fbpx
Таг: ФФМ

таг: ФФМ

За прв пат дојави за бомби испратени до Претседателот, до МВР, но и до медиуми

Утринава дојава за поставени бомби е испратена до повеќе електронски адреси меѓу кои за прв пат и до Претседателот Стево Пендаровски, до Министерството за внатрешни работи (МВР), но и до два медиума: „ТВ Канал 5“ и „360 степени“, потврдија од МВР за Мета.мк.  „Денеска (21.02.2023) е пријавено дека преку електронските адреси е упатена закана за поставена експлозивна направа до Музеј...

 Детската лига на ФФМ му дадe црвен картон на говорот на омраза: „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Денес, на фудбалските терени на Фудбалската федерација на Македонија се одржа спортски настан за подигање на свеста кај младите, семејствата, родителите и поддржувачите во рамките на заедничката кампања на Европската Унија и Советот на Европа „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“, која се фокусира на борбата против говорот на омраза и дискриминацијата, во соработка со Македонската фудбалска федерација. Идејата на настанот...

УНИЦЕФ и ФФМ потпишаа ново партнерство по повод Светскиот ден на детето

По повод Светскиот ден на детето, што оваа година се одржува на истиот ден кога започнува Светското првенство во фудбал, Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) склучија ново партнерство. „Без разлика за која држава навиваме на Светското првенство, кога станува збор за правата на децата, сите сме во ист тим. Секое дете заслужува да...

По поразот од Португалија, Македонија останува без настап на Светско првенство во фудбал

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа да ја помине последната пречка што ја делеше од настап на Светското првенство во Катар. Со резултат 2:0 заврши финалниот меч од баражот помеѓу Португалија и Македонија што вечерва се одигра на стадионот „Драгао“ во Порто. Стрелец на двата гола беше португалскиот репрезентативец и фудбалер на Манчестер Јунајтед, Бруно Фернандеш. Првиот подогок беше постигнат...

Историска победа над Италија, Македонија чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар

Историска победа над Италија забележа Фудбалската федерација на Северна Македонија, со што македонските фудбалери се чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар. Победничкиот и единствен гол на натпреварот го постигна Александар Трајковски во 92-та минута од мечот. Селекторот Благоја Милевски и капитенот Стефан Ристовски беа поздравени со аплауз кога влегуваа во салата за прес-конференции по завршувањето на мечот. “Ова се...

Познати можните противници на нашата фудбалска репрезентација во баражот за Мондијалот

По натпреварите вчеравечер од европскиот дел на квалификациите, веќе се познати можните противници на македонската машка фудбалска репрезентација во баражот за Светското првенство во Катар следната година. Ова ќе биде првото вакво учество во бараж за пласман на Светско првенство, соопшти ФФМ. Можни противници на Македонија во обидот да се пласира на Мондијалот се Португалија, Шкотска, Италија, Русија, Шведска и...

Американската телевизија ЕСПН го избра македонскиот дрес за најубав на Европското првенство

Водителите Клинтон Јетс и Херк Гомез од американската спортска телевизија ЕСПН во нивниот осврт на Европското првенство во фудбал, го избраа дресот на македонската фудбалска репрезентација за најубав на првенството. Двајцата водители изразија мноштво на пофални зборови за дресот на македонските репрезентативци во вчерашното видео, што ќе претставува уште еден поттик фудбалерите да се покажат во најдобро светло на утрешниот...

Градскиот стадион во Охрид ќе добие нов систем за наводнување

градски стадион Охрид
ЈП „Билјанини Извори” и Фудбалската федерација на Република Северна Македонија (ФФМ) со нов проект ја продолжуваат започнатата успешна соработка во интерес на фудбалот во Охрид. Со новиот проект, ФФМ на фудбалскиот терен на градскиот стадион „Билјанини Извори” ќе инсталира најсовремен систем за автоматско наводнување. За таа намена, до 3 април ќе бидат инсталирани 33 прскалки со сонда за влажност на...

Почина Љубисав Иванов-Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов-Ѕинго, роден во 1936 година во с. Трновац, Кратово. Тој беше член и претседател на Социјалистичката партија на Македонија (СПМ) и имаше волонтерско и професионално политичко искуство во континуиран период од 46 години. Од нив, 30 години како пратеник во Сојузното собрание во поранешна СФРЈ, а од осамостојувањето на државата, и пратеник...

Наскоро ќе почне изградбата на новата трибина на градскиот стадион во Охрид

Привршуваат подготвителните активности за почеток на изградбата на новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид, велат од јавното претпријатие „Билјанини извори“. Трибината со капацитет од 1.480 седишта треба да биде изградена во согласност со највисоките стандарди на УЕФА и ФИФА, а проектот ќе се реализира во соработка меѓу Општина Охрид и Фудбалската федерација на Македонија. - Ќе добиеме една модерна...

Охридскиот градски стадион ќе добие модерна спортска трибина

Општина Охрид и Фудбалската федерација на Македонија, ќе започнат со изградба на нова спортска трибина на фудбалскиот стадион „Билјанини извори“ во Охрид - проект вреден 1 милион евра. Градежните активности ќе започнат по правосилноста на одобрението за градба и изборот на изведувач. Трибината ќе биде изградена по највисоки светски стандарди, ќе биде сместена од спротивната страна на постоечката трибина и...

Финансиска полиција поднесе кривична пријава за поранешниот прв човек на ФФМ

Поранешниот претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски, доби кривична пријава за Управата за финансиска полиција, која го товари за даночно затајување и за фалсификување или уништување на деловни книги. Кривична пријава има и за ФФМ поради делата што ги направил поранешниот нејзин прв човек. Како што соопштија од Финансиска полиција, Ѓорѓиоски во завршната сметка на ФФМ за...

Поради Супер купот на УЕФА од денеска ќе има изменет сообраќаен режим

Поради Супер купот на УЕФА од денеска ќе биде воведен посебен сообраќаен и пешачки режим за сообраќајниците во непосредна близина на стадионот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека од осум часот денеска до завршување на натпреварот, односно до 9 август, на потегот од крстосниците на улиците Аминта Трети (поранешна Ленинова) и Јордан Хаџи Константинов-Џинот ќе се пропуштаат исклучиво лица и...

ФК „Брегалница“ под инспекција за расистички извикувања

Фудбалскиот клуб „Брегалница“ од Штип се соочува со казна за расистички извикувања. Дисциплинската комисија на ФФМ го испитува однесувањето на навивачите на натпреварот со „Шкендија“ од Тетово, од минатата недела. Дел од навивачите на натпреварот во Штип, според сознанијата на Дисциплинската комисија, извикувале расистички навреди кон фудбалерот на „Шкендија“, Махамду Идризи. Од управата на „Брегалница“ се непријатно изненаден од постапката...

ФФМ ќе донира за настраданите во поплавите

Фудбалската федерација на Македонија ќе донира вода за пиење и средства за хигиена, по апелот на Црвениот крст на Македонија, за да им помогне на настраданите од поплавите во источниот регион, кој е зафатен од поплави со излевање на реки во неколку реони, пренесе „Спортмедиа“. ФФМ ги повика и другите спортски федерации и организации да се вклучат во помошта за настраданите. „Брзата реакција...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...