fbpx
Таг: комисија

таг: комисија

По веста на Порталб, се деблокираше комисијата за булеварот „Благоја Тоска“ на Општина Тетово

Четири дена по веста на Порталб.мк дека Општина Тетово ја „блокирала“ комисијата за булеварот „Благоја Тоска“, со покана од претседателот на општинскиот совет, Беким Мемети, денес оваа комисија излезе на терен за прв пат. Градоначалничката Арифи истакна дека се работи за случај за кој се води судска постапка, a после тоа ќе започнат активностите за отворање на трасата, пишува Порталб.мк. Седумгодишното...

Порталб: Општина Тетово ја „блокираше“ комисијата за булеварот „Благоја Тоска“

Иако помина повеќе од 1 месец откако беше формирана Комисијата за булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово, која е предвидено да понуди решение за имотно-правните прашања на жителите чиишто домови треба да се урнат, oваа комисија сѐ уште не излегла на терен и е нефункционална. Од општина Тетово одбиваат да дадат одговор за ова, пишува Порталб.мк. Седумгодишното ветување на градоначалничката на Општина Тетово,...

Забрана за летови од Велика Британија и 14 дена задолжителна самоизолација

Министерството за здравство информира дека на Главниот координативен кризен штаб е усвоен заклучок за нови рестриктивни мерки односно забрана за летови од нашата земја од и кон Велика Британија до крајот на годината. „Дополнително мерката за задолжителна 14 дневна самоизолација за сите граѓани кои во земјава со директни летови ќе дојдат од Англија, ќе важи и за патниците кои од...

ВМРО-ДПМНЕ бара државна комисија за справување со пандемијата, Филипче вели дека го загрозуваат јавното здравје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ предложила специјална државна комисија за справување со пандемија која ќе брои 11 члена, но овој предлот министерот за здравство Венко Филипче го одбил, информираше Антонијо Милошоски. Според предлогот на ВМРО-ДПМНЕ оваа Комисија би ја сочинувале министерот за здравство и директорот за Центарот за управување со кризи, а внатре би членувале специјалисти инфектолози тројца членови, епидемиолози двајца членови, микробиолози...

Комисијата за заразни болести утре ќе одлучи дали ќе има режим со границите на Косово и Србија

Министерството за здравство информира дека, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји. „Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со корона вирусот во регионот и соседните...

Во тек е формирањето на комисија за спорните учебници по социологија

На 1 јуни истече рокот за пријавување за учество во комисијата која треба да ги ревидира спорните учебници, меѓу кои и оние по социологија за II, III и IV година гимназиско образование. Од Министерството за образование и наука велат дека во моментов се формираат комисиите за оние предмети за кои се пријавиле кандидати. „И покрај повторно објавениот повик, нема пријавено...

Караџоски: Ако не се почитуваат мерките и Господ да се симне, нема да помогне

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека Комисијата за заразни болести веќе го доставила предлогот до Владата и во текот на утрешната седница ќе се дискутира за евентуална рестрикција на движењето, како резултат на зголемениот број на заболени од корона вирусот. Анализата на епидемиолошките кластери покажала дека речиси сите нови случаи се врзани со некаква форма на...

Ревизијата на спорните учебници по социологија ќе го чека формирањето на Комисијата по 1 јуни

На 1 јуни истекнува рокот за пријавување за учество во комисијата која треба да ги ревидира спорните учебници по социологија за II, III и IV година гимназиско образование. Ова е втор повик откако на првиот, бројот на пријавени кандидати не бил доволен, поради што Педагошката служба повторно објавила повик, велат од Министерството за образование и наука за Мета.мк. На повикот...

Законот за ЈО од денеска е во собраниска процедура, почнува комисиската расправа

Предлог-текстот на Законот за јавно обвинителство кој помина на Влада, од денеска е на комисиска расправа во Собранието. Од власта велат дека решението на предлог-законот гарантира дека „сите судски процеси кои беа во надлежност на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите се распоредуваат на јавните обвинителства на натамошно...

Бугарското ВМРО ќе ја напушти владата ако Софија ја поддржи Македонија за членство во ЕУ

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана, истовремено и претседател на бугарската политичка партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, викендов порача дека тој и неговата партија нема да го поддржат членството на Северна Македонија во ЕУ. Тој побара истиот став да го усвои и владата на Бугарија, а во спротивно неговата партија ќе ја напушти владејачката коалиција. Каракачанов...

Прифатени амандмани на ребалансот на буџетот за проекти за локална инфраструктура

Амандмани со кои ќе се алоцираат средства за два проекти од локална инфраструктура, беа прифатени од Министерството за финансии на вчерашната комисиска расправа за ребалансот на буџетот во Собранието, на која присуствуваше заменик-министерката за финансии, Ширет Елези. „Станува збор за два амандмани, едниот предложен од пратеници од владејачкото мнозинство, а другиот од пратеници од опозицијата, во вкупна вредност од околу...

Ребалансот на буџетот влегува во матичната собраниска комисија

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година, во матичната Комисија за финансирање и буџет. Со ребалансот на буџетот приходите се планирани од 210,5 милијарди денари, расходите на 228,3 милијарди денари, а дефицитот е непроменет од 17,7 милијарди денари односно 2,5 проценти од домашниот бруто-производ (БДП). Во однос на капиталните инвестиции, тие се намалени за 50...

Отворена анкета за нови имиња на улици, мостови и плоштади во Скопје

Град Скопје денеска отвори анкета за граѓаните за нови имиња на топоними (улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други инфраструктурни објекти). Граѓаните може да испратат предлози на два начина - или преку онлајн прашалникот или пак преку класично писмо на следната адреса: Град Скопје, Совет на Град Скопје, бул. Илинден, бр. 82. Анкетата, и преку интернет и преку класично писмо,...

Комисијата го изгласа предлогот на Груевски да му се одземе пратеничкиот мандат

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го изгласа предлогот, да му биде одземен мандатот на пратеникот во бегство, Никола Груевски, по основ дека е неоправдано отсутен повеќе од шест месеци. Предлогот беше изгласан со пет гласа „за“, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не гласаа. Предлогот треба да се најде на пленарна седница, на која што пратениците треба да ја донесат конечната одлука за...

Потребно е итно да се основа Комисија за лиценцирање лектори за албански јазик

Во Република Северна Македонија неопходно е да се основа Комисија за лиценцирање на лектори за албански јазик, пред да се избере целокупниот кадар на Агенцијата за спроведување на законот за јазиците, односно на албанскиот јазик.  Лекторите ќе треба да ја прекинат срамната практика на сквернавење на албанскиот јазик во таблите на институциите и неговата поширока примена во оваа земја,...

Во Антикорупциска засукаа ракави, но не знаат од каде попрво да почнат

Новиот состав на Антикорупциска (Државна комисија за спречување на корупција - ДКСК) денеска почна со работа, но сè уште без дефиниран приоритет, туку ќе се разгледаат сите случаи, па тогаш новите антикорупционери ќе решат по кој редослед ќе ги решаваат. Како што објасни претседателката Билјана Ивановска, за новата комисија сите случаи се подеднакво важни, пренесува „Порталб“. - Ќе ги разгледаме сите...

Протоколот за членство во НАТО пред комисија во грчкиот Парламент

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи на грчкиот Парламент, денеска во 13 часот по локално време ќе го разгледа нацрт законот за „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина. Известувачи за нацрт законот се пратеникот од СИРИЗА и поранешен министер за цивилна заштита, Никос Тоскас и пратеникот од...

Прекината исплатата за штетите од земјотресите во Охрид

Формирана е посебна комисија која ја чешла документацијата за исплатите од земјотресите во Охрид а покрената е и дисциплинска постапка против службеник во општината. Оваа информација од локаната самоуправа следи откако од ВМРО-ДПМНЕ обвинија за спорни плаќања на суми поголеми од настанатата штета. Исплатата на штетите од земјотресите што се случија летото во 2017 година во Охрид е запрена откако...

Собраниска расправа за нацрт-амандманите на Уставот

На собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе започне дeбатата за уставните нацрт-амандмани за промена на Уставот, согласно Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Уставната комисија треба да ги разгледува четирите нацрт-амандмани и Извештајот на Владата од јавната дискусија за нацрт-амандманите. Како втора точка е ставен Предлог-уставен закон за спроведување на амандманите на Уставот на Република Македонија. Предлог амандамните ќе се...

Заев: Не е исто дали ќе пишува „бугарски фашистички куршум“ или „фашистички куршум“

На следната владина седница помеѓу владите на Македонија и Бугарија, која најверојатно ќе се одржи во декември, заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, ќе реферира пред двете влади за прогресот и очекувањата, рече премиерот Зоран Заев како одговор на пратеничко прашање за промена на учебниците. - Точно е дел...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...