fbpx
Таг: Иванка Апостолова Баскар

таг: Иванка Апостолова Баскар

Отворена стрип изложбата „Цртање на приказни“ во МКЦ, авторите бараат поголем простор на јавната сцена

Изложбата на стрипови „Цртање приказни“ на седум стрип автори вчера вечер беше отворена во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје. Посетителите имаа можност да се запознаат со авторските дела на Иванка Апостолова, Гаја Смилевска, Матеј Богдановски, Владимир Лукаш, Вук Митевски, Иван Ивановски и Ѓорѓе Јовановиќ, пропратена со свирка на музичкиот состав „Цвеќарница“. Изложбата прикажува стрипови на седум автори од повеќе...

„The PCR Song“ избран за најдобар експериментален филм на фестивал во Индија

Македонскиот краток филм во режија на Иванка Апостолова Баскар, „The PCR Song“ победи во категоријата најдобар експериментален краток филм на Меѓународниот Филмски Фестивал во Индија (International Motion Picture festival of India). „The PCR Song“ влезе во официјалната селекција за избор на филмови, а потоа се премести на листата на победници, здобивајќи се со признанието „Award Winner“. Филмот зема учество и на...

Иванка Апостолова Баскар за својот нов филм „The PCR Song“: Клучната работа е односот кон деталите

Неодамна се одржа премиерата на најновиот филм, односно експерименталниот видео-театар проект наречен „The PCR Song“ на македонската артистка, режисерка и професорка Иванка Апостолова Баскар. Во разговор за Мета, таа сподели неколку впечатоци од премиерното прикажување на филмот, а дополнително поразговаравме и за процесот на изработка. Како помина премиерата, колку сте задоволна од заинтересираноста за филмот? Апостолова Баскар: Премиерата беше дигитална, на...

Во петок премиера на новиот експериментален филм од креативката Иванка Апостолова Баскар

„THE PCR SONG“ е најновиот триптих експериментален филм кој го потпишува името на проф. др. Иванка Апостолова Баскар како креатор на филмот. Неговата премиера ќе биде на 5 ноември во 20:00 часот преку платформата YouTube. Апостолова Баскар се јавува како креатор, продуцент, режисер и визуелен драматург во своето најново дело. Создавањето на видео театарскиот проект е инспирирано од изведбата „The...

Ревизорите со критики за спроведување на мерките за ублажување на климатските промени во земјава

Многу зборување и ветувања, но малку реализација на дело. Државниот завод за ревизија (ДЗР) со серија на критики кон властите во врска со спроведувањето на мерките и политиките за...