fbpx

Преку веб страница граѓаните ќе може да проверат дали им следува домашна платежна картичка

-

Граѓаните нема да аплицираат за домашната платежна картичка, туку преку веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk ќе може да проверат дали им следува, односно дали се корисници на некоја од платежните картички и која е нивната банка издавач, соопштија од Владата. Оттаму информираат дека страната ќе биде достапна наскоро.

Листата на граѓани корисници ја изготвуваат Управата за јавни приходи, Министерството за образование и наука и Фондот за здравствено осигурување.

Корисници на домашни картички се граѓани со низок доход, вработени со низок доход, млади лица и здравствени работници ангажирани во справувањето со Ковид-19.

Домашната платежна картичка е дел од третиот сет економски мерки кои ги најави Владата со цел справување со корона кризата.

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy course download free
download lenevo firmware
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=