fbpx
Таг: Љубомир Фрчкоски

таг: Љубомир Фрчкоски

Љубомир Фрчкоски – нов амбасадор во Вашингтон

Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи, универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски, е избор на Владата за иден амбасадор на Македонија во Вашингтон, јави „Независен“. Како што се дознава, процедурата за обезбедување агреман е почната и се чека одговор од САД. Македонија нема амбасадор во Вашингтон повеќе од три години, откако измина мандатот на последниот амбасадор Васко Наумовски.

Прв круг со најмала разлика во последните пет избори (инфографик)

Фото: Борче Поповски
Првиот круг од претседателските избори што се одржа вчера ја има најмалата разлика во гласови меѓу двајцата кандидати на последните пет круга претседателски избори, односно Стево Пендаровски освои само 4.606 гласови повеќе од Гордана Сиљановска - Давкова. Поради тоа, многу се мали и шансите за успешно предвидување на исходот од вториот круг, ако се обидуваме да правиме споредба со...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го „приватизира“ правосудството

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека власта ја продолжува партизацијата на судството, што, како што вели, го признал и премиерот Зоран Заев. „Судот е заробен, а Специјалното јавно обвинителство работи по политичка нарачка на Зоран Заев. Цената на послушноста ја откри самиот Заев. Шефот за човечки ресурси во Основен суд Скопје 1, кој е и десна рака на претседателот на судот Иван...

Фрчкоски: Нема да има консензус за името, власта треба да ја понесе одговорноста

Нема да се создаде национален консензус за спорот за името, за решението ќе биде одговорна политичката елита која го носи процесот и тоа секогаш и во секое општество било така, вели универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. - Нема да се создаде таков консензус. Политичката желба околу консензусот е разбирлива, таа секој политичар ја посакува...

МВР го потврди нападот на Фрчкоски, но не открива детали за преземените мерки

Министерството за внатрешни работи денеска потврди дека три непознати лица во петокот го нападнале професорот на Правниот факултет, Љубомир Фрчкоски. „Во врска со настанот од 3 март, кој од страна на ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје беше пријавен како физички напад врз професор, беше излезено на местото на настанот, при што е констатирано дека на тој...

Депонијата со згура од Топилница и понатаму го демне Велес [фото]

Депонијата со згура на Топилница сѐ уште го демне Велес. Три години откако беше доделена концесија за нејзин извоз како техногена минерална суровина, само мали количини заминаа од градот....