fbpx

Финска планира да депортира 20.000 мигранти

-

Финска планира да депортира речиси 20.000 мигранти од вкупно 32.000 колку што побарале азил во земјата минатата година, соопштила денеска Паиви Нерг, постојан секретар во министерството за внатрешни работи на Финска.

Доколку тоа се оствари, тоа би значело депортирање на 62 отсто од барателите на азил, во споредба со 56 отсто, колку што биле депортирани во 2014 година кога имало само околу 3.600 апликации.

„Бројката од 20.000 лица е таа за која зборуваме во моментов, но бројот на баратели на азил кои доброволно ќе одлучат да се вратат, би можел да ја промени оваа ситуација“, изјавила Нерг.

Таа додала дека министерството планира да формира посебни транзитни центри за тие што ќе бидат депортирани и за тие што сакаат да ја напуштат земјата доброволно. Според Нерг, околу 4.000 баратели на азил во Финска веќе ги повлекле апликациите.

Најголем дел од лицата што барале азил во Финска биле ирачки државјани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...