fbpx
Таг: економии

таг: економии

Европската Комисија и Меѓународната организација на трудот со здружени сили за поддршка на младите

Европската комисија (ЕК) и Меѓународната организација на трудот (МОТ) ги здружија силите за поддршка на институциите одговорни за политиката за вработување на младите во земјите од Западен Балкан во воведувањето на Гаранцијата за млади (ГМ). Европската тренинг фондација (ЕТФ), исто така, е партнер во реализацијата на активностите. „Инспирирана од слични шеми од земјите членки на ЕУ, Гаранцијата за млади претставува...

Порталб анализа: Битката за спасување на животи и на работни места го „билдаат“ државниот долг

Постковид економското закрепнување ќе зависи од брзината на вакцинацијата – но дотогаш економиите ќе се сооочуваат со длабоки буџетски дефицити и растечки јавен долг. Ова е една од поентите во новиот Извештај на Светска банка посветен на земјите од Западен Балкан. Со најрастечки јавен долг ќе се соочи Србија која е водечка според износите на средствата кои завршија за...

Светска банка: Пандемијата на ковид-19 ќе ги турне економиите во најдлабоката рецесија по Втората светска војна

Пандемијата на корона вирусот до крајот на годинава ќе предизвика голем пад на светската економија, при што глобалниот раст ќе падне за 5,2 проценти и тоа ќе биде најдлабоката рецесија после Втората светска војна. Голем дел од економиите во светот ќе доживеат пад на производството по глава на жител, најголем од 1870 година наваму, прогнозира Светската банка во најновиот...

Владата поддржува регионална соработка на општините, за локален економски развој

Премиерот Зоран Заев попладнево се сретна со извршната директорка на Националната алијанса за локален економски развој од Србија (НАЛЕД), Виолета Јовановиќ и други претставници на НАЛЕД. На состанокот, како што информираат од Владата, се разговарало за можноста, НАЛЕД, како неформална мрежа за соработка на земјите од регионот на полето на локалниот економски развој, да прерасне во регионална организација чии што основачи...

Македонските факултети продуцираат кадри кои не можат да најдат работа

Македонските факултети продуцираат кадри кои не можат да најдат работа или по завршувањето на студиите мораат да се преквалификуваат. Ова меѓудругото се вели во анализата на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, каде што последните години 500 студенти станале стипендисти на неколку поголеми компании со кои соработува универзитетот. - Дипломираните студенти ретко завршуват во струката за која студирале и најчесто работат нешто...

Земјите од Балканот имаат перспектива преку заеднички регионални проекти

Претседателот Ѓорге Иванов прими висока делегација од Коморите од земјите од регионот, членки на Коморскиот инвестициски форум (КИФ) формиран во 2015 година како платформа на регионално поврзување за поддршка на коморите на „Берлинскиот процес“, информираат од Стопанска комора. Коморските делегации беа предводени од претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и неговите колеги од Србија и Косово. На состанокот тие го...

Претседателите на Стопанските комори од регионот на средба со Иванов во Охрид

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе прими висока делегација од коморите од земјите од регионот - членки на Коморскиот инвестициски форум (КИФ) формиран во 2015 година, информираат од Стопанска комора на Македонија. Коморските делегации утре во Охрид ќе бидат предводени од претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и неговите колеги од Србија и Косово. На средбата акцент ќе биде ставен на...

Македонија е рангирана на 58. место на листата за најиновативни економии во светот

Македонија е рангирана на 58. место во извештајот на Обединети Нации за најиновативни економии во светот. Швајцарија, Шведска, Велика Британија, САД и Финска се пет топ земји на оваа листа каде што компаниите се фокусирани на истражување и развој, извоз на висока технологија и иновативни производи. Глобалниот иновативен индекс на ОН, вклучува 128 земји.

Земјите од Западен Балкан имаат три милијарди евра во меѓусебни инвестиции

На Западен Балкан му се потребни структурни реформи, борба против корупцијата и надминување на уште многу други предизвици. Регионалната соработка е важна за економски напредок и развој. Ова беше истакнато на прес-конференцијата предизвиците на земјите-членки на Коморскиот инвестициски форум во исполнување на планот на „Берлински процес“, за постигнување на подобра деловна клима во регионот. - Регионот на Западен Балкан има 3...

Светска банка предвидува пораст на македонската економија од 3,4 проценти за 2016 година

Светската банка во најновиот извештај за економски перспективи предвидува пораст на македонската економија од 3,4 проценти во 2016 година и по 3,7 проценти во 2017 и во 2018 година. Во извештајот се вели дека политиката, но и напливот на бегалци може да влијаат врз економиите на Западен Балкан. Забавување на порастот на економијата на Кина, но и цените на нафтата ќе...

„Дуинг бизнис“: Македонија на 12. место од 189 економии во светот

Според најновиот извештај „Дуинг бизнис“ (Doing Business) на Светска банка, Македонија е на 12. место од 189 економии во светот. Во областа на почнување бизнис, земјата е второрангирана, а според извештајот, тоа се должи на поедноставувањето на процедурите преку интернет-регистрацијата. Во категоријата плаќање даноци, Македонија е на седмо место. Угледниот меѓународен неделник „Економист“ неодамна даде сериозни забелешки во однос на рангирањето на земјите во извештајот „Дуинг...

Денеска во 11 часот на лидерска средба во Владата ќе се разгледува предлогот на француското претседстелство

Премиерот Димитар Ковачевски утрово најави почеток на процес на широки консултации во врска со францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во...