fbpx
Таг: анестезиолог

таг: анестезиолог

Затвор од 15 месеци за тетовскиот анестезиолог кој сподели видео на ТикТок

Со 15 месеци затворска казна е казнет анестезиологот Ваљтон Дервиши од одделението за гинекологија во тетовската болница, кој во живо сподели видео на ТикТок на кое можеа да се видат пациенти и медицински персонал. Одлуката беше донесена по денешното рочиште во Основниот суд во Тетово. Тој го призна извршеното дело и за истото се извини, пишува Порталб.мк. Одлуката за казнување...

Тик Ток анестезиологот остана без лиценца, седум години не смее да работи како доктор

Судот на честа при Лекарската комора, на денешната седница одлучи привремено да му ја одземе лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог, вработен во ЈЗУ Клиничка болница Тетово, информираат во Лекарска комора. „Лиценцата за работа на докторот привремено се одзема за период од седум години, што согласно правните прописи е максимална казна што може да се изрече за...

Обвинение против анестезиологот од Тетово за неовластено снимање пациенти

Тетовското јавно обвинителство поднесе обвинение против 43 годишниот анестезиолог од државната клиника во Тетово кој сега се наоѓа во притвор бидејки на 14 април на социјалната мрежа Тик ток објави видео во живо од пациентките сместени во гинеколошкото одделение. „Во спроведената претходна постапка беа прибрани докази кои го поткрепуваат основаното сомнение дека обвинетиот, како службено лице – анестезиолог вработен во...

Осумдневен притвор за анестезиологот од Тетово што снимаше пациенти

На предлог на обвинителството, Основниот суд-Тетово му определи осумдневен притвор на 43-годишниот анестезиолог од тетовската болница што на ТикТок објави снимки од пациенти. До определување на мерката доаѓа откако Основното јавно обвинителство во Тетово поведе постапка против обвинетиот за кривични дела „несовесно работење во службата“, како и „неовластено снимање“ според чл.152 ст.2 од Кривичниот законик. Инаку, тетовската полиција го лиши од слобода...

Суспендиран анестезиологот од Тетово што објави снимки од пациенти

Mинистерот за здравство д-р Фатмир Меџити на денешната прес-конференција заедно со директорот на Клиничката болница во Тетово, д-р Плумб Вела, соопштија дека е суспендиран анестезиологот од тетовската болница што на ТикТок објави снимки од пациенти. „Изразувам големо жалење што еден здравствен работник вака се однесувал и ќе направиме сè за во иднина да не ни се случи вакво нешто“, рече...

Лекарската комора го осуди објавувањето снимка од пациенти од страна на анестезиологот од Тетово

Лекарската комора соопшти дека најостро го осудува инцидентот со анестезиологот од Клиничка болница Тетово кој објавил видео снимка од пациенти на ТикТок. Комората порачува дек ќе го разгледа случајот и ќе преземе соодветни мерки. „Барањето за почитување на сопствените права, тргнува од почитувањето на туѓите права, во случајов правата на пациентите, затоа во најкус рок органите на Комората ќе бидат...

Анестeзиолог од тетовската болница снимал и објавувал пациенти на ТикТок

По пријава од директорот на Клиничка болница Тетово дека В.Д. (43), анестезиолог во болницата, снимал и објавувал на ТикТок лекарски персонал и пациенти на кои им се пружала лекарска помош, полицијата вчера доцна ноќта го привела анестезиологот во тетовското село Одри. Известен е јавен обвинител и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, извести МВР.

Судот го одобри обвинението против тројцата лекари за смртта на родилката од Гевгелија

Јавното обвинителство денеска соопшти дека велешкиот суд  го одобрил обвинителниот акт што обвинителството на почетокот на мај го поднесе против анестезиологот и двајцата гинеколози, кои се товарат за смртта на родилката од Гевгелија, која почина на крајот на октомври минатата година, неколку часа по породувањето. „Обвинението беше поднесено поради нивно несовесно постапување на 22 октомври 2015 година, при породување на...

Поднесено обвинение против тројца лекари за смртта на родилката од Гевгелија

Основното јавно обвинителство Велес денеска до судот во Велес поднело обвинение против анестезиолог и двајца лекари специјалисти по гинеколигија за смртта на родилката од Гевгелија, соопшти Јавното обвинителство. Како што информираат од Обвинителството, станува збор за Т.В. - анестезиолог во Општата болница во Гевгелија, В.Ч. и Д.М., двајцата лекари специјалисти по гинеколгија и акушерство во болницата, кои се товрат за...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...