fbpx
Таг: DUI

таг: DUI

Контраспин: „Кокошката“ на ДУИ не несела коруптивни јајца

Наспроти впечатокот што Османи сака да го креира во јавноста – дека во ДУИ се „вакцинирани“ против корупција и дека холандскиот амбасадор не ги критикувал, туку барал поддршка од интегративците за борбата со корупцијата, тонот на пораката на Јан Коп по средбата со Ахмети го говори токму спротивното. Во објавата на холандската амбасада прилично јасно е наведено дека се...

Стратум: За коалицијата на СДСМ и БЕСА два отсто повеќе гласачи од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Борче Поповски
Владејачката коалиција „Можеме“ предводена од СДСМ и Движењето БЕСА би победила со тесна разлика од 2 отсто на парламентарните избори што ќе се одржат на 15 јули, покажува најновото анкетно истражување на „Стратум Р&Д“. На прашањето „За која партија ќе гласате на претстојните парламентарни избори на 15 јули?“, 25 отсто од испитаниците се определиле за коалицијата „Можеме“, додека 23...

ДУИ со претставка до ААВМУ, Агенцијата бара баланс во дебатните емисии на медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) вчера добила претставка од политичката партија ДУИ, во која таа реагира на организирањето дебатни емисии на програмите на медиумите. Агенцијата веднаш направила увид во податоците од мониторингот на досегашното изборно медиумско претставување, при што упати апел до медиумите за баланс при организирањето дебатни емисии. „Радиодифузерите, доколку одлучат да емитуваат дебати и други...

Анкета на ИПДВ: Албанската опозиција ѝ дише во врат на ДУИ

Доколку заедно со претседателските избори би се одржале и парламентарни избори, ДУИ меѓу етничките Албанци би имала највисок рејтинг од 18,8 отсто, покажува анкетата на Институтот за истражување на политики и добро владеење (ИПДВ). Потоа следува Алијансата за Албанците за која би се одлучиле 14,2 проценти од анектираните. БЕСА на Африм Гаши (сега под името Алтернатива) и БЕСА на Билал...

Нова средба на лидерите на четирите најголеми партии

Лидерите на четирите најголеми партии, владејачките СДСМ и ДУИ и опозициските ВМРО-ДПМНЕ и крилото на Беса на Билал Касами денеска повторно седнаа во Клубот на пратениците во Скопје. Тие ќе се обидат да постигнат договор за претстојниот референдум за промената на името, односно за датумот на неговото одржување, формата на референдумското прашање и изборот на Државната изборна комисија, која треба да го...

Ахмети, Касами и Села на средби со косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска имал средби со лидерите на албански партии од Македонија - ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, кои обезбедија пратенички мандати во Собранието, на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тачи, како што соопштуваат од неговиот кабинет, на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, и на лидерот на Алијансата на...

Заклучоците од Тирана не се црвени линии, туку начела за разговори за влада, вели Ахмети

Документот што ќе произлезе од вчерашната средба во Тирана на албанските партии од Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, со албанскиот премиер Еди Рама, ќе содржи заклучоци кои ѝ се познати на македонската јавност, како што се јазична рамноправност, судски реформи и други реформи значајни за Албанците во Македонија, соопшти денеска пред почетокот на конститутивната седница на Собранието, лидерот на ДУИ,...

Ахмети, Тачи, Касами и Села на постизборна средба со албанскиот премиер Рама

Албанскиот премиер Еди Рама се сретна со лидерите на албанските партии во Македонија, односно со претседателите на Движењето Беса и на Алијансата на Албанците, Билал Касами и Зијдин Села, а за денеска се закажани средби и со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Средбите на Рама со лидерите на четирите партии следуваат два дена по...

Ахмети прогласи победа и жали оти Албанците изгубиле мандати во Собранието

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вечерва во Тетово соопшти дека победиле кај албанската популација, но изрази жалење што албанскиот политички блок изгубил мандати во Собранието. - Ме радува фактот што изборите поминаа мирно, без проблеми, што значи дека земјава оствари голем напредок и зрелост околу организирањето на слободни избори. ДУИ секогаш апелирала кај својот електорат, кај Албанците и од нив барала...

ВМРО-ДПМНЕ потрошила 6 пати повеќе пари во кампањата од пријавените приходи

Државната изборна комисија ги објави финансиските извештаи на политичките партии од почетокот на изборната кампања до 30 ноември, кои партиите, според предвидениот рок, вчера ги доставија до ДИК, Државниот ревизор и до Државната комисија за спречување на корпуција (ДКСК). Од извештатите на политичките партии, најинтересен е финансискиот извештај на владејчката ВМРО-ДПМНЕ, кој е за периодот од 21 до 30 ноември...

Ако лидерите вечерва се договорат, законите утре на собраниска седница

Во Клубот на пратеници почна средбата на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Се очекува лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино да го кажат последниот збор околу спорните прашања за законот за влада и за законот за приватност. На средбата присуствуваат и амбасадорот на Соединетите Американски Држави (САД)...

ДУИ го претстави тимот за изборите догодина

Демократската унија за интергација (ДУИ) денеска на Скопски саем ги претстави членовите на партијата што ќе ја водат кампањата на ДУИ на предвремените параламентарни избори закажани за април следната година. Пред околку 1.200 членови на партијата, се обрати претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој го претстави актуелниот министер за економија, Беким Незири, за шеф на изборниот штаб. „Македонија е во многу тешка...

ДУИ: Советот на обвинители и Катица Јанева да ја надминат настанатата ситуација

„Демократската унија за интеграција (ДУИ) се надева дека Советот на јавни обвинители во соработка со специјалната обвинителка ќе ја надминат настанатата ситуација со заемно разбирање и дека ќе дејствуваат во согласност со Законот за специјален обвинител што беше усвоен од четирите најголеми политички партии со 111 гласа“, стои во денешното писмено соопштение на ДУИ. Во соопштението од партијата истовремено се...

ДУИ до крајот на август очекува договор за изборниот закон и за специјалниот обвинител

Демократската унија за интеграција (ДУИ) очекува до крајот на август политичките партии да постигнат договор околу прашањата за изборниот закон и за специјалниот јавен обвинител и потоа со консензус да бидат усвоени во Собранието, по враќањето на опозцијата, на почетокот на септември, било истакнато на денешната средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и новоименуваниот амбасадор на Албанија во...

Тројката Хан-Орав-Бејли посредува меѓу лидерската четворка

Американскиот амбасадор, Џес Бејли, им се придружи на еврокомесарот Јоханес Хан и на евроамбасадорот Аиво Орав, на лидерската средба во резиденцијата на евроамбасадорот на Водно. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, утринава од 9.45 часот се во резиденцијата на ЕУ, каде со посредништво на Хан се обидуваат да најдат излез од политичката криза. По неколкучасовни разговори,...

Хан ја комплетираше четворката – има шанси за напредок

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, пристигна на лидерската средба што денеска се одржува во резиденцијата на ЕУ на Водно, со посредништво на еврокомерасот Јоханес Хан. Веќе шест часа трае средбата на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев. Засега не се откриваат детали од разговорите. Попладнето, околу 14 часот, на средбата пристигна и лидерот на ДУИ, Али Ахмети....

Ахмети се приклучи на средбата Хан-Груевски-Заев

Во резиденцијата на ЕУ на Водно, каде се водат разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан со Груевски и со Заев, пристигна и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Него го пречека амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав. Во придружба на Ахмети се министерот за образование, Абдилаќим Адеми, и Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ. Неофицијално, во 15 часот на средбата...

Ќе има лидерска средба во Клубот на пратеници?

Лидерската средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА ќе се одржи по 16 часот во Клубот на пратеници. Сепак, преговарачките тимови оставаат можност тоа и да не се случи доколку еврокомесарот Јоханес Хан почувствува дека нема шанси за напредок околу решавање на политичката криза во Република Македонија. Преговорите во резиденцијата на Европската унија на Водно, кои почнаа во...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ниту потврдуваат, ниту демантираат дека има „нон пејпер“

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ниту потврдуваат, ниту демантираат за тоа дали преговарачкиот тим од Европската унија излегол со „нон пејпер“ на средбата меѓу Никола Груевски и Зоран Заев во Стразбур. Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека „не знаат ништо за некаков нон пејпер“. Од СДСМ, за „Мета“ изјавија дека „не се запознаени со таков документ“. По кратката пауза и по поединечните консултации на тимовите, почна...

Лидерска средба: СДСМ бара преодна влада и гаранции за договореното

Нема напредок во вториот дел од втората лидерска средба, брифираат извори од СДСМ. Според нив, тие предлагаат два моменти за излез од политичкиот ќор-сокак: прво, договор за задолжително формирање преодна влада и второ, гарантирање на условите кои би биле утврдени при евентуалниот договор. Дознаваме дека ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА настапуваат со заеднички став оти е потребно формирање на собраниски комисии за расветлување...

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...