fbpx
Таг: Херсон

таг: Херсон

Човечките загуби на руските сили во Украина се искачија на 107.440 убиени

Украинските воружени сили на територијата на Украина убиле 107.440 руски војници од почетокот на руската воена агресија на 24 февруари 2022 до утрово. Само во текот на вчерашниот ден биле убиени 720 припадници на руските окупаторски сили, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. Украинските бранители исто така уништиле 3.031 тенк, 6.093 оклопени борбени возила, 2.027 артилериски системи, 423 повеќецевни ракетни фрлачи,...

Зеленски со пркосна божиќна порака, Путин изјави дека Русија е подготвена да преговара околу Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика својот народ да истрае пред руските напади додека земјата го слави Божиќ. Во пркосниот говор во саботата Зеленски рече дека слободата има висока цена, но ропството - уште повисока, јави Би-би-си. Опишувајќи ја Русија како „терористичка земја“, Зеленски ги обвини руските војници дека убиваат заради заплашување и задоволство. Во објава на социјалните мрежи тој...

Русија вчера извршила 400 ракетни напади во источна Украина, вели Зеленски

Руските сили во текот на вчерашното деноноќие истрелале 400 ракети во источниот дел на Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Гардијан. Ракетните напади продолжуваат, а претседателот Зеленски вели дека и покрај влошувањето на временските услови, најжестоките битки во земјата се водат во Донецкиот регион. Руските сили се повлекоа од десниот брег на реката Днипро во Херсонскиот регион, што...

Зеленски го посети ослободениот Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го посети ослободениот јужен град Херсон, од каде ги обвини руските сили дека извршиле воени злосторства пред да се повлечат минатата недела. „Одиме напред. Ние сме подготвени за мир, мир за целата наша земја“, им рече тој на војниците кои стоеја во формација пред административната зграда на главниот плоштад во градот, пренесе Ројтерс. Зеленски им се...

Недостиг на вода и струја во Херсон откако руските сили ја уништија клучната инфраструктура при повлекувањето

Руските сили делумно ја уништија браната Нова Какховка која се наоѓа во близина на Херсон, при нивното повлекување од областа. Еколозите сега предупредуваат дека може да дојде до поплава на градовите и селата кои се наоѓаат во близина на браната. Телеграф пишува дека на интернет-страницата на про-воениот руски весник „Известија“ се појавило црно-бело видео кое го прикажува моментот кога голема...

Руската окупација на Херсон заврши, украинската војска влезе во градот

Украинската војска денеска влезе во градот Херсон, додека граѓаните на улиците од овој град се поздравуваат со украинските војници. Серхи Клан, член на регионалниот совет на Херсон, е првото украинско официјално лице коешто призна дека градот Херсон е речиси под целосна контрола на украинските вооружени сили, пренесува Си-ен-ен. На социјалните мрежи веќе се објавуваат првите видеа и фотографии од локални...

Украинската војска се приближува кон Херсон, на Русија ќе ѝ треба една недела за повлекување

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников изјави дека на Русија ќе ѝ требаат барем една недела за да ги извлече своите трупи од градот Херсон кон левиот брег на реката Днипро, пренесува Гардијан. Русија на десната страна на реката Днипро има околу 40.000 војници и разузнавачките податоци покажуваат дека овие сили и понатаму се лоцирани во и околу градот...

Бројот на загинати и повредени во Украина почна да се брои во стотици илјади лица

Воената агресија што ја започна Русија врз Украина на 24 февруари годинава доведе до најмалку 100.000 загинати или повредени руски војници, а украинските вооружени сили претрпеле исто така загуби од околу 100.000 загинати или повредени војници. Ова вчера го изјави началникот на Здружениот Генералштаб на американската војска, генерал Марк Мили. Тој додаде дека околу 40.000 цивили досега загинале во...

Русија се повлекува од градот Херсон кон левиот брег на реката Днипро

Руската војска доби наредба од министерот за одбрана Сергеј Шојгу за повлекување од градот Херсон и од сите други населени места лоцирани на десниот брег од реката Днипро, пренесуваат светските медиуми. Би-би-си пишува дека рускиот генерал Сергеј Суровикин изјавил оти повеќе не се во можност да го снабдуваат градот и во вакви услови најдобра опција е да се организира...

Украина тврди дека руските трупи ограбуваат куќи во Херсон

Украина ја обвини Русија дека ги ограбува празните домови во јужниот град Херсон и ги населува со војници во цивилна облека за да се подготви за улични борби во, како што предвидуваат двете страни, една од најважните битки во војната, пренесе Ројтерс. Во последниве денови, Русија им нареди на цивилите да излезат од Херсон во очекување на украински напад за...

Руска пропаганда со кратко траење: Агенцијата на ОН не најде „валкана бомба“ во Украина

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) при Обединетите Нации потврди дека не пронашле знаци за непријавена нуклеарна активност во Украина, откако изврши увид на три локации на барање на Украина, како одговор на руските наводи дека украинската страна работи на создавање „валкана бомба“, пишува Гардијан. Официјална Москва ја обвини Украина дека планира да употреби валкана бомба - конвенционална експлозивна направа...

Рускиот совет за безбедност откри: Наместо „денацификација“, во Украина вршеле „десатанизација“

Руската Федерација повторно со променет дискурс како оправдување за воената агресија што ја врши врз Украина. Откако првичниот руски дискурс беше дека нивниот западен сосед треба да се „денацифицира“, сега рускиот Совет за безбедност ја оправдува инвазијата врз Украина со ургентната потреба да се извршела „десатанизација“ на земјата, пишува Гардијан. Лондонскиот весник ги пренесува информациите од руската државна агенција ТАСС,...

Путин објави воена состојба во четирите „анектирани“ региони на Украина

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека потпишал закон со кој се прогласува воена состојба во четирите региони на Украина коишто официјална Москва ги анектираше, односно регионите Херсон, Запорижја, Донецк и Луханск. „Референдумите“ за отцепување од Украина на четирите региони организирани од руските сили и подоцнежната нивна анексија од Русија досега не ги признала ниту една држава, јави Си-Ен-Ен. Иако во моментот...

Русија ја најавува битката за Херсон, Украина вели присилно се депортираат цивили

Руските власти и про-руската администрација во окупираниот јужноукраински регион Херсон велат дека борбата за градот Херсон ќе се случи во многу брзо време. Кирил Стремоусов, прорускиот заменик-началник на Херсонската администрација вчера објави на Телеграм дека во многу брзо време, битката за Херсон ќе започне, пренесува весникот Гардијан. И новиот командант на руската војска во Украина, Сергеј Суровикин вчера ја опиша...

МНР на Украина: Анектирањето на нуклеарката „Запорижја“ ги зголемува нуклеарните закани

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги потпишал законите за анектирање на четирите украински региони Луханск, Донецк, Запорижја и Херсон, односно нивно припојување на Руската федерација, но и посебен указ со кој нуклеарната електрана „Запорижја“ се прогласува за руски имот, Министерството за надворешни работи (МНР) на Украина предупреди дека станува збор за уште едно злосторство што уште повеќе...

Русите ги објавија „резултатите од референдумот“, новомобилизираните пристигнуваат во Украина

Руската пропаганда ги објави „резултатите од референдумот“ во окупираните четири региони на Украина, според кои 97 отсто од оние што гласале се определиле за „приклучување“ кон Русија, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на украинската телевизија „Ченел 24“. Според соопштените резултати, во самопрогласената „Донецка Народна Република“ 99,23 отсто гласале за спојување со Русија. Во „Луганска Народна Република“ 98,42...

Референдум за приклучување кон Русија во украинските региони под руска контрола

Во украински области контролирани од Москва и проруските сили започна гласањето на референдумите за приклучување кон Русија, соопштија тамошните про-руски власти, пренесе Асошиејтед прес. Гласањето се одржува во регионите Луханск, Херсон и делумно контролираните од Русија, Запорижје и Донецк. Резултатите од референдумот би биле изговор за Русија да тврди дека обидите на украинските сили да ја вратат контролата се всушност напади...

Руските трупи респоредија 1.300 чеченски борци на Рамзан Кадиров близу Херсон

Околу 1.300 чеченски борци од единицата на Рамзан Кадиров пристигнаа во регионот Херсон за да ги зајакнат руските трупи во привремено окупираните територии, објави украинската државна агенција, Укринформ. Тие го пренесуваат последниот извештај на Генералштабот на вооружените сили на Украина, кој е објавен на нивната официјална Фејсбук страница. „Непријателот продолжува да се фокусира на воспоставување целосна контрола на територијата на регионот...

Билансот на фронтот во Украина се смени, сега Украина си враќа територии

Големата контра-офанзија на украинските одбранбени сили по речиси шест и пол месеци инвазија од вооружените сили на Русија ги даде првите резултати, со враќање територии што беа под контрола на руските сили уште од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари годинава, јавија светските агенции. Сепак, руските сили возвратија жестоко. Според украинската новинска агенција, украинската армија за три дена...

Украина ја започна контраофанзивата против руските сили на југот на земјата

Украинските сили ја започнаа контраофанзивата на окупираните територии од руските сили на југот на земјата, јавува Ројтерс. Светската агенција посочува дека Украина зборува за контраофанзива на југот на Украина веќе два месеци, додека паралелно речиси секојдневно ракетираше позиции на руската војска и инфраструктурни објекти на окупираните територии. „Денеска ние започнавме офанзивни дејствија во повеќе правци, вклучувајќи го и Херсонскиот регион“,...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...