fbpx
Таг: Гардијан

таг: Гардијан

Не е точно дека само „Гардијан“ го објавил интервјуто на Путин со Карлсон на својата насловна страница

Објавата неточно тврди дека „’Гардијан’ со седиште во САД бил единствениот голем весник што го објавил интервјуто на својата насловна страница“. Најпрвин, Гардијан е британски весник, не е од САД. Исто така, на насловните страници на весниците во САД имаше вести поврзани со интервјуто на рускиот претседател со Карлсон, а за него известија и други големи британски весници, пишува...

Гардијан: Вучиќ е автократски националист чии политички инстинкти се исковани во ерата на Милошевиќ

Според српскиот претседател Александар Вучиќ, неодамнешните парламентарни избори во земјата биле „најчистите и најправедните“ во нејзината историја. Тие беа, исто така, триумф за неговата погрешно именувана Српска напредна партија (СНС), која освои убедлива победа. Но, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) имаше поинаков став, пишува британски Гардијан, а пренесува српски Данас. Во соопштението на меѓународниот набљудувачки тим на...

Гардијан: Русија регрутира Срби за да се борат во Украина

Руските власти се обидуваат да регрутираат Срби кои ќе се борат за нејзината армија во Украина, како еден од начините на Кремљ да ги надополни изгубените сили на фронтот, пишува весникот Гардијан во обемна сторија на темава. Од почетокот на војната во Украина, Русија воведе низа закони за да ги намами странските граѓани да се приклучат на нејзините редови. Владимир...

Аерозагадувањето во Скопје стигна до Гардијан: Воздухот мириса на изгорена пластика

Планините околу Скопје ги чуваат граѓаните безбедни кога смогот станува погуст, но ги заробуваат и отровите што го прават воздухот меѓу најопасните од сите градови во Европа. Нечистите горива како извор на загадување, заедно со лошото урбанистичко планирање и незгодниот терен со децении го задушуваат главниот град на Северна Македонија. Градот се наоѓа во котлина каде што стари фабрики функционираат...

Гардијан го блокира ChatGPT да не ги презема нивните содржини

Британскиот весник Гардијан ја блокираше компанијата OpenAI да ја користи неговата содржина за употреба на нивната содржина на производите со вештачка интелигенција како што е ChatGPT, пишува Гардијан.  Загриженоста дека OpenAI користи нелиценцирана содржина за да ги создаде своите алатки за вештачка интелигенција доведе до тоа писателите да поднесат тужби против компанијата и креативните индустрии, повикувајќи на заштитни мерки за...

Следните 24 часа ќе бидат критични за Путин и за неговата контрола врз власта

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се соочи со најголемата закана за неговата власт во текот на изминативе 23 години, а наредните 24 часа ќе бидат критични за натамошниот расплет на состојбата во Русија, анализира Си-ен-Ен. Гардијан во својата анализа пак додава дека Путин никогаш претходно во минатото не бил волку слаб. Како што пишува Си-ен-ен, она што го гледаме денес...

Наплив на дезинформации од „верификувани“ анти-ваксерски профили на Твитер

Откако социјалната мрежа Твитер, среде многуте контроверзи и проблеми воведе систем за верификување на профилите со плаќање и отпушти илјадници модератори на содржини, профилите што објавуваа здравствени дезинформации и полувистини почнаа да ги „испорачуваат“ своите статуси на публика побројна отколку досега, пишува британскиот весник „Гардијан“. Со новите политики воведени од новиот сопственик Илон Маск, дузина профили на антиваксери (противници на...

Интервју на „Гардијан“ со режисерот Горан Столевски за неговиот неверојатен подем во австралискиот филм

На Горан Столевски не му се допаѓа да биде пред камера, пишува угледниот британски Гардијан во објавеното интервју со македонско-австралискиот режисер. „Тоа беа најнепријатните 25 минути во мојот живот“, се пошегувал Столевски во телефонскиот разговор по фотосесијата за „Гардијан“. Дебитантскиот долгометражен филм на Столевски „Нема да си сама“ (You Won't Be Alone) - објавен во Австралија оваа недела - му...

Првиот пациент со ковид-19 бил на пазарот за животни во Вухан, открива нова американска студија

Според нова студија на научник од САД, првиот пациент, односно „нултиот“ пациент со ковид-19 била продавачка на пазарот за животни во кинескиот град Вухан и таа е регистрирана на 11 декември 2019. Досега во голем дел се сметаше дека првиот пациент е маж, сметководител, регистриран на 8 декември, а кој немал поврзаност со пазарот за животни, посочува „Гардијан“. Студија направена...

Култниот „Бастион“ на Џајковски, Костовска и Манчевски дел од репортажа на Гардијан за екс-ју поп музиката

Во меѓувреме, во Скопје, Македонија, уште една од неколкуте 808-ки во Југославија беше во сопственост на Кирил Џајковски, кој го формираше Бастион со пејачката Ана Костовска, текстописецот Милчо Манчевски и Љубомир Стојсављевиќ на бас. Групата преживеа едвај некое време, но нивното влијание беше силно почувствувано: Флора Питроло, која повторно го издаде LP-то на Бастион од 1984 година со нејзиниот...

„Гардијан“ го вброи младиот Дашмир Елези меѓу 60-те најталентирани фудбалери во светот

Угледниот британски весник „Гардијан“ го прогласи младиот фудбалер Дашмир Елези за еден од 60-те најталентирани фудбалери во светот за годинава, меѓу играчите од овој спорт кои се родени во 2004 година. Тој игра на позицијата напаѓач во фудбалскиот клуб Шкендија од Тетово, а воедно е и член на македонската фудбалска репрезентација до 19 години. Елези, кој идниот месец ќе наполни...

„Гардијан“: Тајни документи од Кремљ покажуваат заговор на Путин за да го инсталира Трамп во Белата куќа

Лондонскиот весник „Гардијан“ објави ексклузивни документи кои сугерираат дека Русија на почетокот на 2016 година започнала таен мулти-агенциски напор да се замеша во американската демократија. Наводно, рускиот претседател Владимир Путин лично одобрил тајна шпионска операција за поддршка на „ментално нестабилниот“ Доналд Трамп на претседателските избори во САД во 2016 година, за време на затворената седница на Рускиот совет за...

Продажбата на електрични возила во светот лани била зголемена за 43 отсто

Глобален пресврт во продажбата на електрични автомобили во светот може да се очекува наскоро, заедно со падот на цените на батериите за овие возила. Во 2020 година продажбата на електрични возила на меѓународно ниво се зголемила за 43 отсто, пишува „Гардијан“.  Најдалеку во купувањето на електрични автомобили лани отиде Норвешка, каде уделот на овие возила во продажбата на нови автомобили...

Во Кина од корона вирусот починале 2,1 отсто од заразените, најмногу лица над 60 години

Националната здравствена комисија на Кина денеска соопшти дека стапката на смртност во земјата од новиот корона вирус е само 2,1 отсто, пренесува весникот „Гардијан“. Дури 80 отсто од починатите лица имале над 60 години. Во кинеската провинција Хубеи, каде се регистрирани 97 отсто од сите смртни случаи на лицата заразени од корона вирусот, стапката на смртност изнесува 3 отсто...

Пораст на бројот на Британци што станале германски државјани

Бројката на Британци што во 2016 година станале државјани на Германија е за 361 отсто поголем во однос на 2015 година, пишува британскиот весник „Гардијан“, кој го припишува драстичниот пораст на стравувањето на Британците од неможноста да работат и да студираат во ЕУ поради Брексит, односно излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Според германското федерално биро за статистика, точно 2.865 Британци побарале...

По реакцијата на Груевски, „Гардијан“ го смени насловот

По реакцијата на премиерот Никола Груевски на интервјуто во „Гардијан“, британскиот весник го смени насловот. Првичниот наслов „Македонија е подготвена да го смени името за да стави крај на 24-годишниот проблем со Грција“, е заменет со „Македонскиот премиер е отворен за дијалог во врска со промената на името за да се стави крај на 24-годишниот спор со Грција“. По денешното објавување...

Груевски: Ќе реагираме до „Гардијан“ за лажната изјава

Не сум изјавил дека Македонија ќе го смени името и ќе реагираме до „Гардијан“, се вели во писмена изјава на премиерот Никола Груевски во врска со интервјуто дадено за овој британски весник. „Такво нешто не сум изјавил. И ние ќе реагираме и до „Гардијан“. Тоа се гледа и од самиот текст каде што е очигледно дека се работи за новинарски...

„Гардијан“: Хрватска е неспособна да одговори на бранот бегалци

„По хаосот во кој се најдоа на влезот во Унгарија, бегалците од Блискиот Исток доживуваат нови трауми, сега на влезот во Хрватска. Уште едно тесно грло на границата покажува дека таа земја е неспособна да излезе на крај со најголемиот бран на масовна миграција во изминатите 70 години“, пишува денеска „Гардијан“. Лондонскиот весник потсетува дека во средата хрватскиот премиер, Зоран...

„Гардијан“: Матка помеѓу 10 најдобри кањони во Европа

Британски „Гардијан“ направи репортажа за 10 најубави европски кањони за пешачење и планирање, меѓу кои се најде и Матка. „Посетителите на Скопје, кои можe да се изморат од кичестите, но пријатни нови споменици во градот може да се упатат кон езерото и кањонот Матка. Кањонот се наоѓа 15 километри југозападно од Скопје и нуди доволно активности за секој ентузијаст: пешачење,...

Репортажа на „Гардијан за Охрид“: Прекрасно парче место на Балканот

Британскиот печатен медиум „Гардијан“ објави репортажа за Охрид, потпишана од новинарката Џоан О’Конор. Препорачувајќи го како дестинација за одмор, во делот на рубриката „патувања“, „Гардијан“ дава целосна слика за убавините на Охрид, како и препораки за британските туристи што задолжително да посетат во градот. – „Виз ер“ неодамна ги лансираше првите директни летови меѓу Велика Британија и Охрид, со што се...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...