Бугарското национално радио „Хоризонт“, Спасов не се спротивставил на апсењето. Уапсениот поранешен специјалец на МВР Игор Спасов има затвроска пресуда од...

По скандалот со „Јавна соба“, Маричиќ најавува законски измени и ново кривично дело „демнење“

Министерот за правда Бојан Маричиќ денес се сретна и разговараше со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Тој изворно се информираше за страдањето низ кое минува Ана, но и другите девојки чии фотографии и лични податоци беа злоупотребени во веќе затворената група. Маричиќ и честиташе на храброста јавно да проговори за нејзините премрежја и за нејзиниот јавен...

Советот за реформи во правосудството ја потврди методологијата за филтрација на судии и обвинители

На денешната седница на Советот за реформи во правосудството со која претседаваше министерот за правда Бојан Маричиќ, беше претставен и потврден Интерниот план на Судскиот совет за следење и оценување на работата на судовите, судиите и претседателите на судовите за 2021 година, информираат од Министерството за правда. Дополнително биле потврдени и двете веќе усвоени методологии, од кои едната за оценување на работата на...

Државата најави ригорозни казни, ЗНМ бара за напади врз новинари да се постапува по службена должност

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ќе побара од Министерството за правда во новите измени и дополнувања на Кривичниот законик во делот за казни за напади врз новинари и медиумски работници, најавени од министерот за правда, Бојан Маричиќ, да се вклучи и проширување на надлежностите на обвинителството да постапува во овие случаи, пишува „Порталб.мк“. Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски за...

Реформата на законодавството за клевета тргна од мртва точка

Реформата на законодавството за клевета и навреда, која е една од реформските приоритети во сферата на медиумите, тргна од мртва точка. По најавата на министерот за правда, Бојан Маричиќ, на почеток на месецот, дека ќе се направи ревизија на законодавството што се однесува на поголема заштита на  новинарите, Работната група за ревизија на Законот за граѓанската одговорност за клевета и...

Порталб: Судиите и обвинителите ќе ги „чисти“ државата, но под надзор на ЕУ

Методологијата за чистење на судството се очекува да биде објавена на крајот на првите 100 дена од мандатот на министерот за правда, Бојан Маричиќ. Во процесот се вклучени сите релевантни институции, под надзор на претставниците на Европската унија, пишува „Порталб.мк“. Министерството за правда работи на методологијата за чистење или филтрирање на судии и обвинители, бидејќи Европската унија не даде дозвола...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...