fbpx
Таг: Финска

таг: Финска

Четири медали за македонската карате репрезентација на Европското првенство во Финска

Македонската карате-репрезентација се врати од 48. Европско првенство (ЕП) за кадети, јуниори и помлади сениори (У 21 година), што се одржа изминатиот викенд во Тампере, Финска, со четири медали. Ова е огромен успех за македонското карате од причина што на ЕП во Тампере настапија над 1.000 натпреварувачи од 45 држави. „Со вакви успеси, каратето е на добар пат да прерасне во...

Пи-Си-Ар тест за сите граѓани од Косово што тразитираат низ Македонија

Комисијата за заразни болести, на утринскиот состанок донесе одлука да се воведе задолжителен Пи-Си-Ар тест за патниците од Косово кои минуваат низ Македонија, информира Министерството за зравство. „Транзит-патниците на граничниот премин треба да покажат негативен тест не постар од 72 часа. Предлогот од Комисијата ќе биде доставен до Владата“, информираат во министерството. Ова следува откако пред 10 дена, авион со 157...

Aко не седат дома две недели, позитивните патници од македонскиот лет во Финска ќе одат во затвор

Вкупно 24 патници кои беа тестирани и позитивни на аеродромот Турку во Финска, се патници или иселеници кои таму работат, а дошле во Македонија, информира Министерството за здравство (МЗ). Станува збор за патници со чија дозвола за престој или државјанство од ЕУ, не важат рестрикциите при влез и излез од земјата. Нашите здравствени власти проверуваа дали се тоа поединечни случаи...

Во Финска се одржа прес-конференција за Ковид-19 на која деца поставуваа прашања

Во време на корона криза, Финската влада одвои време да одржи прес-конференција наменета за деца. Премиерката Сана Марин, министерката за образование Ли Андерсон и министерката за наука и култура Хана Косонен, одговараа на прашања поставени од страна на децата во врска со корона вирусот и неговите ефекти. Ова е прв случај во Финска, кога децата ја преземаа улогата на новинари,...

Како образовниот систем на Финска ги учи децата да препознаат лажна вест

Додека на демократските општества во целиот свет им се случува „поплава“ од лажни вести, Финска ја сфати борбата против тој проблем толку сериозно што е воведена во наставата во основните училиште, пишува британски „Гардијан“. Во средните училишта, исто како и во државниот колеџ во Хелсинки, мулти-платформската информациска писменост и силно развиеното критичко размислување, станаа темел на Националната наставна програма која...

Не е точно дека Финска ќе воведе работна недела од четири дена

Финска пред неполн месец ја доби најмладата премиерка во светот, Сана Марин, за која се крена голема врева кога беше избрана околу составот на нејзиниот кабинет и за дел од политиките кои сака да ги примени. Десетици медиуми деновиве објавија дека новата финска премиерка Марин ќе воведе флексибилно работно време од четири дена во неделата, наместо пет како што е...

Советот на министри не донесе одлука за датум, топката се префрла на премиерите

Советот на министри за општи работи на ЕУ заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел. Пропаднаа обидите на финското претседателство да постигне компромис помеѓу земјите членки со тоа што во преговарачкиот процес ќе ги одвои Македонија и...

Воз и воен камион се судрија во Финска – има загинати

Воз и воен камион се судрија во финскиот град Росеборг, јавија локалните медиуми, наведувајќи дека има мртви и повредени. Финската агенција ФБН јавува дека осум лица се повредени во несреќата што се случила на 85 километри од Хелсинки. Во извештајот се наведува дека во несреќата загинале војници, а финскиот министер за одбрана, Јуси Нинисто, на својот профил на „Твитер“ напиша дека...

Валстром и Соини се охрабрени од реформите на македонската влада

Иднината на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, изјави денеска во Скопје министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром, притоа порачувајќи дека Македонија треба да продолжи со реформските напори во насока на владеењето на правото, слободата на говорот, слободата на медиумите. Валстром, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и со нејзиниот фински колега,...

Полицијата во Финска застрела маж кој со нож напаѓал луѓе

Финската полиција ранила и уапсила маж кој со нож избодел повеќе луѓе во градот Турку, трет по големина во Финска, јавува „Би-би-си“. Засега нема прецизни информации колку лица се повредени, а полицијата ги предупреди граѓаните да „не се задржуваат во центарот на градот“. Нападот се случил на еден од градските плоштади, а напаѓачот е ранет во нога.

Димитров му ги презентираше на финскиот колега реформските приоритети на Владата

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров денеска во Хелсинки се сретна со својот фински колега, Тимо Соини, на кого му ги презентирал „клучните реформски приоритети на Владата и нејзините активности за што побрзо отворање на европската перспектива на земјата“. Димитров го образложил, како што се наведува во соопштението од МНР, и новиот конструктивен пристап кон надворешната политика, насочен кон враќање...

Самуелсен: Данска ја поддржува Македонија на нејзиниот евро-атлантски пат

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска во Копенхаген добил уверување од својот дански колега, Андерс Самуелсен за поддршка од Данска на реформите што новата македонска влада сака да ги спроведе, соопшти македонското Министерство за надворешни работи. - Ја имате нашата целосна политичка поддршка за претстојната работа на вашата влада во остварувањето на овие стратешки цели - порачал шефот...

Димитров од утре во посета на Данска, Шведска и Финска

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од утре до четврток ќе престојува во работна посета на Данска, Шведска и Финска. „Во рамките на регионалната турнеја, министерот Димитров на своите нордиски колеги ќе им ги претстави стратешките приоритети на новата реформска Влада, насочени кон враќање на европската и евроатлантската перспектива на Република Македонија и нејзините граѓани. Главниот акцент...

Финска планира да депортира 20.000 мигранти

Финска планира да депортира речиси 20.000 мигранти од вкупно 32.000 колку што побарале азил во земјата минатата година, соопштила денеска Паиви Нерг, постојан секретар во министерството за внатрешни работи на Финска. Доколку тоа се оствари, тоа би значело депортирање на 62 отсто од барателите на азил, во споредба со 56 отсто, колку што биле депортирани во 2014 година кога имало...

Силен ветер остави 8.000 домаќинства без струја во Финска

Прекин во снабдувањето со електрична енергија на околу 8.000 домаќинстава, во 45 општини во централниот дел на Финска, денеска предизвика силниот ветер од западен правец. Силниот ветер корнел дрва, кои на неколку места паднале врз далноводниот систем, предизвикувајќи кинење на електропроводните кабли. Службите на енергетските компании работат на отстранување на дефектите, но снабдувањето со струја сè уште не е целосно обновено. Финскиот...

Финска ќе сместува бегалци во шатори и во бродски контејнери

Финска се подготвува да ги смести барателите на азил во шатори и во бродски контејнери како што се засилува бранот бегалци, соопшти денеска финското министерство за внатрешни работи. Финска во октомври прими околу 7.000 бегалци, но само минатата недела стигнале повеќе од 2.000 баратели на азил. „Без разлика на новите центри за прифаќање бегалци, тоа нема да биде доволно и властите се...

Финска очекува 50.000 бегалци

Финската влада денеска процени дека во земјата годинава ќе пристигнат 50.000 бегалци, што е за 20.000 повеќе од последните прогнози по големиот прилив на мигранти во септември. Минатата година, во Финска, која има 5,5 милиони жители, поднесени се 3.600 барања за азил. Министерството за внатрешни работи соопшти дека новата прогноза е пропорционално слична на бројките во Германија и во Шведска. Во последните...

Финската влада ги осуди расистичките протести против мигрантите

Финската влада денеска најостро ги осуди „расистичките протести против барателите на азил“, откако еден од демонстрантите ги дочекал мигрантите облечен во облека каква што носеле припадниците на Кју клукс клан (ККК). Лидерите на трите водечки партии во Финска, во заедничко соопштение, наведоа деа Финска е „отворена и толерантна земја“ во која жителите се „позитивни кон мигрантите“. Соопштението е издадено откако мигрантите...

Финскиот премиер ја нуди својата куќа за сместување на бегалците

Премиерот на Финска, Јуха Сипила, изјавил дека ќе им ја понуди на бегалците својата куќа за сместување, пренесува хрватската државна телевизија ХРТ. Сипила соопштил дека станува збор за негова куќа во Кемпеле, на северот на Финска, која малку ја користи и во која ќе бидат сместени барателите на азил од почетокот на следната година. „Сите треба да се погледнеме во...

Протест во Финска поради примањето азиланти

Околу 200 Финци протестираа денеска против отворањето центар за прием на бегалци во градот Сало, некогашно седиште на телекомуникацискиот гигант „Нокиа“. Демонстрантите сметаат дека прифатниот центар, кој е планиран во делумно испразнета болница, претставува безбедносен ризик, особено за децата и за жените. - Сè e земено од невработените, сиромашните и од болните. Сè е испразнето. Доколку центарот се отвори, ќе дојде до...

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...