fbpx
Таг: мандатар

таг: мандатар

И покрај реакциите на ЕУ, Миодраг Лекиќ е избран за мандатар на новата црногорска влада

Претседателката на Собранието на Црна Гора, Данијела Ѓуровиќ, на вчерашната седница на црногорскиот парламент констатирала дека се исполнети условите за примена на членот седум од измените на Законот за претседател и дека мандатар за состав на новата влада е лидерот на Демос, Миодраг Лекиќ, пренесува „Побједа“. Ѓуровиќ на почетокот на седницата соопштила дека примила допис од клубот на пратениците на...

ГЕРБ за мандатар за новата влада на Бугарија го предложи неврохирургот Габровски

Партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов реши за мандатар за формирање на нова политичка влада на Бугарија да го предложи неврохирургот проф. д-р Николај Габровски, за кој сметаат дека е политички неутрален кандидат, известува бугарскот онлајн-медиум mediapool.bg. Претседателот на Бугарија Румен Радев претпладнево му го врачи мандатот и Габровски има седум дена за да излезе со целосна листа...

Контраспин: Ковачевски нема врска со поскапувањето на цените на струјата, парното и метанот

Ковачевски како лидер на партија не може да биде дел од одлуки за поскапувања во енергетиката, а зголемувањето на цените на струјата и гасот не се ниту своеволна желба на Владата. Ваквите одлуки ги носи Регулаторната комисија за енергетика, пишува „Вистиномер“ во својот Контраспин. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на 04 јануари 2022 година објави соопштение преку кое...

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за нова влада на Димитар Ковачевски

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на новата влада на Димитар Ковачевски, претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. „Врз основа на член 84, став 1, алинеjа прва од Уставот на Република Северна Македонија и известувањето за предлогот за мандатaр доставено од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а поддржано од политичките партии во состав на коалицијата, кои заедно...

СДСМ го избра Ковачевски за мандатар на новата влада

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница го избра претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски за мандатар на идната влада. „Првата задача која ја има новото раководство е да состави нова влада и силно да се посветиме на спроведување на владината програмата и политиките. Јас сум оптимист дека новата влада предводена од СДСМ ќе ја избереме на средината од следниот месец,...

Претседателот Радев му го врачи мандатот на Петков за формирање на бугарска влада

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска влада на Кирил Петков, потпретседателот на победничката партија „Промената продолжува“, јавуваат бугарските медиуми. Веднаш по врачувањето на мандатот, Петков изјави дека гласањето на новиот владин состав во бугарскиот парламент ќе се одржи уште во понеделник, нагласувајќи дека тој нема да изгуби ниту минута бидејќи има многу...

Почна собраниската седница на која треба да се избере новата Влада

По речиси еден час задоцнување, во Собранието почна седницата на која треба да се избере новата Влада. Од СДСМ веруваат дека преку квалитетна дебата, предлозите за новиот владин состав ќе го добијат потребното мнозинство. „Новиот владин состав одговорно, отчетно и посветено ќе работи и гарантира континуитет во спроведувањето на нашите заеднички стратешки приоритети: членство во НАТО и Европската унија, добри меѓусоседски...

СДСМ: После Илинден следуваат постапки во законските рокови за формирање на нова Влада

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) информира дека претседателот на партијата Зоран Заев ќе користи неколку дена одмор и по националниот празник Илинден, на почетокот од август ќе почне да се разговара околу формирањето на новата влада. „Имајќи го предвид изминатиот период исполнет со корона криза и предизборни кампањи, СДСМ се залага во деновите до и околу Илинден граѓаните да може...

Ана Брнабиќ е мандатар за состав на новата српска влада, пресече Вучиќ

Мандатар за составување на новата влада на Србија ќе биде Ана Брнабиќ, соопшти денеска српскиот претседател, Александар Вучиќ. Доколку ја добие поддршката од собранието, Брнабиќ ќе биде првата жена премиер на Србија и прва личност на оваа функција која отворено се декларира како припадничка на ЛГБТ-заедницата. „Сметам дека Ана Брнабиќ ги поседува стручните и лични квалитети за извршување на функцијата...

Собранието денеска со три седници, до полноќ треба да избере влада

Покрај втората собраниска седница, на која единствената точка е изборот на владата, во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи и 21. продолжение на конститутивната седница, на која ќе се расправа за изборот на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија. Продолжението е прво на...

Заев: Македонија е созреана за нов начин на водење политика

„Очите на демократскиот свет се вперени во нас. Барам поддршка заедно да зачекориме во европското семејство“, порача денеска во Собранието на Република Македонија мандатарот за составување на владата, Зоран Заев, обраќајќи се не само на пратениците, туку и на граѓаните и на експертите во државата, но и на министрите на кои им рече дека ќе мора да предлагаат решенија,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ двапати за еден месец го понижи Собранието

„Во вода паднаа најавите за транспарентност и за отчетност на СДС и на коалициските партнери од новото собраниско мнозинство. СДС вторпат го понижи и го деградира Собранието на Република Македонија за само еден месец“, порача ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение денеска. Партијата вели дека СДСМ ги погазил Уставот, деловникот за работа на Собранието и Законот за Собрание со изборот на...

Собраниска седница за избор на владата утре во 11 часот

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, вчера од мандатарот за составување на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, го добил предлогот за состав на владата и програмата за нејзиниот мандат. Џафери веднаш двата документа ги доставил до пратениците, а седницата за избор на владата ја свикал за утре, во 11 часот, се вели во соопштението од неговиот кабинет.

Заев задутре на конгресот на СДСМ ќе биде единствен кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по вчерашната вечера во Брисел со Федерика Могерини и со премиерите од земјите од Западен Балкан задутре на конгресот на партијата го очекува реизбор за претседател на СДСМ. Заев е единствениот кандидат за претседател на партијата што ќе се избира на задутрешниот, 22. редовен конгрес, кој ќе се одржи во хотелот „Александар Палас“, известија од...

Заев утре на вечера со Могерини и со премиерите од Западен Балкан

Лидерот на СДСМ Зоран Заев утре во Брисел ќе присуствува неформалната вечера на премиерите од Западен Балкан со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, потврдија од СДСМ. Како што соопшти портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов Заев пред неформалната вечера ќе има и билатерална средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност. Могерини...

Заев во седиштето на СДСМ ги почна преговорите со Ахмети за нова влада

Лидерот на СДСМ и мандатар за составување на новата влада, Зоран Заев, денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата се одржува во седиштето на СДСМ, каде Ахмети пристигна точно во договорениот термин, но не даде изјава за медиумите. По средбата со Ахмети, треба да следуваат и преговори со другите претставници...

Џафери: Ќе закажам седница за влада кога Заев ќе достави програма и состав на владата

Седница за избор на влада ќе закажам откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави предлог-програма и предлог-состав на новата влада, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако даде исказ во Основното јавно обвинителство по повод насилните инциденти во Собранието на 27 април. - Во моментот кога ќе добијам материјал, ќе закажам седница. Паралелно ќе одат две седници: за избор на...

ДС предлага деблокирање на Собранието во три седници

Демократскиот сојуз (ДС) предлага да се одржат три седници на Собранието на Република Македонија, со кои ќе се деблокира работата на законодавниот дом и ќе се изберат нов спикер и нова влада. Според предлогот на партијата на поранешниот пратеник Павле Трајанов, прво 20 пратеници треба да поднесат барање за одржување вонредна седница на Собранието со единствена точка на дневниот ред - избор...

Иванов на Могерини ѝ ги повторил зборовите од вчерашното обраќање до граѓаните

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, го повторил ставот дека „согласно Уставот, како мандатар за состав на влада нема да го определи секој оној кој преговара за платформи на други држави со кои се уценува Македонија, се загрозува суверенитет, независноста и унитарноста на државата“, соопштуваат од неговиот...

Коалициските партнери на СДСМ го поддржаа Заев како мандатар на новата влада

На состанок на претседателот на СДСМ со коалициските партнери денеска, партнерите од предизборната коалиција на СДСМ едногласно го поддржале Зоран Заев да биде мандатар на коалицијата за состав на новата влада, соопшти СДСМ. „Заедничка е оценката дека претседателот на СДСМ води совесни, мудри и одговорни политики во согласност со Уставот, во разговорите за обезбедување на новото парламентарно мнозинство и за...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...