fbpx

Милитантите зазедоа електрана во Либија

-

Милитантите на Исламска држава ја зазеле електраната во западниот либиски град Сирте, која со електрична енергија го снабдува централниот и западниот дел на земјата, објавија денеска воени извори.

Силите лојални на самопрогласената либиската влада, која го контролира главниот град Триполи, утринава се повлекле од електраната по нападот. За време на нападот убиени се тројца војници.

Исламската држава го користи безредието и превирањата во Либија, каде двете администрации веќе четири години се борат за доминација по соборувањето на поранешниот лидер Моамер Гадафи.

Милитантите го зазеле поголемиот дел од Сирте, родниот град на Гадафи. Тие го контролираат и аеродромот, а силите лојални на властите во Триполи се потиснати во предградијата.

Меѓународно признаената либиската влада работи од источниот дел на земјата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Образовниот концепт не предизвикува рана сексуализација

Презентацијата за употреба на кондоми и средства за контрацепција кај младите не предизвикува рана сексуализација, велат сексолозите. Напротив кај младите е нужно сексуално образование за едукација и заштита. Сексот...