fbpx
Таг: корисници

таг: корисници

ГА-МА реагира на „Макпетрол“: Имаше доволно време да ги информирате корисниците

По соопштението од „Макпетрол“ АД Скопје денеска, дека од 1 јануари, повеќе нема да увезува и да им испорачува природен гас на неговите потрошувачи, како и поплаката од оваа компанија дека се недефинирани условите за работа за снабдувањето потрошувачи со гас, реагираше државното претпријатие „ГА-МА“ АД. Од таму велат дека во насока на либерализација на пазарот на гас во земјава,...

Кина ја засилува цензурата на интернет

Нов закон што ќе стапи на сила на 15 декември во Кина ќе воведе строга цензура за сите критички коментари поврзани со вестите. Овој потего доаѓа во време на многу гневни реакции од јавноста поради строгата анти-ковид политика на кинеските власти, па Кинезите оддишка наоѓаа на интернет, пишува хонконшкиот весник „Саут Чајна Морнинг Пост“. Кинеските социјални медиуми и видео-платформи ќе...

„Снепчет“ достигна 293 милиони корисници дневно, за 23 отсто повеќе од лани

Голем успех на апликацијата за пораки „Снепчет“. Бројот на дневни корисници на оваа апликација се искачил на 293 милиони, што е за 23 отсто повеќе од истиот период во 2020 година. Ова е своевиден рекорд на бројот на корисници на оваа апликација од нејзините почетоци, јавува Engadget. „Снепчет“ годинава успеа да го претрка „Твитер“ според бројот на корисници секојдневно, а...

Развојна банка го објави јавниот повик за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата за кредити за корисниците од „Ковид 2“

Развојна банка на својата веб-страница го објави јавниот повик за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата на кредитите за кредито-корисниците од „Ковид 2”. Јавниот повик ќе трае 7 дена, заклучно со 18 јуни 2021 година кога е последниот ден за поднесување на Барање за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата за 12 (дванаесет) месеци. „Преку објавата на јавен...

Бројот на библиотеки во земјава со години ист, членството за три години опаднало за речиси 50.000

Во Македонија лани имало вкупно 175 библиотеки со вкупно 82.928 зачленети лица, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на библиотеки во земјава со години е ист, а единствено се менува видот на библиотеките низ периодот, и тоа од специјализирани во друг вид библиотеки и обратно. Во споредба со 2016 година, лани се намалил бројот на специјализирани библиотеки...

ТикТок за првпат им подели 200 милиони долари на своите креатори, најавува фондот да стигне до 1 милијарда

ТикТок
Социјалната мрежа ТикТок го објави првиот бран на приматели на средства од новиот Фонд на креатори, при што беа доделени 200 милиони долари на популарни личности на платформата за нивните содржини. „За создавање на значајна содржина е потребно време и посветеност, а нашите креатори се исто толку страсни кога споделуваат приказни и се поврзуваат со нивната публика, колку што сме...

АЕК: Пад на претплатниците на мобилната, зголемување кај фиксната телефонија

Зголемен интерес кај граѓаните за фиксна телефонија или пак поголема продажба на пакетите на операторите за интернет и фиксна телефонија на една сметка? Невообичаен пресврт има на пазарот на електронски комуникации во земјава, каде што во изминатиов период има тренд на пораст на бројот на корисници на фиксна телефонија, а истовремено намалување на бројот на активни претплатници на мобилна...

Платежната картичка „Купувам домашно“ ќе ја добијат 324.479 граѓани

Домашната платежна картичка ќе ја користат 324.479 корисници, a денеска е објавена конечната листа на веб-страната kupuvamdomasno.gov.mk, соопштија од владината прес-служба. Веќе се печатат и првите картички и наскоро ќе почнат да им се издаваат на корисниците. За оваа мерка ќе се издвојат 28 милиони евра, со цел, поддршка на граѓаните, но и на домашното производство и услуги во...

ЕВН: Од 15 aприл броилата се отчитуваат и корисниците добиваат порамнети и коригирани сметки

ЕВН Македонија ги почитуваше препораките на Регулаторната комисија за енергетика и здравствените власти, за да се спречи ширењето на корона вирусот, според кои, во периодот од 15 март до 15 април годинава отчитувањата не се реализираа, информираат од компанијата. „Околу 200.000 броила се наоѓаат во домовите на корисниците и во време на пандемија отчитувањето не е препорачливо. Затоа за сите...

Преку веб страница граѓаните ќе може да проверат дали им следува домашна платежна картичка

Граѓаните нема да аплицираат за домашната платежна картичка, туку преку веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk ќе може да проверат дали им следува, односно дали се корисници на некоја од платежните картички и која е нивната банка издавач, соопштија од Владата. Оттаму информираат дека страната ќе биде достапна наскоро. Листата на граѓани корисници ја изготвуваат Управата за јавни приходи, Министерството за образование и...

Бројот на корисници на Zoom достигна 300 милиони

Бројот на корисници на платформата Zoom, за три недели се зголемил за 100 милиони, откако претходно евидентираше пораст од 10 на 200 милиони корисници, за ова информираше извршниот директор на Zoom, Ерик Јуан. Порастот се должи на рестриктивните мерки за спречување на корона вирусот, откако многу компании и училишта продолжија со работа од дома. Во 2019 година, Zoom дневно го користеле...

Истражување: Mажите повеќе од жените се на социјалните мрежи

Интернет пенетрацијата е зголемена на 79,3 проценти опфат на домаќинствата во првото триемесечjе од 2018 година, наспроти 73,6 проценти во истиот период минатата година, вели претседателката Асоцијација за е-трговија на Македонија, Нина Ангеловска. Таа додава дека има подобрување и во начинот на пристап потребен за обавување на е-трговија. „Во Македонија 79,2 проценти од популацијата на возраст од 15 до 74 години употребило...

РКЕ ја намали цената на парното

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница одлучи да ја намали цената за потрошена топлинска енергија. Цената за дистрибуција на потршувачите на БЕГ се намалува 3,1 проценти за Скопје-Север за 0,76 проценти, а за ЕЛЕМ енергетика 1,13 проценти, и новите цени ќе важат од 1 август. РКЕ ја намали и цената за фиксните трошоци односно цената што ја плаќаа исклучените корисници...

Граѓаните на своите мобилни телефони најмногу користат „вибер“ и „месинџер“

Бројот на корисниците на мобилна телефонија во Македонија годинава, за разлика од лани, бележи мал пораст и изнесува 95,2 проценти, се наведува во резултатите од испитувањето на јавното мислење за пазарот на електронски комуникации во Македонија, спроведено од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) на случаен репрезентативен примерок од 1.100 испитаници во периодот од 19 до 29 мај годинава. Анкетата покажува...

Македонија има 1,44 милиони корисници на интернет, а еден милион се на „Фејсбук“

Вкупно 69,1 од проценетата бројка на 2.083.308 жители на Македонија се поврзани на интернет, односно 1.439.089, а еден милион користат „Фејсбук“, покажуваат пресметките за март годинава на специјализираната статистичка веб-страница „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот, по користењето интернет во март годинава пред Македонија биле Косово (со 80,4 отсто) Словенија (72,8 проценти), Хрватска (74,4 проценти), БИХ (69,3 отсто). Зад...

ЕВН Македонија на сопствен трошок ја санира мрежата во поплавените подрачја

Екипите на ЕВН Македонија со сите расположливи капацитети работат на терен за што побрзо да се санираат штетите и да се обезбеди електрична енергија до сите корисници од поплавените подрачја, информираат од компанијата. - ЕВН Македонија не само што не ги наплатува новите броила, туку во интерес на безбедно и навремено снабдување со електрична енергија нашите екипи ја санираат и...

„Оне-Вип“: Нема зголемување на цените на тарифите за мобилни разговори

Со оглед на фактот што не ни е позната методологијата според која е пресметано наводното зголемување на цените, во овој момент можеме само најодговорно да изјавиме дека нема зголемување на малопродажните цени на тарифите во брендот „Вип“ - се вели во реакцијата на компанијата „Оне-Вип“ откако Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) информираше дека просечната цена за една минута разговор на мобилен...

Многуте корисници ја уриваат апликацијата на ДИК за проверка на избирачкиот список

Веб-апликацијата за проверка на избирачкиот список вчера неколку часа беше блокирана од премногу корисници, потврдија денеска од Државната изборна комисија. Честите кликнувања на граѓаните за да го проверат избирачкиот список ја блокирале работата на веб-апликацијата. Од утрово таа функционира нормално. Од пред неколку дена на страницата на избирачкиот список до името на секој граѓанин постои опција за пријавување, ако некој смета дека...

„Македонски телеком“ ја задржува водечката позиција на пазарот

„Македонски телеком“ АД-Скопје ја задржа водечката позиција во фиксниот и во мобилниот сегмент во првите девет месеци од 2015 година, покажуваат неревидираните финансиски резултати на компанијата. Приходите од продажба во првите девет месеци изнесуваат 7.853 милиони денари, што претставува намалување за 4, 3 проценти, во споредба со истиот период од 2014 година. Добивката од редовното работење пред оданочување, на крајот од првите...

Пазарниот удел на „Вип“ е 28,5 проценти, бројот на корисници намален на 624.000

Како резултат на силната конкуренција во мобилниот сегмент и трендот на намалување на вкупната пенетрација на пазарот, бројот на мобилни корисници на „Вип“ се намали до 624.000 корисници, при што пазарниот удел на „Вип“ остана на ниво од 28,5 проценти. Со аквизицијата на „Близу“, сегментот Македонија брои околу 86.000 фиксни пристапни линии за првите девет месеци од 2015 година. Ова...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...