fbpx
Таг: мандатар

таг: мандатар

Централниот одбор на СДСМ напладне ќе одржи состанок

Централниот одбор на СДСМ денеска ќе одржи состанок во седиштето на партијата со почеток во 12 часот, информираат оттаму. На состанокот ќе одлучуваат кој ќе биде мандаторот за составување на новата влада, откако партијата синоќа ги доби потписите од ДУИ. Синоќа, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, информираше дека ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за состав на нова влада, но дека...

Собранието го известило Иванов дека не е поднесен предлог за нова влада

Генералниот секретар на Собранието попладнево испратил допис до кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, во кој го информира дека до парламентот до синоќа на полноќ, кога истече рокот, не е доставена програма и предлог за составување нова влада од страна на мандатарот Никола Груевски. Иванов денеска се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Сaмуел Жбогар, кого го известил дека...

Амбасада на САД: Го следиме процесот на формирање и ќе работиме со идната влада

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија го набљудува процесот на формирање на нова влада и очекува, откако ќе биде формирана, да соработува со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатлантските интеграции, велат од Амбасадата. „Очекуваме да работиме со македонската влада, кога ќе се формира, за напредување во евроатланската интеграција преку спроведување на реформите предвидени со Договорот од Пржино,...

Шкариќ: Мандатот не може повторно да оди во рацете на ВМРО-ДПМНЕ

Во ситуација откако истече рокот за Никола Груевски да формира влада, што според д-р Светомир Шкариќ, пензионираниот професор од Правниот факултет „Јустинијан Први“ самото по себе е погрешно, затоа што е даден мандат на кандидат што нема обезбедено мнозинство, тогаш претседателот Иванов треба да го даде мандатот на тој што обезбедил мнозинство. - Треба да се констатира дека не е...

На полноќ истекува рокот за формирање влада, ДУИ пак ќе заседава во 14 часот

На полноќ истекува рокот за мандатарот Никола Груевски да состави влада и дотогаш треба да го добие одговорот од првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, дали партијата ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Синоќа по завршувањето на средбата на членовите на ДУИ во седиштето во Мала Речица, Ахмети изјави дека нема одговор со кого ќе бидат во коалиција и ги анализираат сите опции...

Заев: Груевски не смее да формира влада

Режимот на Никола Груевски не смее да формира влада, истакна попладнево на прес-конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и ги повика партиите чии кандидати добиле пратенички манданти да не коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ за нова влада. - Поразивме режим со пенкало и со глас. Режимот не смее да формира влада. Ги повикувам сите партии што добија мандат од граѓаните, освен ВМРО-ДПМНЕ, да...

Собрание на 31 декември, влада во февруари ако се чекаат крајните рокови

Ако новоизбраните пратеници ги чекаат крајните рокови предвидени со Уставот на државата, тогаш новиот собраниски состав ќе биде конституиран најдоцна до 31 декември, а новата влада најдоцна до средината на февруари следната година. Вака изгледа календарот за конституирање на Собранието и за формирање на новата влада: 31 декември – избраните пратеници се состануваат на конститутивна седница, која во случајов треба да...

Партијата на пиратите доби мандат за формирање нова влада на Исланд

Претседателот на Исланд, Гудни Јоханесон, ѝ го довери мандадот за формирање нова влада на лидерката на радикалната Партија на пиратите, Биргита Јонсдотир, откако двете најголеми парламентарни партии не успеаја да постигнат договор за формирање коалиција. Како што пренесуваат медиумите, Партијата на пиратите, која беше трета по освоени пратенички места на парламентарните избори во октомври годинава, се надева дека ќе успее...

Ако успеат изборите, аирлија ново Собрание на Нова година и нова Влада на Св. Трифун

Доколу изборите на 11 декември поминат во најдобар ред и ги исполнат очекувањата на граѓаните, партиите и на гарантите на Договорот од Пржино, новиот собраниски состав ќе биде конституиран најдоцна до 31 декември, а новата Влада најдоцна до средината на февруари следната година. Ова произлегува од роковите за формирање на новиот состав на законодавниот дом и на владата по избори,...

Собранието на Србија ја изгласа новата влада на Вучиќ

Пратениците во српското Собрание денеска со мнозинство гласови ја избраа новата влада на премиерот Александар Вучиќ, јавуваат медиумите. Како што соопшти претседателката на Собранието, Маја Гојковиќ, на седницата за избор на новата влада вкупно гласале 225 пратеници, од кои 163 гласале „за“, „против“ биле 62, а воздржани немало. Претставниците на опозициските партии не го поддржале изборот на новата влада, наведувајќи дека...

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...