fbpx

Осумдневен притвор за анестезиологот од Тетово што снимаше пациенти

Tетовската полиција го лиши од слобода анестезиологот откако претходно во СВР Тетово случајот го пријавил 49-годишниот директор на болницата

-

На предлог на обвинителството, Основниот суд-Тетово му определи осумдневен притвор на 43-годишниот анестезиолог од тетовската болница што на ТикТок објави снимки од пациенти.

До определување на мерката доаѓа откако Основното јавно обвинителство во Тетово поведе постапка против обвинетиот за кривични дела „несовесно работење во службата“, како и „неовластено снимање“ според чл.152 ст.2 од Кривичниот законик.

Инаку, тетовската полиција го лиши од слобода анестезиологот откако претходно во СВР Тетово случајот го пријавил 49-годишниот директор на болницата.

Mинистерот за здравство Фатмир Меџити вчера заедно со директорот на Клиничката болница во Тетово, Плумб Вела соопштија дека е суспендиран анестезиологот од тетовската болница.

Постапката на анестезиологот претходно ја осуди и Лекарската комора.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За 71 отсто зголемен бројот на заразени со сифилис, заушки, салмонела, маларија…

Лани во Македонија биле пријавени вкупно 12.958 заболени од акутни заразни заболувања, а претходната година, оваа бројка била 7.567. Ова претставува зголемување за 71,2 отсто, наведено е во последниот...