fbpx
Таг: дронови

таг: дронови

Руските напади во Украина повторно однесоа жртви

Нападите на руските агресорски сили во Украина во изминатово деноноќие повторно однесоа жртви. Се напаѓало од воздух и од земја, со артилерија, при што настрадале цивили и граѓанска инфраструктура, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Југозападниот голем пристанишен град Одеса ноќеска бил нападнат со руски дронови, при што е оштетена цивилна инфраструктура. Оштетени биле и недовршени станбени згради, како и...

Украински дронови насочени кон Севастопол и неколку руски региони

Дваесет и едно украинско беспилотно летало стигнаа до Крим и неколку руски региони, соопштија утринава руските медиуми, а пренесува Гардијан. Меѓу целите на украинските дронови бил Севастопол на полуостровот Крим кој е нелегално контролиран од Русија. Други цели биле регионите Брјанск, Калуга и Тула, според руските власти, кои рекоа дека сите беспилотни летала биле пресретнати или уништени. Во меѓувреме, украинската новинска...

Макрон треба да дојде во Украина со долгометни ракети

Францускиот претседател Емануел Макрон ја најави својата посета на Украина во следниот месец, ветувајќи дека ќе донесе десетици долгометни ракети SCALP за украинските вооружени сили, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Станува збор за двостран договор што треба да се финализира при посетата на Макрон на Кијив. Според Ројтерс, во деновите пред посетата на Макрон, може да се очекуваат 40...

Русија во новогодишната ноќ ја нападнала Украина со рекорден број дронови

Украина соопшти дека во новогодишната ноќ, Русија кон неа лансирала рекордни 90 дрона, при што 87 од нив биле соборени. Станува збор за дронови од иранско производство „Шахид“. Цел на дроновите била и околината на градот Лвив на крајниот запад на Украина. „Непријателот користеше рекорден број јуришни дронови“, се вели во соопштението од Военото воздухопловство на Украина. Дополнително, извршени се и напади...

Русија убила 513 деца од почетокот на инвазијата на Украина

Како резултат на руската инвазија на Украина што почна на 24 февруари 2022 година, досега 513 деца во земјата ги загубиле животите, а 1.161 дете биле повредени, известува украинската државна новинска агенција Укринформ пренесувајќи го соопштението на Генералното јавно обвинителство на Украина. „Повеќе од 1.674 деца станале жртви на војната во Украина, како резултат на целосната оружена агресија од страна...

Украинските сили собориле ракета „кинжал“ над Кијив и 14 руски дронови

Руските воздушни напади врз Украина не стивнуваат во однос на изминатите денови, но и украинските вооружени сили успешно возвраќаат, па така вчера попладнето Противвоздушната одбрана успешно соборила руска хиперсонична ракета „Кинжал“, односно Kh-47M2, над главниот град на Украина, Кијив, извести украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руските агресорски сили истрелале три ракети Кинжал околу 14:15 часот од авиони над руска територија,...

Четири видови дронови според НАТО стандарди ќе се произведуваат во земјава

Четири видови дронови наскоро ќе почнат да се произведуваат во Северна Македонија, најави премиерот Димитар Ковачевски, по посетата на фабриката „АТС АММО“ во Самоков. Дроновите ќе бидат според НАТО стандардите, а ќе имаат повеќе намени. Министерката за одбрана Славјанка Петровска рече дека заради потребите кои се наметнуваат, дроновите ќе бидат повеќенаменски, со способност за извидничко разузнавачки мисии, борбени дејствија...

Напади со дронови и ракети во Украина, експлозии регистрирани близу атомска централа

Во текот на ноќта руските сили пуштиле повеќе борбени дронови „Шахид“ од територијата на Крим и од територијата на Русија, а украинското Воено воздухопловство соборило 21 од нив. Дроновите оперирале во јужните, источни и централните региони на Украина, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Дополнително, врз населени места во регионот Донецк руските сили истрелале осум ракети од системот С-300. Шест...

Кијив демантира: „Поделбите“ меѓу военото и политичкото раководство на Украина се руски наратив

Наводите за наводен раздор меѓу военото и политичко раководство на Украина се дезинформација, односно руски наратив, изјави денеска Људмила Дарахан, државен секретар во Министерството за одбрана на Украина, во изјава за украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Во интерес на Русија е да ја дестабилизира ситуацијата во Украина, порачува таа. „Ова е руски наратив. Ова отсекогаш се случувало. Се сеќавате...

Кијив втор ден по ред под бран руски напади со дронови

Русија утрово повторно започна бран напади со беспилотни летала врз Кијив, засилувајќи ги нападите врз украинскиот главен град по пауза од неколку недели, соопшти градската воена администрација, а пренесе Гардијан. Засега нема извештаи за критична штета или жртви, рече Серхи Попко, шеф на воената администрација на Кијив, цитиран од Ројтерс. По пауза од 52 дена, Москва ги продолжи воздушните напади врз...

Набавката на дронови за Армијата ќе започне следна година

Од следната година одбраната ќе набавува дронови за потребите на Армијата, најави министерката за одбрана Славјанка Петровска вчера во емисијата „КликПлус“. „Процесот веќе е започнат и во текот на следната година ќе започнеме формално со набавка на дронови, затоа што анализата која јас ја најавив пред неколку месеци е направена. Генералштабот на Армијата со соодветните единици ја заврши оваа анализа...

Дроновите во светот разнесуваат храна и фрлаат бомби, кај нас не можат да ловат ниту загадувачи

Дроновите денес берат јаболки по плантажи наместо луѓе, испорачуваат храна, фрлаат бомби во Украина и ги откриваат позициите на непријателот, вршат најразновидни типови на мониторинг од воздух и имаат многу други функции во различни краеви од светот. Во Македонија пред повеќе од пет години од властите беше ветено дека дроновите од воздух ќе ги ловат несовесните граѓани кои фрлаат...

Зеленски планира да се сретне со Бајден, нови руски напади врз Украина

Володимир Зеленски
Украинскиот претседател Володимир Зеленски планира средба со американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа по обраќањето на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк следната седмица, објавија американските медиуми, пренесе Би-би-си. Засега нема официјална потврда за датумот на посетата. Исто така, останува нејасно дали Зеленски ќе се обрати во Конгресот како во декември 2022 година. За време на посетата, се очекува...

Кијивскиот регион повторно ракетиран, оштетени деловни објекти и автомобили

Од парчињата на уништени руски ракети ноќеска, во регионот Кијив биле оштетени деловни објекти, приватни автомобили и фасади на згради, како и еден камион и еден булдожер, соопшти Кијивската регионална воена управа, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руските агресорски сили истрелувале ракети во период од два часа, при што дејствувала украинската противвоздушна одбрана. Не биле погодени критично важни или...

Жестоки напади изминатово деноноќие во Украина, повредени се цивили

Во текот на изминатите 24 часа, во Украина се случиле 30 вооружени судири меѓу руските агресорски сили и украинската одбрана. Непријателот извршил и повеќе воздушни напади, меѓу другото и со дронови, па има повредени цивили, јавува украинската државна новинска агенција Ukrinform.net. Украинското воено воздухопловство извршило девет воздушни напади врз руска жива сила, складови со муниција и воена опрема, а дополнително...

Кијив повторно напаѓан цела ноќ, но руските дронови не нанесоа штети

По речиси цела ноќ руски напади со дронови, околината на Кијив, главниот град на Украина, сепак помина без штети и без повредени. Биле користени јуришни дронови, неколкупати во ноќта била прогласувана тревога, но украинската противвоздушна одбрана сепак успеала да ги неутрализира дроновите, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. „Минатата ноќ, непријателот повторно го нападна регионот Кијив со јуришни дронови. Неколкупати...

Кијив повторно нападнат со дронови, трета ноќ по ред

Ноќеска, трет ден по ред, украинскиот главен град Кијив беше повторно цел на руски напади, при што украинската противвоздушна одбрана неутрализирала десетина непријателски летала, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на Воената администрација на градот Кијив. „Три дена по ред, Кијив беше нападнат со Шахиди (дронови произведени во Иран). Минатата ноќ беше извршен најголемиот напад со ирански дронови....

Русија спречила напад на Москва со пет украински дронови

Украина извршила напад со дронови (беспилотни летала) на Москва, поради што морале да бидат пренасочувани летови од и до меѓународниот аеродром „Внуково“, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана. Биле користени пет дронови во нападот во текот на денешниот ден, а нивна цел биле локации во поширокиот регион околу главниот град. Руското Министерство за одбрана вели дека сите...

Три лица загинаа во ноќните напади со дронови врз регионот на Кијив

Три лица загинаа, а седум други се ранети во нападите на руски беспилотни летала во текот на ноќта врз регионот на Кијив, соопштија украинските власти, пренесе Ројтерс. Регионалната воена управа на Кијив на својот канал Телеграм објави дека е оштетен „цивилен објект“ и дека спасувачите сè уште работат на местото на настанот. Официјални лица рекоа дека повеќе од 100 работници и...

Човечките загуби на руските сили во Украина се искачија на 107.440 убиени

Украинските воружени сили на територијата на Украина убиле 107.440 руски војници од почетокот на руската воена агресија на 24 февруари 2022 до утрово. Само во текот на вчерашниот ден биле убиени 720 припадници на руските окупаторски сили, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. Украинските бранители исто така уништиле 3.031 тенк, 6.093 оклопени борбени возила, 2.027 артилериски системи, 423 повеќецевни ракетни фрлачи,...

Манолева: Родителите на Леонид не побараа мислење за негова рехабилитација во земјава

Заменик-министерката за здравство Маја Манолева тврди дека родителите на 18-годишниот Леонид Индов не побарале никакво мислење од соодветните институции за можноста или неможноста за рехабилитација на нивното дете во...