fbpx
Таг: Камерун

таг: Камерун

Фалсификатори од Камерун фатени на скопскиот аеродром со над 900.000 евра фалсификувани банкноти

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера на скопскиот аеродром при влез во земјава биле уапсени Т.Р.Ф.(36) и М.Б.С.(40), двајцата од Камерун, поради сомнение за фалсификување банкноти. При дополнителна гранична контрола и при преглед на багажот, кај Т.Р.Ф. биле пронајдени 2.591 исечени парчиња хартија на кои од двете страни е отпечатен дел од дизајнот на банкноти од 50 евра, 2.363...

Фејсбук се придружува на борбата против дезинформации со отстранување 3 мрежи на руски тролови кои ширеле медиумски манипулации во Африка

Натаниел Глеичер, шефот за сајбер-безбедносни политики на Фејсбук објави дека на 30 октомври отстраниле три мрежи составени од анонимни профили, страници и групи кои се занимавале со странско мешање во политички систем на други земји преку „координирано неавтентично однесување“ на Фејсбук и Инстаграм. Мрежите биле по потекло од Русија и цел на нивната дезинформациска активност биле Мадагаскар, Централната Африканска Република, Мозамбик,...

Камерун: Со отровна стрела убиле бомбаш самоубиец

Група жители на северот на Камерун, во самоодбрана со отровна стрела убиле жена која била опашана со експлозив, соопштија властите. Четириесетгодишната жена, заедно со 14-годишно девојче, влегла во Камерун од соседна Нигерија. Жители на градот Мора ја стрелале жената со отровна стрела, откако таа одбила да запре на нивното барање. Девојчето кое било со неа загинало откако таа го активирала својот експлозив.  

Камерунските власти осудија на смртна казна 89 припадници на Боко харам

Властите во Камерун осудиле на смртна казна 89 припадници на нигериската исламистичка група Боко харам, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на извештаи на камерунските медиуми. Одлуката ја донел воениот суд на земјата, а осудените се товарат за тероризам поради нивната вмешаност во повеќе напади во североисточниот регион на Камерун што граничи со Нигерија. Камерун во 2014 година го донесе законот против тероризам, во...

Камерун: Ослободени 900 заложници на Боко харам

Меѓународните сили ослободиле 900 лица кои биле заложници на Боко харам, убивајќи повеќе од 100 борци на групата и апсејќи исто толку во последната недела, соопшти владата на Камерун. Припадниците на Боко харам ги обучувале заложниците од Камерун, Нигерија и од Чад да станат бомбаши-самоубијци, борци и крадци. Акцијата против екстремистите ја спровеле здружените сили на Камерун, Нигерија, Чад и на...

Камерун: Десетмина загинати во самоубиствен напад

Најмалку десет лица загинаа, а десетици се повредени во самоубиствениот бомбашки напад во северниот дел на Камерун, во близина на границата со Нигерија. Локалните медиуми, повикувајќи се на безбедносни извори, јавуваат дека зад нападот стојат припадници на терористичката група Боко харам, која ѝ изрази верност на Исламска држава и најави воведување калифат.

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...