fbpx
Таг: изборни нерегуларности

таг: изборни нерегуларности

Не се само од Босна, изборната измама во Белград направена и со гласачи од Црна Гора

Фото: Борче Поповски
Тврдењата на високиот функционер на СНС на Александар Вучиќ дека неговата партија доведувала гласачи од Белград за гласање на локалните избори во Никшиќ и Будва во Црна Гора фактички значи дека српскиот претседател поседува критична маса од најмалку 40.000 двојни гласачи, кои можат да влијаат на резултатите од локалните избори во Црна Гора, но и во Белград, каде опозицијата...

САД и ЕУ ја повикаа Србија да ги истражи наводите за изборни нерегуларности

Меѓународните набљудувачи на изборите во Србија денеска го објавија прелиминарниот извештај за изборниот процес и атмосферата на изборите што се одржаа на 17 декември, јавува Данас. Акцентот во извештајот е ставен на локалните избори, кои се одржаа заедно со парламентарните избори во оваа земја. Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, Европскиот парламент и Парламентарното собрание на Советот на Европа го насочуваат вниманието на...

Српската опозиција и денеска во Белград ќе организира протест

Опозициската коалиција „Србија против насилството“ денеска ќе организира нов протест пред српскиот парламент и пред зградата на Републичката изборна комисија (РИК), јавува весникот Данас. Претставниците на опозицијата критикуваат дека изборниот процес на изборите во Белград и во Србија бил нелегитимен. „Ќе ги повикуваме луѓето секој ден да се собираат пред зградата во која се наоѓа Републичката изборна комисија. Невозможно е...

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Скандалозно пребројување на гласови на изборите во Република Српска е откриено само неколку часа по објавувањето на првичните изборни резултати од Централната изборна комисија, пренесува весникот Данас. Босанската телевизија БН била во посета на селото Крајишник, родното место на мајката на опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ. Во ова населено место Тривиќ освоила 0 гласови на неделните...

Обвинителство добило дојава за агитација в Гостивар, кинење гласачки ливчиња и нерегуларности во Кочани

Покрај претходно пријавените изборни нерегуларности, до 15 часот во Комисијата за следење на евентуални нерегуларности во Јавното обвинителство, пристигна поднесок испратен од политичка партија, во врска со сомнение за вршење на притисок и агитација од страна на лице во избирачки места во Гостивар. Основното јавно обвинителство Гостивар оформи предмет по допрен глас и веднаш издаде насоки за проверка на...

Пријави за изборни неправилности во Скопје, Амбасадата на САД добила пријава за „83 попречувачи со огнено оружје“

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство соопшти за неколку пријави за изборни нерегуларности во Скопје, како и за пријава добиена преку Амбасадата на САД дека 83 криминалци добиле огнено оружје за да вршат изборни нерегуларности. Добиена е пријава дека засега непознати лица со две патнички моторни возила вршат изборен поткуп во Топаана и Шуто Оризари. Дадени се...

Заев како сведок во „Титаник“ посочи неколку институции кои биле вмешани во изборните нерегуларности

Премиерот Зоран Заев денеска сведочи на суд за предметот „Титаник“ кој се однесува на изборни нерегуларности. Тој посочи неколку институции преку кои се вршеле притисоците врз гласачите како што се УЈП, Државниот пазарен инспекторат, Трудовиот инспекторат, Финансиска полиција, Шумска полиција. „Центрите за социјална помош беа злоупотребени, тие шетаа со списоци од примателите на социјална помош и им се закануваа дека...

Во МВР пријавени 10 изборни инциденти од 11 до 12 часот, половината биле во Кочани

МВР соопшти дека во периодот од 11 до 12 часот денеска добило 10 пријави за изборни инциденти и нерегуларности. Половината од нив се во Кочани. Полицијата работи на утврдување на фактите. Во Полициското одделение Шуто Оризари, граѓанин пријавил дека негов сосед на улица „Гарсија Лорка“ ги зема другите соседи со своето патничко возило и ги убедувал да гласаат за политичка...

Обвинителство: Гласањето без нерегуларности засега, ноќеска инцидент со повредени во Дебреше

До овој момент, од почетокот на гласањето во Основните јавни обвинителства, како и во Комисијата за следење на изборни нерегуларности и преку електронската адреса [email protected] нема пристигнати пријави за изборни нерегуларности поврзани со процесот на гласање, соопшти Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. „Во текот на ноќта и предизборните денови пристигнати се неколку известувања. Во голем дел од пристигнатите известувања...

Сашо Мијалков доби три години затвор, Мендух Тачи три години и два месеци

Шест лица денеска добија затворски казни од Судот во предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, за направени изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Најголема казна, од четири и пол години, доби поранешниот член на Државната изборна комисија, Бедредин Ибраими. Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи доби казна затвор од три години и два...

Обвинителство: На референдумот регистрирани 40 нарушувања

Јавното обвинителство на Република Македонија денеска ја објави информацијата за привремената комисија што ги  следеше нерегуларностите и инцидентите во кампањата и на денот на референдумот. Вкупно се регистрирани 40 нерегуларности, а од нив еден случај е во текот на кампањата, за повик за поткуп на гласачи на подрачјето на Вишото јавно обвинителство Скопје. Нерегуларности на денот на референдумот не се регистрирани...

Јанкулоска влијаела Антикорупциска да отвори предмет за имотот на Јасна Црвенковска

Дел од прислушуваните разговори кои денеска беа објавени на рочиштето за случајот „Титаник“ на СЈО, покажуваат дека Мартин Протоѓер за време на изборната кампања во 2011 година и наложува на тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да провери дали сопругата на тогашниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, има куќа на хрватскиот остров Корчула. „Ова е многу важно, ќе направи...

„Титаник“: Протоѓер го навредува Шврговски зошто отворил истрага за изборни манипулации

Во една од бомбите објавена денеска во судница за случајот „Титаник“, меѓу Мартин Протоѓер и Гордана Јанкулоска во 2011, пред тогашните избори, се редат навреди за тогашниот републички јавен обвинител Љупчо Шврговски, а сегашен адвокат на Сашо Мијалков. - Абе овој Шврговски, ова копиле скапано. Да му е..м мајката, по допрен глас ќе постапувал за сторијата на „А1“. Четири месеци...

Утре започнува судењето за „Титаник 2“, ќе им се суди на Мијалков, Тачи и членови на ДИК

Судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ за изборни нерегуларности ќе започне утре и на обвинителна клупа ќе седнат лидерот на ДПА, Мендух Тачи, поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски. На судиите од управниот суд Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и...

Судењето за „Титаник“ одложено за 26 април, адвокатите на Груевски побараа изземање на судиите

Рочиштето за случајот на СЈО „Титаник“ се одложи за 26 април, бидејќи се уште се чека Апелација да одлучи за барањето на адвокатите за изземање на Судскиот совет од овој процес. Во овој случај на СЈО, првообвинет е Никола Груевски, а покрај него обвинети се и екс-министрите Миле Јанакиевски и Гордана Јанкулоска, пратеникот Илија Димовски, градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко...

Прифатено обвинението за „Титаник 2“, на обвинителна клупа Мијалков и Тачи

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“, во врска со изборни нерегуларности. Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, членот на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Срцев, како и поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими и Анета Стефановска и Влатко...

Ѓорчев: Ова беа најнерегуларни и најнедемократски избори во историјата

Република Македонија во текот на вчерашниот ден ги имаше најнерегуларните и најнедемократските избори во историјата на независна Македонија, изјави денеска во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, член на извршниот комитет на партијата. - Никогаш последниве 27 години немало понасилни избори и немало избори со повеќе поткуп, насилство и нерегуларности. ВМРО-ДПМНЕ до меѓународните претставници, до ОБСЕ и ОДИХР достави видео и...

Спасовски: Двајца приведени за поткуп на гласачи, петмина за фотографирање ливчиња

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на прес-конференцијата еден час по затворањето на гласачките места објави дека има седуммина приведени за изборни нерегуларности, како и едно лице приведено за физичко насилство, за кое уште се истражува дали е поврзано со изборите. - По долго време Македонија е горда што имаше фер, демократски и мирни избори - рече Спасовски, нагласувајќи дека...

Едмонд Темелко доби уште 30 дена притвор

Основниот Суд Скопје 1 го продолжи притворот за уште 30 дена на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, кој беше уапсен кон крајот на минатиот месец. Темелко, обвинет за изборни малверзации во случајот „Титаник“ на СЈО, и понатаму  ќе остане во Истражниот затвор „Скопје“. Тој е во притвор од 26 септември, а во „Титаник“, освен него, обвинети се и Никола Груевски, Гордана...

Полицијата расчистува два случаи на притисок поврзани со локалните избори

Министерството за внатрешни работи работи на два случаи со притисоци во врска со локалните избори. Првиот случај е во Центар Жупа, каде претседателот и четири членови на општинската изборна комисија на Општина Центар Жупа пријавиле неовластено снимање. Имено, на фејсбук-профилот на Р.И. биле објавени фотографии од денот на примањето на изборниот материјал на општинската изборна комисија во Центар Жупа од...

Османи: Балканот очекува јасни чекори кон проширување на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички...