fbpx
Таг: Киев

таг: Киев

Манипулација со снимка од инцидент во Киев на 9 Мај

Полицајци во Киев спречија пензионерка да положи цвеќе на споменик посветен на антифашистичката борба, но не заради некаков наводен неонацизам, кого сега некои им го припишуваат, туку затоа што пензионерката носи со закон забранета симболика, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Објава на социјалната мрежа Фејсбук од 10.05.2024 гoдина содржи видеоклип со следниот опис: Гордана се обидува да положи цвеќе за својот татко...

Зеленски: Путин лажно го обвинува Киев за нападот во Москва

Украинскиот претседател Володомир Зеленски, вели дека Путин се обидува лажно да го обвини Киев за нападот на концертот во Москва, пренесува „Гардијан“. Украинскиот претседател вели дека потегот на рускиот лидер е „предвидлив“ бидејќи Киев негира каква било вмешаност. Путин, според Зеленски, се обидува на Украина да ја пренасочи вината за масакрот во концертната сала во Москва. Рускиот претседател, без докази, тврдеше...

Средба Митрески-Стефанчук по повод втората годишнина од руската агресија врз Украина

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Јован Митрески, при посетата на Киев по повод втората годишнина од почетокот на руската воена агресија врз Украина, се сретна со претседателот на Врховната рада на Украина, Руслан Стефанчук. Митрески изразил благодарност за поканата и нагласил дека посетата претставува потврда на цврстата и непоколеблива поддршка на Македонија за Украина, на сите полиња. „Тој нагласил дека...

Украинското МНР бара помош од меѓународната заедница по интензивните руски напади врз цивилни објекти

Ноќта на 2 јануари, Руската Федерација изврши уште еден масoвен ракетен напад врз украинските градови. Непријателот лансираше десетици ударни беспилотни летала, крстосувачки и аеробалистички ракети врз Кијив, Харкив, Миколајив, Кропивницкиј и други населени области, објави денеска Министерството за надворешни работи на Украина, а пренесе украинската амбасада во земјава. Од украинското МНР велат дека во Кијив се регистрирани голем број уништувања,...

Киев е под ракетен напад, во Харков загина жена, а над 40 луѓе се повредени

Воздухопловните сили на Украина соопштија дека повеќе проектили биле испукани кон Киев рано утринава, набрзо откако националните воздушни тревоги беа подигнати поради закана од руски бомбардирања, пренесува Гардијан, повикувајќи се на светските новински агенции. Серија од повеќе од 10 силни експлозии слушнале новинарите на агенцијата Франс прес утринава во Киев, додека зградите во центарот се треселе. Воената управа на градот соопштила...

Русија со нов бран воздушни напади во Украина

Украина повторно е нападната од руски воздушни напади, изјавија властите, по два дена интензивни воздушни напади од двете страни, пренесува Би-би-си. Повеќето од нападите беа концентрирани на југ и на исток, но експлозии беа забележани и во Киев. Москва возврати на вчерашните украински напади врз рускиот пограничен град Белгород во кои загинаа најмалку 24 лица. Тоа се случи откако Русија...

Фон дер Лајен во посета на Киев, ќе се разговара за пристапниот пат на Украина во ЕУ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев за да разговара за проширувањето на Европската унија (ЕУ) со украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави таа на платформата „X“, поранешен Твитер. „Тука сум да разговарам за пристапниот пат на Украина во ЕУ“, рече таа додавајќи дека ќе разговараат и за финансиската поддршка на ЕУ за обнова на Украина. Good...

Русија изврши нови воздушни напади врз украински градови

Русија изминатава ноќ изврши нови воздушни напади врз неколку украински градови, пренесува Гардијан. Нема информации за жртви во нападите, но информациите од украинските власти говорат дека биле нападнати главниот град Кијив и Лвив во западниот дел на Украина. Воената администрација на Кијив соопшти дека Москва извршила напад со беспилотни летала во раните утрински часови во вторникот, предупредувајќи ги жителите да...

Би-би-си: Страшни докази укажуваат на воени злосторства на патиштата надвор од Киев

Снимките од руски војници како пукаат во човек со кренати раце на автопат надвор од Киев на почетокот на март го обиколија светот. Сега Русите се истиснати од областа и Џереми Боуен од Би-би-си беше да ги види мрачните последици од нивната краткотрајна окупација. Овој извештај содржи материјал што некои читатели ќе го сметаат за вознемирувачки Боуен изброи 13 тела на...

Експлозии и густ чад во Лвив, откажан полицискиот час во Киев

Неколку експлозии одекнале во градот Лвив на крајниот запад на Украина, при што над периферните делови на градот се извива густ чад, јави Би-Би-Си. Се уште нема подетални информации за причините на експлозиите во овој град што е на само 80 километри од границата на Украина со Полска. Во главниот град на Украина, Киев, пак градоначалникот Витали Кличко претпладнево нареди...

Украина успева да поврати територии источно од Киев, нова евакуација на жители од Мариупол

Украинските сили успеале да повратат градови и одбранбени позиции на 35 километри источно од Киев, коишто претходно беа окупирани од руската војска. Ова се најновите информации на британското разузнавање, за кои денеска информира весникот Гардијан. Податоците говорат дека украинските сили се обидуваат со офанзива да ја примораат руската војска да се врати назад на нејзините позиции северозападно од Киев кон...

Во Мариупол заробени 100.000 жители во ек на борбите, се трупаат нови сили на украинско-белоруската граница

Уличните борби во центарот на пристанишниот град Мариупол продолжија, додека Русија паралелно го гранатира градот. Би-би-си ја пренесува изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во која тој наведува дека во градот се заробени околу 100.000 жители без храна, вода и греење. Во текот на вчерашниот ден 7.026 жители на Мариупол биле евакуирани од градот. Во меѓувреме, Генералштабот на вооружените сили...

Населението во Херсон во недостиг на храна и лекови, досега оштетени 139 украински болници

Има недостиг на храна и лекови и репресирање на населението од градот Херсон, којшто на почетокот од март беше окупиран од руските вооружени сили. Ова го тврди украинското Министерство за надворешни работи (МНР) во денешната изјава за хуманитарната ситуација во Херсон. „Руските окупатори ги репресираат жителите на градот. Конкретно, тие на 21 март отворија оган врз мирните демонстранти на Плоштадот...

Украина повторно го презема клучното предградие на Киев, беснее битката за Мариупол

Украинските сили рекоа дека рано во вторникот го вратиле стратешки важното предградие на главниот град, додека рускиот напад врз јужното пристаниште Мариупол беснееше со несмалено темпо, при што цивилите кои бегаа опишуваат немилосрдни бомбардирања и жртви на улиците, објави Ројтерс. Додека руските сили продолжија со опсадата на Мариупол откако бранителите на јужниот пристанишен град ги одбија барањата да се предадат,...

Украина нема да се предаде во битката за Мариупол, четворица загинати во Киев

Украинските власти го одбија рускиот ултиматум за предавање на пристанишниот град Мариупол кој се наоѓа во јужниот дел на земјата кај Азовското море. Украина доби ултиматум од руската војска до три часот наутро да ги прифати условите, кои предвидуваат украинските вооружени сили да го положат оружјето и да се предадат. Во ваков случај, руското ветување е дека на цивилите...

Украина денес: Русија го бомбардира Киев, загина 15 годишно девојче, ранет новинар на Фокс Њуз

Руското немилосрдно бомбардирање на Украина се приближи до центарот на Киев со серија напади што погодија станбена населба додека лидерите на три европски земји планираат храбра посета на Киев во знак на поддршка, пренесе АП. Лидерите на Полска, Чешка и Словенија објавија дека денеска ќе отпатуваат во главниот град на Украина во мисија на Европската унија за да ѝ дадат...

Борби во предградијата на Киев, руската војска гранатираше џамија во Мариупол

Руската војска гранатираше џамија во пристанишниот град Мариупол во која се наоѓале повеќе од 80 лица, меѓу кои и деца, соопшти денеска украинската влада. Борби се водат и во предградието на главниот град Киев, каде одекнуваа сирени за воздушен напад, објави „Асошејтед прес“. Борбите се водат во повеќе области околу градот, а артилерија го нападна северозападното предградие на Киев....

Сведоштва од Украина: „Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас“

„Не знам како да го опишам преку зборови, не знам како да го вметнам во зборови она што го чувствуваме, она што се случува овде. Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас.“ Со овие зборови Марина Соловеи, која што во моментов се наоѓа во Киев, а инаку е поранешна учесничка на натпревари за убавина...

Киев татнеше од експлозии, Херсон заземен од Русите

Изминатата ноќ за жителите на Киев беше страотна, со 4 силни експлозии што можеа да се слушнат дури и во скривници две нивоа под земја, јавија репортерите на Би-Би-Си во главниот град на Украина. Засега нема информации за цивилни и воени жртви. Во гранатирањето и ракетирање на градот Изиум, загинати се 8 луѓе, од кои најмалку 2 деца, јави официјалниот...

Најмалку 70 украински војници загинаа во руски ракетен напад, се подготвува голем напад на Киев

Повеќе од 70 украински војници загинаа во руски ракетен напад, а десетици цивили загинаа во „варварско“ гранатирање, соопштија во вторникот украинските власти, додека огромен руски воен конвој се приближуваше до главниот град Киев. Жестокиот отпор на теренот досега негираше решавачки рани придобивки на рускиот претседател Владимир Путин, откако минатата недела тој го започна најголемиот напад врз европска држава од Втората...

Природата на Демир Капија се уништува, прогласувањето на споменик на природата е начин да се спаси

Реки пренасочени во цевковод, изградени брани во коритата, сечи на шумите околу нив и ерозија, е сликата со која се соочува подрачјето на Демир Капија, кое веќе шест децении...