fbpx
Таг: електрана

таг: електрана

Германија зимоска ќе реактивира електрани на лигнит за да зачува гас

Германската влада одлучи повторно привремено да активира три електрани на лигнит во периодот од октомври до март 2024, известува Блумберг. Истата практика беше применета и претходната зима. Оваа одлука е донесена за да се зачува земен гас, за да не дојде до недостиг на струја во следната грејна сезона. Според Ројтерс, недостигот на гас кој се компензира со оваа мерка е директна...

Додека ние чекаме, во Белград се вложуваат 370 милиони евра во електрана за согорување на отпад

Додека македонските официјални власти размислуваат, а дел од јавноста во општините негодува за изградбата на регионалните депонии и современи фабрики за третман на отпадот, во Белград започна инвестициски проект од 370 милиони евра со кој Србија ќе го реши проблемот со најголемиот произведувач на отпад во земјата. Преку јавно-приватно партнерство со француско-јапонскиот конзорциум „Суез-Иточу“, во моментов во Белград се гради...

ЕСМ изработува проект за проширување на парно греењето во населбата Железара

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) го склучија договорот за изработка на основен проект за проширување на топловодниот систем кон скопската населба Железара. Во овој дел од Скопје ќе се проширува бројот на корисници на централното греење откако минатата година беше пуштена во употреба новата когенеративна гасна електрана „КОГЕЛ“ во кругот на скопската железарница. Со овој енергетски капацитет, за една...

Со електраната „КОГЕЛ“ за третина може да се зголеми бројот на корисници на парно греење во Гази Баба, Бутел и Чаир

Со новата когенеративна гасна електрана „КОГЕЛ“, лоцирана во кругот на скопската железарница, за една третина може да се зголеми постојниот број на приклучени корисници на парно греење на „ЕСМ - Подружница енергетика“ во скопските општини Гази Баба, Бутел и Чаир. Во моментов на централно греење од оваа електрана се приклучени околу 3.500 домаќинства, 17 градинки, основни и средни училишта...

Девет лица загинаа при експлозија во електрана во Индија

Најмалку девет лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во индиска електрана во сојузната држава Утар Прадеш, соопшти полицијата. Властите наведуваат дека до експлозијата во електраната, која користи јаглен, дошло поради зголемен притисок. Електраната е во сопственост на најголемата индиска енергетска компанија „НТПЦ лтд“.

Кина: Најмалку 21 загинат во експлозија во електрана

Најмалку 21 лице загинале, а петмина биле повредени во експлозија во електрана во централната кинеска провинција Хабеј, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на информации од официјални службени лица. Според кинеските медиуми, во централата во градот Данјанг експлодирала цевка за пареа под висок притисок. Спасувачки екипи веднаш пристигнале на местото, а полицијата ги истражува причините за експлозијата. Инаку, ваквите несреќи во Кина...

Милитантите зазедоа електрана во Либија

Милитантите на Исламска држава ја зазеле електраната во западниот либиски град Сирте, која со електрична енергија го снабдува централниот и западниот дел на земјата, објавија денеска воени извори. Силите лојални на самопрогласената либиската влада, која го контролира главниот град Триполи, утринава се повлекле од електраната по нападот. За време на нападот убиени се тројца војници. Исламската држава го користи безредието и...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...