fbpx

Венизелос: Да не ни вршат притисок за името поради економската криза

-

Стратегиски приоритет на грчката надворешна и одбранбена политика е да не се искористи економската криза за да се изврши притисок врз Грција за националните прашања, меѓу кои и спорот за името, пишува министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во авторски текст за неделното издание на весникот „Катимерини“.

Венизелос пишува дека грчката криза коинцидирала со поширока криза во ЕУ, не само економска, туку и политичка, со крупни предизвици за европската безбедност, како и со криза во јужното и во источното соседство, која бара повеќе енергија од распадот на Советскиот Сојуз, распадот на Југославија и Арапската пролет.

Грчкиот министер во авторскиот текст наведува дека стратегиски приоритет на Грција, како членка на ЕУ и на НАТО, ќе биде да се формулира грчката позиција за регионалните и за меѓународните кризни прашања, со потреба да се почитува меѓународното право.

Во текстот се нагласува дека и покрај тоа што имало поделеност на политичката сцена на политички сили кои се „за“ и „против“ меморандумот, сепак не биле доведени во прашање основните позиции на државата во поглед на националните прашања.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...