fbpx
Таг: Јована Тренчевска

таг: Јована Тренчевска

УСАИД со нов проект: Младите имаат потенцијал, но не и поддршка

Младите во земјава имаат многу потенцијал, а решението не е во иселувањето во странство, туку е потребно е да се поддржат и да се вклучат во заедницата. Ова беше пораката од настанот кој се одржа денеска во „Нетавил“ во Скопје на кој официјално се потпиша меморандум меѓу УСАИД и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје. Станува збор за...

Ѓоргиевска: Телесната автономија е основно човеково право, а сепак неостварливо за многу жени

Сопругата на претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска е домаќин на регионалната конференција на високо ниво „Моќта на изборот: Остварувајќи телесна автономија кај жени и девојки“, што се одржува во Кабинетот на претседателот. Конференцијата, чиј домаќин е Ѓоргиевска, се одржува во соработка со Фондот за население на Обединетите нации - УНФПА, а под покровителство на претседателот Стево Пендаровски. Во своето обраќање, Ѓоргиевска истакна...

Тренчевска: Неправедно е да се изедначат пензиите на луѓето кои имаат 15 и оние со 40 години стаж

До крајот на годината да се најде соодветно решение за усогласување на висината на пензиите, очекува министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска. Таа денеска изјави дека на средбите со Иницијативниот одбор на пензионери на Македонија и со Сојузот на здруженијата на пензионерите (СЗПМ), било договорено прашањето за минимална пензија да се решава преку работна група. „Состанокот и со...

Македонија напредува во ставањето крај на бездржавјанството

Северна Македонија напредува во напорите да стави крај на бездржавјанството, беше кажано на регионалната работилница организирана од Мисијата на ОБСЕ во Скопје и УНХЦР. „Северна Македонија стана лидер во регионот, како и на глобално ниво, со тоа што стана национален приоритет да се стави крај на бездржавјанството до крајот на 2023 година“, рече амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на...

Смит: Насилството врз жените е најраспространето кршење на човековите права на нашето време

Насилството врз жените е најраспространето кршење на човековите права на нашето време. Вкоренети во родовата нееднаквост, насилството врз жените и девојчињата ги загрозува животите и благосостојбата на девојките и жените и ги спречува да пристапат до можности кои се основни и за слободата и за развојот: образование, здравство, работни места. Ова го изјави денеска заменик-амбасадорката на Обединетото Кралство во Република...

Завршна консултација за нацрт Стратегијата за правата на лицата со попреченост

Денеска во организација на Националното координативно тело за имплементација на конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост и Министерството за труд и социјална политика се одржа завршната консултација за нацрт Стратегијата за правата на лицата со попреченост 2023-2030. На завршната консултација се обратија министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, директорот на Германското друштво за интернационална соработка...

Тренчевска: Три девојчиња годинава биле жртви на сексуална експлоатација

Пет мобилни тимови во Скопје, Битола, Куманово, Гевгелија и Тетово се ангажирани за идентификација на ранливи категории граѓани, вклучително и жртви на трговија со луѓе, соопшти министерката за труд и социјална политика Јована Трленчевска, на регионалната конференција „Успешни заедно! Регионални увиди и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“, организирана во рамките на проектот на Германско друштво...

Тренчевска: Предизвикот со родово-базираното насилство врз жените е длабоко социјален, културолошки и општествен

Предизвикот со родово-базираното насилство врз жените не е само личен, ниту пак релациски предизвик. Тој е длабоко социјален, културолошки и општествен и затоа бара комплексни решенија, рече министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во своето обраќање на завршната конференција „Грижи се машки – од свесност до вклученост“ во организација на Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА. Тренчевска...

Маричиќ и Тренчевска маршираа на Парадата на гордоста

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, маршираа на Парадата на гордоста, која годинава се одржаа под мотото: „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда. Вицепремиерот Маричиќ вели дека неговото присуство на Парадата на гордоста е чин на солидарност и максимална поддршка на борбата за човековите права и слободи на секој еден,...

Тренчевска-Фугер: Со новите проекти за социјална заштита ќе им помогнеме на ранливите категории на граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска денеска на средбата со австрискиот аташе за интернационални и билатерални односи и прашања од социјалната политика Харалд Фугер разговараше за проекти и активности на полето на социјалната заштита. Тие разменија и искуства за услугата за поддржано вработување на ранливата категорија на граѓани, за младите во ризик и нивно враќање во образовниот и...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...