fbpx
Таг: криза

таг: криза

Венизелос: Да не ни вршат притисок за името поради економската криза

Венизелос пишува дека грчката криза коинцидирала со поширока криза во ЕУ
Стратегиски приоритет на грчката надворешна и одбранбена политика е да не се искористи економската криза за да се изврши притисок врз Грција за националните прашања, меѓу кои и спорот за името, пишува министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во авторски текст за неделното издание на весникот „Катимерини“. Венизелос пишува дека грчката криза коинцидирала со поширока криза во ЕУ,...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...