fbpx

„Гардијан“: Хрватска е неспособна да одговори на бранот бегалци

-

„По хаосот во кој се најдоа на влезот во Унгарија, бегалците од Блискиот Исток доживуваат нови трауми, сега на влезот во Хрватска. Уште едно тесно грло на границата покажува дека таа земја е неспособна да излезе на крај со најголемиот бран на масовна миграција во изминатите 70 години“, пишува денеска „Гардијан“.

Лондонскиот весник потсетува дека во средата хрватскиот премиер, Зоран Милановиќ, оптимистично изјавил дека Хрватска е подготвена да ги прими и насочи тие луѓе.

Но, во четвртокот владата на оваа држава констатирала дека кризата ја надминува способноста на која било земја да се избори сама со овој проблем.

Како што пишува „Гардијан“, бегалците на границата со Хрватска имаат уште една причина за грижа, неексплодирани нагазни мини, кои ги има на околу 500 квадратни километри површина на хрватската територија, останати по војната во 90-тите години на минатиот век.

Во време на војна на европско тло, системот за тревожење во земјава не е функционален

Системот за известување и тревожење во државата не е функционален. Нема сознанија кога сирените за тревога последен пат биле вклучени, а според одговорните лица, тоа се случило пред повеќе...
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course
download karbonn firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=