fbpx
Таг: КатицаЈанева

таг: КатицаЈанева

Тимот на Јанева комплетиран, со работа ќе почне в понеделник

Дванаесеттемина избрани обвинители од тимот на Катица Јанева денеска во Советот на јавни обвинители дадоа свечена заклетва, со што и официјално од понеделник ќе почнат со работа по наводите што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори. На свечената седница, обвинителите се заколнаа дека ќе работат одговорно и чесно, во согласност со Уставот, законите и со ратификуваните меѓународни договори, а претседателот на Советот на...

Јанева доставила предлог со намален број обвинители

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, до Советот на обвинители доставила нов предлог со помал број помошници-обвинители од претходно побараните 14. Ова неофицијално го потврдија од Советот пред почетокот на седницата, на која ќе се расправа за изборот на тимот на Јанева. Од Советот на обвинители не кажуваат за колку обвинители станува збор, а претседателот Петар Аневски, кратко, пред почетокот на седница,...

Пратениците без дебата ѝ го одобрија буџетот на Јанева

Пратениците денеска на пленарна седница ѝ го одобрија буџетот во висина од околу еден милион евра кој ѝ е потребен на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за да почне со работа. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, кој е предлагач на точката, иако беше присутен на седницата, не даде никакво образложение, ниту, пак, некој од пратениците се пријави за збор. Иако средствата...

Буџетот на Јанева мазно помина низ собраниските комисии

Собраниската комисија за финансирање и за буџет без расправа и за само неколку минути го изгласа и го пушти во понатамошна постапка предлог-буџетот за работа на специјалната обвинителка Катица Јанева. Предлог-буџетот беше единствена точка на дневниот ред на 66. седница на комисијата, а го образложи министерот за финансии, Зоран Стеврески. Со него се предвидува Специјалното обвинителство да добие околу 63 милиони денари, односно...

На 2 ноември ќе легнат парите на сметката на Јанева

Неделава ќе биде отворена сметка за Специјалното јавно обвинителство со овластен потпис од специјалниот јавен обвинител, најави на денешната прес-конференција министерот за финансии, Зоран Ставрески. - Одлуката треба да помине на владина седница и на 2 ноември да се усвои во Собранието, при што одобрените средства од буџетот ќе легнат на сметката и ќе можат да се користат - рече...

Советот на јавни обвинители и денеска не го избра целиот тим на Јанева

Расправата за изборот на тимот на специјалната обвинителка, Катица Јанева, не се најде на дневен ред на денешната седница на Советот на јавни обвинители, соопшти претседателот на Советот, Петар Аневски. На седницата, еден од членовите на Советот предложил да се расправа по барањето на Јанева, меѓутоа претседателот Аневски дал образложение дека во својот допис, специјалната обвинителка ги навела истите имиња на...

Јанева достави барање за комплетирање на тимот обвинители

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, доставила допис до Советот на јавни обвинители за избор на преостанатите седум членови од нејзиниот тим, неофицијално дознава „Мета“. Утрово, пак, во 10 часот, почна состанокот на Советот на јавни обвинители на кој, како што вчера најави претседателот, Петар Аневски, ќе се расправа по други точки, но остави простор да се одлучува и за изборот на помошниците-обвинители. Од службите...

Обвинителите на Јанева не се појавија да дадат заклетва

Седуммината помошници-обвинители на специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска не се појавија да дадат свечена изјава на нивната функција. Свечената седница на Советот на јавни обвинители поради тоа не се одржа. Во 11 часот, за кога беше закажана седницата во Советот на јавни  обвинители, не се појави ниту еден од избраните обвинители ниту, пак, специјалната обвинителка. Претседателот на Советот на јавни обвинители,...

Груевски е загрижен дали Јанева независно ќе ги носи одлуките

Ние нема да бидеме пречка и како Влада и како политичка партија во однос на непреченото работење на специјалната јавна обвинителка и ќе излеземе во пресрет на сите нејзини барања, изјави премиерот Никола Груевски, во синоќешното интервју за телевизијата „Канал 5“. Сепак, тој посочи две работи, кои, како што рече, според него, се причина за загриженост и за резерви и...

Јанева: Се пријавуваат лица за заштитени сведоци

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во разговор за порталот „Призма“, ги потврдува информациите дека одредени лица се подготвени и сакаат да бидат соработници на правдата, односно заштитени сведоци за содржините што произлегуваат на незаконското прислушување. „Да, точно е, но во овој момент не можам да зборувам за тоа бидејќи прво треба да ги примиме сите пријави, предмети, да видиме во...

Политичките партии во Клубот на пратеници ја решаваат новата криза

Во 14 часот, во Клубот на пратеници во Скопје, почна средбата на претставниците на политичките партии со надеж дека ќе го решат застојот во преговорите за изборниот законик. Изјава даде само претставникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, кој рече дека на средбата нема да разговараат за ништо друго додека не го решат прашањето со изборот на тимот на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Вајгл денеска ќе се сретне со лидерите на политичките партии и со Катица Јанева

Eвропратеникот Иво Вајгл, кој е известувач за Македонија во Европскиот парламент и посредник во преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на политичката криза во земјава, денеска ќе допатува во Скопје. Тој ќе има одвоени средби со лидерите на политичките партии, но и со специјалната обвинителка Катица Јанева. Неговата посета е со намера да се информира за текот на преговорите за...

СДСМ: Ќе се вратиме на преговори ако се избере целиот тим на Јанева

Од извори од СДСМ дознаваме дека единствен начин преговорите да продолжат денеска е Советот на јавни обвинители да ги избере преостанатите јавни обвинители од тимот што го предложи специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Од партијата велат дека во текот на утрешниот ден ќе кажат дали Договорот од Пржино е неважечки и целосно се прекинуваат преговорите на работните групи или постои можност...

Јанева доби „амин“ за милион евра, помошниците ѝ ги преполовија

Финансискиот и општиот работен план на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска беа одобрени од Советот на јавни обвинители. Сепак, за нив треба да одлучи Владата, која треба да ги одобри парите што ги побара Јанева. Таа побара повеќе од еден милион евра за до крајот на годината. - Финансиските планови ги дискутиравме и мислам дека тие се работа на Владата и на...

Јанева побара 14, а доби само седум обвинители

Советот на јавни обвинители, по повеќе од три часа расправа, денеска донесе одлука да го преполови тимот на Катица Јанева и наместо предложените 14, одобри само седум помошници-обвинители. Oд предложените кандидати не е прифатен ниту еден од скопското обвинителство. Јанева за одлуката на Советот на јавни обвинители дозна од новинарските екипи, по завршувањето на седницата. Таа изјави дека не се согласува со...

Советот на јавни обвинители за тимот на Јанева расправа зад затворени врати

Почна седницата на Советот на јавни обвинители на која ќе се расправа и ќе се одлучува за предлог-тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева од 14 обвинители. Втора точка на дневен ред е општиот работен, персонален и финансиски план што Јанева минатата недела го достави до Собранието, Владата и до Советот на јавни обвинители. На седницата е присутна и специјалната обвинителка, која, како...

Специјалната обвинителка Јанева ги достави работниот, персоналниот и финансовиот план

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на комуникациите, до Советот на јавни обвинители, Владата на Република Македонија и до Собранието, денеска достави општ работен, персонален и финансов план. „Плановите до Собранието се доставени за известување, додека до Владата и до Советот на јавните обвинители се доставени за имплементација. Како што веќе беше...

Јанева на потег за притворот на Верушевски

Катица Јанева, како специјален јавен обвинител надлежен за обвинителскиот дел од постапката за случајот „Пуч“, меѓу другото, ќе треба да се изјаснува и за притворот и за другите мерките за обезбедување што им се одредени на обвинетите во случајот, меѓу кои и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски. Ова за „Мета“ го...

„Пуч“ веќе цела недела е на бирото на Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, го добила материјалот за предметот „Пуч“ од јавниот обвинител што го водеше случајот и отсега тој е во нејзина надлежност, изјави за „Мета“ адвокатот на одбраната, Ангеле Илиевски. Според Илиевски, тој и неговите колеги, како адвокати на одбраната, сè уште не добиле официјално известување од специјлната обвинителка, но Јанева пред околу една недела дена го примила...

Обвинителите за Кежаровски, „Маѓар телеком“, Ангел и за Ставриќ во тимот на Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го состави тимот од 14 јавни обвинители што ќе работат со неа на решавање на случаите од прислушуваните материјали што ги објави СДСМ. Се работи за Артан Ајран, Бурим Рустеми, Гаврил Бубевски, Дарко Јакимовски, Елизабета Јосифовска, Лејла Кадриу, Ленче Ристовска, Лиле Стефанова, Љубомир Лапе, Марија Ѓорѓева, Снежана Бундалевска, Стевчо Дончев, Трајче Пеливанов и Фатмир Фетаи. Дел од...