fbpx
Таг: кривични дела

таг: кривични дела

Владата бара увид во сите кривични пријави и извештаи за случаи на корупција и перење пари за изминатите две години

Владата на 43. седница ја разгледа и усвои Информацијата за преземените активности за редовно користење на Системот за собирање и обработка на статистички податоци за превенција и репресија на корупција и перење пари, информираат од таму. „Владата ги задолжи Министерството за внатрешни работи, Министерството за внатрешни работи-Биро за јавна безбедност, Министерството за финансии-Управа за финансиска полиција, Министерството за финансии -...

Јавното обвинителство отфрли четири кривични пријави против ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје донело решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица, претседател на Управен одбор, нотар, извршител и адвокат. Пријавите против нив биле за злоупотреба на службена положба и овластување и за оштетување или повластување доверители. ОЈО Скопје одлучи да ги отфрли и кривичната пријава поднесена од тројца акционери во...

Се врши вештачење на снимките од локалот во кој присуствувал Христијан Мицкоски

На денешната прес-конфренција, заменик дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска информираше за деталите од настанот во скопско Дебар маало на 3 јуни, кога во затворен дел од угостителски објект беше присутен опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски. Петровска појасни дека од исказите на очевидците, односно вработените во објектот, идентификувани се сите четворица кои го придружувале Мицкоски. „Можам само да ви потврдам дека...

Тешките кривични дела во иднина ќе можат да се судат и во новата судница во затворот „Идризово“

Со поддршка на Европската Унија во рамките на ИПА акциската програма „Поддршка на Секторот Правда“, изградена е најголемата судница во државата во склоп на скопскиот затвор „Идризово“. Новиот дел од затворот се простира на 1.000 метри квадратни и има капацитет за вкупно околу 120 лица, информираат од Министерството за правда. Во посета на новата судница во „Идризово“ беа министерката за...

Со нов закон СЈО ќе може да го гони претседателот, пратеници, амбасадори, судии …

Министерството за правда го објави нацртот на предлог-законот за Специјално јавно обвинителство во кој промени во однос на надлежностите за кривичните дела кои можат да бидат предмет на оваа институција во однос на актуелното законско решение. Досега, Специјалниот јавен обвинител беше овластен и надлежен да истражува и гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење...

Се подготвуваат поригорозни казни за кривичните дела извршени од омраза

Се очекува Кривичниот законик на Република Македонија да претрпи измени во 31 член, со цел кривичните дела извршени од омраза да бидат повидливи, односно лицата што ќе извршат кривични дела како резултат на омраза во иднина ќе се казнуваат поригорозно, пишува „Порталб“. Министерството за правда, по 20-дневен јавен увид, го поднесе новиот нацрт-закон за злосторства од омраза во Владата, а...

До сега поднесена една кривична пријава за поткупи при избори

Обвинителот Џелал Бајрами денеска на прес-конференција соопшти дека Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески формирал привремена комисија во Обвинителството за евентуални кривични дела поврзани со гласањето на референдумот в недела. Во Комисијата членуваат по еден јавен обвинител од четирите Виши јавни обвинителства и еден обвинител на ОЈО Скопје. Бајрами вели дека оваа Комисија ги следела активностите за организирање на референдумот и проблеми...

Кривична пријава за поранешниот штипски градоначалник Захариев

Секторот за внатрешни работи Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријавa против И.З. (58) и И.И. (55), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение дека сториле четири кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“  и две кривични  дела „несовесно работење во службата“. „И.З. во својство на градоначалник на општина Штип и И.И. како вршител на должност...

Спасовски: Ноќеска помалку кривични дела и прекршоци во однос на претходните дочеци

Изминатата новогодишна ноќ во Скопје се издвојува од неколкуте претходни по тоа што се забележани помалку кривични дела отколку во изминатите години, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета на СВР Скопје. - Навистина имаме големо намалување на кривичните дела и прекршоци што се случиле во новогодишната ноќ во споредбено со 2016, односно 2017 година, при што...

ОЈО во Битола, Скопје и во Кочани водат истраги за шест случаи поврзани со изборите

Основните јавни обвинителства во Битола, Кочани и во Скопје почнале предистражни постапки за шест случаи за извршени кривични дела поврзани со изборниот процес. Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, еден од случаите е во Основното јавно обвинителство Битола, два се во ОЈО Кочани и три во ОЈО Скопје. „Делата за кои се водат постапките се однесуваат на поткуп при избори и...

ОЈО ги гони двајцата напаѓачи на Села за обид за убиство и побара притвор

Основното јавно обвинителство – Скопје информираше дека до овој момент биле идентификувани двајца напаѓачи на пратеникот З.С. за време на настаните во Собранието на 27 април. Оттаму додаваат дека од досега прибавените докази, обвинителството оценило дека постои основано сомневање дека овие две лица, заедно со други, кои во овој момент не се идентификувани, го извршиле кривичното дело, обид за убиство. „Надлежниот јавен обвинител...

ОЈО: Не ја опструираме истрагата, од МВР нема пријави за потешки кривични дела

Јавното обвинителство во ниту еден момент не ја опструира истрагата и не ги попречува надлежните органи во документирањето на настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април, туку, напротив, во согласност со законот, дава наредби за нивно откривање и ќе постапи по сите кривични пријави со кои се документирани потешки кривични дела, се вели во реакцијата на Јавното обвинителство,...

Шилегов: Обвинителството да не соучествува, туку да го расчисти насилството во Собранието

Јавното обвинителство мора целосно да го расчисти насилството во Собранието, каде се случи загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, беше направен обид за убиство на пратеници, беа нападнати новинари и вработени во Собранието. Ова денеска на прес-конференција го истакна пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов. Тој нагласи дека кривичните дела сторени во Собранието мора да се решаваат брзо...

МВР идентификувало уште четири учесници во упадот во Собранието

СВР Скопје вчера повикало на службени разговори уште лица за кои имало сомневање дека биле вклучени во упадот и во дивеењата во Собранието на 27 април, од кои за четворица ќе поднесе известување до Основното јавно обвинителство - Скопје. Поради основан сомнеж дека учествувале во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, СВР Скопје на јавното обвинителство ќе...

Нухиу побарал дисциплинска постапка против началникот на СВР Охрид за заканите до СЈО

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, побарал дисциплинска постапка против началникот на Секторот за внатрешни работи Охрид, Гоце Недески, во врска со заканите кон обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, кажани во негово присуство, јавува порталот „СДК“. Во постапката што ја побарал Нухиу, се истражуваат и елементи за сторено кривично дело од страна на началникот на СВР Охрид. „Пред две недели добив...

Обвинителството имало налог за претрес на домот, а не за приведување на Величковиќ

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска потврди дека вчера, по налог на судија за претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје, бил извршен претрес во домот на началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, а во рамките на предистражна постапка што се води против началникот. „Цел на претресот беше пронаоѓање траги на кривично дело или предмети важни...

Обвинителството истражува 42 случаи на изборни нерегуларности

Комисијата за следење на изборни нерегуларности на Јавното обвинителство досега отворила 42 истраги за кривични дела извршени за време на изборниот процес. Како што информираа денеска од Јавното обвинителство, 20 предмети биле оформени по службена должност, односно по допрен глас по информациите објавени во медиумите, порталите и на социјалните мрежи, три кривични пријави се поднесени од физички лица, а 19...

Мигранти од Србија и од Африка прават најмногу кривични дела во Германија

Во Германија мигрантите во првиот квартал на оваа година направиле или се обиделе да направат околу 69.000 кривични дела. Ова се наведува во извештајот на германската канцеларија на федералната криминалистичка полиција. Агенцијата наведува дека овој извештај на федералната полиција може да ја засили вознемиреноста, особено во анти-имигрантските групи во врска со либералната мигрантска политика на германската канцеларка Ангела Меркел. Според агенцијата, во Германија...

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал најави жалба против ослободувањето на Шешељ

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Серж Брамерц, денеска најави дека ќе поднесе жалба против одлуката на судот за ослободување на Воислав Шешељ и вети дека ќе вложи максимални напори жалбата да биде водена ефикасно, ефективно и праведно. Тој соопшти дека одлуката за жалба ја донеле откако детално го прегледале писменото образложение на мнозинството судии за ослободување на Шешељ. Брамерц смета дека...

Скопското обвинителство поднесе обвинение против Захир Бекири – Чауш

Основното јавно обвинителство поднесе обвинителен предлог против лицата З.Б. и И.Б. кои се товарат за повеќе кривични дела, меѓу кои и за фалсификување на исправа и злоупотреба на лични податоци, соопшти денеска Јавното обвинителство. Во соопштението на Обвинителството лицата се наведени со иницијали, но извесно е дека првоосомничениот во случајот за кој е поднесено обвинение е Захир Бекир, познат по...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...