fbpx
Таг: ЕдиРама

таг: ЕдиРама

Реакции во регионот по опасната изјава на српскиот министер за одбрана Вучевиќ

По распламтувачката пропаганда на српскиот министер за одбрана и претседател на Српската напредна партија Милош Вучевиќ кон С.Македонија и Црна Гора, со реакции излегоа високи државни функционери од земјава, Црна Гора и Албанија. Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи реагираше по изјавата на Вучевиќ, при што на социјалната мрежа X напиша дека земјава ги отфрла мешањето и несоодветните изјави...

Од денеска на Ќафасан гранични и царински контроли се вршат со едно застанување

Македонскиот и албанскиот премиер, Димитар Ковачевски и Еди Рама денеска на заеднички настан го пуштија во употреба концептот „One-stop-shop“ за заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување на граничниот премин Ќафасан-Ќафтане меѓу С.Македонија и Албанија, информираат од владината прес-служба. На настанот присуствуваа министри во двете влади, пратеници, како и највисоки претставници на институциите за царинско управување на...

Гостинот не се брка од дома, му порача Рама на Курти пред одењето во Приштина

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од Скопје му порача на косовскиот колега Албин Курти дека не треба да заборава оти гостинот не се брка од дома, најавувајќи ја денешната посета на Приштина. Рама го изјави ова на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Димитар Ковачевски. Пред да дојде во Скопје на средба со Ковачевски, Рама ги потпиша 13-те договори и ги достави...

На Самитот „Отворен Балкан“ во Белград договорено меѓусебно помагање при недостиг на храна

Лидерскиот Самит „Отворен Балкан“ денеска се одржува во Белград, а свои обраќања на настанот имаа македонскиот премиер Димитар Ковачевски, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама. Премиерот Ковачевски зборуваше за важноста на регионалната соработка на патот кон Европската Унија, особено во услови на светски превирања и економско-енергетска криза. „И денес, оваа соработка на Северна Македонија, Србија и Албанија во...

Самит на „Отворен Балкан“: Лидерите согласни за продолжување на соработката за силен регион подготвен за членство во ЕУ

Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот денеска изјавија дека се согласни за продолжување на соработката за создавање на силен регион - Западен Балкан кој ќе биде подготвен за членство во ЕУ. Премиерот Димитар Ковачевски како домаќин на самитот, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и гостите, Дритан Абазовиќ,...

Во Охрид денеска се одржува самит на „Отворен Балкан“

Официјалниот дел од самитот на „Отворен Балкан“ ќе се одржи денеска во Охрид. Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вчера вечерта заедно со своите колеги од Владата, во вилата „Билјана“ во Охрид ги пречека лидерите од регионот. Во Охрид пристигнаа српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот и црногорскиот премиер Еди Рама и Дритан Абазовиќ и претседателот на Советот на министри на Босна и...

Рама побара Албанија одвоено од Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Албанија ќе побара од Европската Унија да го продолжи процесот на пристапување кон ЕУ одвоено од Северна Македонија, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Тој додаде дека Албанија веќе не може да чека Северна Македонија и Бугарија да го решат спорот. „Нашиот политички курс во однос на ова прашање целосно ќе се промени“, изјави премиерот Еди Рама. Говорејќи...

Рама: Надворешни сили се додворуваат на Западен Балкан, но нема откажување од членството во ЕУ

Фрустрирачки е да се чека, но лидерите од Западен Балкан треба да ги отфрлат предлозите од надворешните странски сили и да ја задржат вербата за членство во ЕУ, апелираше албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Фајненшл Тајмс. „Другите можат да донесат пари, инвестиции, можеби дури и кавијар, но нема да бидат способни да го донесат она што ви треба...

Во Тирана потпишани три договори, Заев во иднина ветува учество и на Димитар Ковачевски

На Самитот од иницијативата „Отворен Балкан“ денеска во Тирана беа потпишани трилатералните договори за условите за слободен пристап до пазарот на трудот на Западен Балкан, за интерконекција за шемите за електронска идентификација на граѓаните на Западен Балкан и за соработка во областа на ветеринарството, безбедноста на храна и фитосанитарна политика. Премиерот Зоран Заев рече дека иницијативата „Отворен Балкан“ ќе ја...

Започна Самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана со повик до другите земји од регионот да се приклучат

Седмиот состанок во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ започна денеска во Тирана со повикот од тројцата лидери Зоран Заев, Еди Рама и Александар Вучиќ до Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина да се приклучат до оваа иницијатива. Во албанскиот главен град вчера се одржаа жестоки протести пред одржувањето на Самитот, којшто за досегашниот премиер Зоран Заев ќе биде...

Заев, Рама и Вучиќ утре на Економски форум во Скопје

Во организација на Кабинетот на премиерот Зоран Заев, а во соработка со стопанските комори од регионот, утре во Скопје ќе се Економски форум за регионална соработка кој е од исклучително значење. На настанот ќе учествува претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, информираат од владината прес-служба. На овој значаен настан ќе бидат...

Во Албанија денеска се одржуваат парламентарни избори, граѓаните бираат меѓу Рама и Баша

Со длабока политичка поделба и анимозитет меѓу главните лидери на партиите, во Албанија денеска се одржуваат деветтите по ред парламентарни избори по падот на комунизмот. Околу 3,6 милиони гласачи од земјата и од дијаспората треба да изберат 140 пратеници во албанскиот парламент од предложените над 1.800 кандидати што се пријавиле за изборната трка, јавува Дојче Веле. Главната битка и на...

Движење без ПЦР-тест и бесплатно лекување договорија Заев, Рама, Вучиќ и Брнабиќ

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба преку интернет видео-врска со претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Ана Брнабиќ. На состанокот беа разгледани сите аспекти на соработка во услови на Ковид-19 кризата кои произлегуваат од иницијативата за напредна соработка во рамките на Берлинскиот процес и денешниот...

Еди Рама нападнат со јајца во Тирана

Припадници на приштинското движење Самоопределување го погодија автомобилот на албанскиот премиер Еди Рама со јајца во Тирана, за што повеќе лица се уапсени. Како што пренесуваат приштинските медиуми, уапсени се осум лица, од кои најмалку четворица се припадници на радикалното опозициско движење од Косово. Припадниците на Самоопределување, како што наведуваат албанските медиуми, оваа акција ја извеле во знак на протест поради...

Албанскиот премиер ја изнервира Атина

Албанскиот премиер Еди Рама го крена притисокот во Атина со изјавата да се почнат нови преговори меѓу Атина и Тирана за договарање на морската граница. Изјавата на Рама од Белград, во која тој истакна дека имаат право да прашуваат за барањето гас во Јонско Море и подвлече дека Албанија не планира да преговара за алабанските национални интереси во знак на зачувување...

Рама зборувал симболично за блокадата на Македонија во НАТО

„Зборував симболично во името на НАТО, односно што треба Македонија да стори за членство во НАТО, а тоа е она што го изјавува и премиерот Никола Груевски“, изјавил албанскиот премиер Еди Рама, на прес-конференцијата со неговиот српски колега, Александар Вучиќ, кој од денеска е во официјална посета на Тирана, пренесува „Телма“. - Тоа што неодамна го изјавив за Македонија во...

Реакција на МНР: Блокадите и заканите не придонесуваат за мирот и за стабилноста на регионот

Сите блокади, закани со блокади и изјави за нудење изговори против наше членство, не се во духот на европските вредности и не придонесуваат за мир и за стабилност во регионот, стои во реакцијата на македонското МНР издадена по изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можната блокада на Македонија при влезот во НАТО, како и по изјавата на шефот...

Села: Рама не најави вето за НАТО

Зијадин Села, претседател на движењето за реформи во ДПА и градоначалник на општината Струга, смета дека во говорот на албанскиот премиер Еди Рама нема најава за вето. - Мислам дека не се работи за вето затоа што она што јас го сфатив е дека Рама рече дека ќе ја поддржи Македонија за членка на НАТО кога ќе се имплементра Охридскиот договор....

Рама тврди дека односите со Србија никогаш не биле подобри

Изјавата за обединување на Албанија и на Косово е извадена од контекст, рече албанскиот премиер Еди Рама во интервју за „Ал Џезеира Балканс“. Рама оцени дека односите меѓу Албанија и Србија никогаш не биле подобри, додавајќи дека „мора да се разбере процесот на интеграција како единствен инструмент за модернизација на нашата реалност, а истовремено да се приближиме едни кон други...

Еди Рама во болница во Шведска?!

Албанскиот премиер Еди Рама е тешко болен, па поради тоа денеска отпатувал во клиника во Шведска, пишуваат албанските медиуми. Според некои од нив, Рама  е во позната шведска клиника поради проблеми со белите дробови. Други медиуми шпекулираат дека ненадејното заминување на Рама во Шведска отворило многу сомнежи. Како што пишуваат медиумите во Албанија, Рама попладнево на својот профил на „Фејсбук“ напишал: „Сега сум во Стокхолм...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...