fbpx
Таг: хомосексуалци

таг: хомосексуалци

Ватикан не одобри, туку даде благослов за истополови бракови

Ватикан не одобрил истополови бракови, ниту, пак, одобрил римокатоличките свештеници да венчаваат хомосексуални парови, како што тврди оваа објава. Она што Ватикан го одобри е давање благослов на паровите „кои се во невообичаени ситуации, како и истополовите парови“, но без каква било ритуализација или да се остави впечаток на брак. Доктрината на Ватикан во врска со бракот не се...

Да се биде хомосексуалец сè уште е табу во голем дел од германското општество

Да се биде хомосексуалец и понатаму е табу во голем дел од германското општество, вели поранешниот градоначалник на Берлин, Клаус Воверајт, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Воверајт, познат по тоа што на времето ја даде изјавата „јас сум геј и тоа е добра работа“, наведе во средата за радиото Рбб 88.8 дека некои работи последниве години се промениле. Може да се...

Како средношколскиот прирачник за хетеросексуалност стана прирачник за дезинформации?

Во далечната 1972 година, Мартин Рошлин, пионер во полето на геј-афирмативната психотерапија, објавил прирачник со кој сакал преку пародија да ги долови сите предрасуди и стереотипи за хомосексуалците. Така е создаден „Хетеросексуалниот прирачник“ (The Heterosexual Questionaire) во седумдесетите години, кој на некој начин, само со погрешна интерпретација, се наоѓа во македонското образование, во работните листови за учениците од средните...

Вистиномер: Не е точно дека мајмунските сипаници се шират само меѓу геј популацијата

Не е вистина наведеното во постот дека мајмунските сипаници се инфекција која се шири само меѓу геј популацијата, ниту пак, такво нешто изјавиле од СЗО. Вирусот може да се прошири со сексуален и несексуален близок контакт и неговата преносливост не е само за оние со определена сексуална ориентација, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен...

Бугарскиот весник „Труд“ осуден за „угнетување“ преку ширење руска пропаганда за хомосексуалците

Петју Б'лсков, сопственикот на бугарскиот весник „Труд“ и неговата фирма „Труд медиа“ добија судска пресуда за угнетување на групи од бугарското население преку распространување материјали од руските медиуми оформени како класична антизападна и прокремљовска пропаганда, јави бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Станува збор за материјал со наслов „Педерастите в САЩ бият тревога“ преведен и објавен идентично на оригиналот во онлајн-изданието на...

Повеќето граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Во пресрет на втората Парада на гордоста во Скопје, која се одржува денеска, Civil Rights Defenders (Бранители на човековите права) спроведоа истражување на јавното мислење кое, како што велат, окажало дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржуваат правото на ЛГБТИ+ лицата да одржат мирен Марш на гордоста. На прашањето дали се согласуваат со тоа дека ЛГБТИ + лицата треба...

Со видео со хомосексуалци Русите се заплашуваат да гласат за уставните измени по мерка на власта

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Сервисот на ЕУ за проверка на информациите од Источната наменска група на...

Кого сѐ може да иритира македонскиот премиер Заев за една минута?

Во време кога македонската јавност сметаше дека аферата „Рекет“ во која на видеата објавени од италијанскиот весник „Ла Верита“ се сугерира корупција на на високо ниво за влијание врз обвинители и судии во која е вклучен еден контроверзен селебрити, ќе се чуе и можеби и гласот на премиерот Заев, тоа не се случи, туку тој самиот си ја искомплицира ситуацијата. Заев,...

Грчки сајт најде 200.000 хомосексуалци во земјава

Фото: Арбнора Мехмети
Грчкиот сајт „Валканико Перископо“, кој објавува различни вести од Балканот, но и за САД, Блискиот Исток, Русија, Ерменија и дури и Либија, два дена по одржување на првата Парада на гордоста во Скопје, објави вест, повикувајќи се на македонски сајт во кој тврди дека дури 200.000 лица во Македонија се хомосексуалци. Бројката што ја наведуваат и овој грчки онлајн медиум,...

Совет за етика на медиумите: Дебатна емисија на телевизија „Нова“ разгорува стереотипи

Комисијата за жалби при Советот за етика на медиумите на Македонија ја прогласила за основана жалбата поднесена од Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ против телевизија „Нова“ за дебатната емисија „Отворено студио“. Станува збор за дебатната емисија со наслов „За или против геј бракови“, која се емитуваше на 17 јули 2017 година. Во својата одлука, Комисијата за жалби најпрво...

Австралискиот премиер Турнбул поддржува истополови бракови

Австралискиот премиер Малколм Турнбул ја поддржа кампањата за признавање на истополовите бракови, иако досега беше молчалив по тоа прашање. Сепак, тој денеска се изјасни за промена на законот за брак и за прифаќање на истополовите бракови, предизвикувајќи големо изненадување во јавноста. Во Сиднеј денеска се одржа голем митинг за поддршка на истополовите бракови, на кој учествуваа повеќе од 20.000 луѓе. На...

Марш на ЛГБТИ-заедницата во Тирана со поддршка и од Македонија

Со велосипеди и со знамиња, околу 200 ЛГБТИ-лица и активисти и нивни поддржувачи од други невладини организации во Тирана денеска го одржаа маршот на гордоста. Активистите ги повикаа властите да одговорат на две иницијативи за трансродовите лица и за истополовите бракови. Маршот беше поддржан и од македонски активисти, кои носеа транспарент „Со љубов од Македониија“ (With love from Macedonia).

Италија ги легализираше истополовите заедници

Италијанскиот премиер Матео Ренци ја оцени како „историска“ денешната одлука на Сенатот да ја поддржи легализацијата на заедниците на истополовите двојки. Припадниците на ЛГБТ-заедницата, сепак, изразија длабоко незадоволство затоа што законските измени не подразбираат и право хомосексуалните двојки да посвојуваат деца. Изминатите месеци во повеќе италијански градови беа одржани протести на кои се бараше легализација на истополовите заедници.

Во Македонија регистрирани 28 нови случаи на ХИВ

Годинава во Република Македонија со инфекција од ХИВ се регистрирани 28 нови случаи, а едно лице со напредната инфекција од вирусот е починато. Најголем број од новозаболените се лица од машки пол и се заразиле преку хомосексуален контакт. Од 1987 година кога е регистриран првиот случај на заболување од ХИВ во Македонија, досега, бројот на инфицирани изнесува 270. Од нив...

Најголем број нови случаи на заболени од ХИВ во историјата на Европа

Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) надлежна за европскиот регион, регистрирала повеќе од 142.000 лица кај кои е дијагностициран ХИВ во 2014 година, што претставува најголем број нови заразени лица за една година досега, од почетокот на нивното евидентирање во 80-тите години. Според најновите податоци на Европскиот центар за превенција и за контрола на болести (ЕЦПКБ) и регионалната канцаларија на СЗО...

Колумбија дозволи хомосексуалните двојки да посвојуваат деца

Уставниот суд на Колумбија доцна синоќа ја усвои одлуката со која на хомосексуалните двојки им се одобрува посвојување деца. Во февруари годинава, Уставниот суд им го призна правото на хомосексуалните двојки да посвојуваат деца, но под услов децата да имаат биолошка врска со нив. „Врз основа на Уставот и на меѓународното право за заштита на човековите права, сексуалната ориентација на едно...

Во Словачка не успеа референдумот за хомосексуални бракови

Поради недоволен одѕив на гласачите, референдумот на кој Словаците требаше да се изјаснат дали Уставот треба да забрани хомосексуален брак вчера пропадна. Според Бирото за национална статистика, само 21,40 отсто од вкупниот број, 4,4 милиони гласачи, излегле да го дадат својот глас. Неопходниот процент за успех на референдумот е 50 отсто. Дури 94,5 отсто од гласачите што излегоа на референдумот се изјаснија...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...