fbpx
Таг: дом

таг: дом

Фотографија од работилница за семејство злонамерно извадена од контекст

Директорката на училиштето „Св. Кирил и Методиј“ за Вистиномер вели дека на фотографијата споделена во постот има татко и синови и мајка и ќерка (еднородителско семејство и згрижувачко семејство). Родителите коишто реагирале, по консултацијата во училиштето се извиниле и го прифатиле објаснувањето од училиштето, пишува Вистиномер.   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: “Се е отидено. Секој има право да си прави дома што...

ЛДП и ДОМ ќе бараат законски измени за регулирање на „копањето“ криптовалути

Криптовалути
Коалициските партнери Либерално демократска партија (ЛДП) и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) соопштија дека, имајќи ја предвид енергетската криза и последиците врз животната средина, преку своите пратеници во парламентот ќе побараат законски измени кои се однесуваат на „копањето“ криптовалути. „Во време на енергетска криза недозволиво е да се троши струја за производство на криптовалути за лично богатење на поединци. Бидејќи...

Шахпаска: Малиот групен дом во Берово е успешна приказна за децата без родители

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска беше во посета на малиот групен дом (МГД) во Берово, кој е прв од таков вид во нашата држава, соопшти Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Како што велат оттаму во моментов во овој дом се згрижени четири деца, а за нив се грижи тим од 3 стручни лица (едукатори) и...

„Разбистри сè“ реагира на изјавата на Морачанин, тврдат дека соработката со Петровска и ДИЖС била на високо ниво

Алијансата „Разбистри сè“, во која членуваат 29 граѓански организации, денеска реагираше на образложението на претседателката на партијата ДОМ, Маја Морачанин околу причините за разрешувањето на директорката на Државниот инспекторат за животна средина Ана Петровска. Од Разбистри сè“, во соопштение до јавноста посочуваат дека Морачанин ги злоупотребува наодите на Алијансата за работата на Државниот инспекторат за животна средина и информираат...

Пратеникот Мирослав Богдановски од ДОМ даде оставка, на негово место Даниела Николова од СДСМ

Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот Мирослав Богдановски од Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и на членот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), Дино Дрпљанин. И Дрпљанин и Богдановски не ги образложија своите оставки на седницата. Во пратеничката фотелја на Богдановски ќе седне Даниела Николова од СДСМ, со што оваа партија доби уште еден пратеник. Претходно,...

Забраната за увоз на отпад нема да го реши загадувањето, потребна е построга контрола

Само две недели по донесувањето на измените на Законот за постапување со отпад, со кои Собранието забрани увоз на отпад за согорување, темата за отпад и загадување излезе од фокусот на јавноста. Кон крајот на минатата година алармот го запалија фотографии на шлепери полни со разновиден индустриски отпад наменети за согорување во индустриски постројки во земјава, споделувани на социјалните...

Хајка и дефокус е утрешната блокада од еко-активистите, тврдат од „Усје“

Движењето за чист воздух, граѓанска иницијатива за борба против загадувањето за утре симболично во 12 часот и 5 минути најави блокада на скопската Цементарница „Титан Усје“ во знак на протест поради сомневањата дека овој индустриски комплекс го загадува скопскиот воздух, а притоа загадувањето не се мониторира соодветно од страна на надлежните државни органи. „Министерството од 2016 година ги чува во...

Медиумите не ја проверија информацијата за претресот на домот на Јанева, а не објавија ни демант

Лавина дезинформации и шпекулации во медиумите предизвика новиот случај „Рекет“ на Основно јавно обвинителство, за кој, менаџерот на телевизијата „1ТВ“ Бојан Јовановски и бизнисменот Зоран Милески се во 30-дневен притвор, бидејќи се осомничени дека сториле кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а Јовановски и за кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, пишува „КриТинк“. „Истражната постапка...

Обвинителство од домовите на Јовановски и Милевски одзело компјутери, облека, накит и оружје

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден до раните утрински часови работеше на прибирање на материјални докази поврзани со двајцата осомничени во случајот „Примање награда за противзаконито влијание“, Бојан Јовановски и Зоран Милевски,  информираат од таму. Како што обвинителството веќе информираше, извршени се претреси...

ДОМ: По три години, победа над рударското лоби за Иловица

ДОМ се задоволни од одлуката на Министерството за економија да не издаде одобрение за експлоатација во рудникот Иловица. Според нив, ова е победа на екологистите од Струмичко, но и од целата земја, над моќното рударско лоби. „Ова е победа на аргументите за здрав живот и здрава животна средина, над профитот на група луѓе. ДОМ застана против опасните рудници со цијаниди...

ДОМ: Да биде јасно, „законот за рударство“ важи и за Иловица

„Ако сакате општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина во сите процеси на детални геолошки истражувања, експлоатација и преработка на минерални суровини, веднаш ја поднесуваме старата верзија на законот, онаа што ја оспоривте како асоцијација, извршивте притисок врз институциите и го заглавивте законот цела година“, и порачуваат на Асоцијацијата за рударство двете пратенички на ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана...

Власта незаинтересирана да ги прифати измените на законот за казина

Опозициските партии најавуваат амандмани на нацрт-законот за игрите на среќа, Министерството за финансии не е заинтересирано да ја информира јавноста за текот на законот, додека Движењето за борба против коцкање ги потсетува пратениците да прифатат нивните барања истакнати за време на протестот од 21 декември минатата година во Тетово, кој освен од граѓаните беше масовно поддржан и од верски...

Забрането е користење на цијанидот и сулфурна киселина за идните рудници

Собранието на Република Македонија на денешната седница ги донесе измените на Законот за минерални суровини со кои на идните рудници на металични суровини со отворени копови им се забранува употребата на цијанид и на сулфурна киселина во технолошките процеси на флотација или на лужење на рудата. Оваа законска измена, која не се однесува на постоечките рудници, беше предложена од страна...

Маја Морачанин: Довербата ќе ја вратиме со квалитетни мерки и со транспарентност

Со претседателката на ДОМ и пратеничка во македонското Собрание, Маја Морачанин, разговаравме за тоа колку се квалитетни мерките на Владата во Планот за чист воздух, за начините како да се врати загубената доверба на граѓаните кон државата кога е во прашање аерозагадувањето и за првите значајни чекори на Македонија за трансфер кон еколошки и обновливи енергенси. Има ли Владата искрена намера да се справува...

Лилјана Поповска замина, прв човек на ДОМ е Маја Морачанин

Прв човек на партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) од вчера е пратеничката Маја Морачанин, која на тоа место ја наследи својата парламентарна колешка Лилјана Поповска. Под мотото „Зелени вредности – трајна визија“, на 4-от конгрес на ДОМ се собраа околу триста делегати, кои избраа нов Централен и Надзорен одбор на ДОМ. Потоа за претседателка на ДОМ едногласно беше избрана...

Еко-активисти предупредуваат: И власта и опозицијата одработуваат за концесионерите

Цијанидната коалиција СДСМ-ДПМНЕ, асистирана од ДУИ, уште еднаш потврди дека нивните кавги само ја замајуваат јавноста во вид на димни бомби, а всушност се работи за коњуктурно-лукративна групација со ротирачка методологија, огорчено реагираат еко-активистите од југоисточна Македонија по информациите дека Собранието не гласаше за измените и дополнувањата на Законот за минерални суровини поради немање кворум за работа иако беа...

Потрошувачката кошница во февруари чинела 32.383 денари

На едно четиричлено семејство во Македонија му биле потребни 32.383 денари за основните месечни потреби во февруари, покажуваат податоците на Синдикалната минимална кошница. Најмногу пари или 13.395 денари биле потребни за храна и пијалоци, 10.476 денари за комунални трошоци и покуќнина, за лична хигиена 927 денари, а за хигиена во домот 1.364 денари. Превозот, четиричлено семејство го чинело 2.349 денари, а обувките...

ДОМ бара нова опрема за уништување на отпадот во Дрисла

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) смета дека поради загадениот воздух, потребни се интервентни набавки на опрема за уништување медицински и друг биолошки отпад во Дрисла, пречистувачи на воздух, апсорбери на чад од оџаци на домаќинствата, филтри на индустриски оџаци и слична опрема. Од таму потсетуваат дека финската студија за загадувањето на воздухот во скопскиот регион од 2016 година покажа дека извори...

ДОМ: Предлагаме итни мерки за загадувањето кои можат да се преземат денеска

Од партијата ДОМ преку соопштение предлагаат итни мерки против загадувањето на воздухот кои што може да се преземат денеска и среднорочни мерки за период од еден до три месеци. Како итни мерки од партијата предлагаат да се воведе пар-непар режим на возилата, бесплатен јавен превоз, забрана за тешки товарни возила низ град, забрана за возила под Еуро 4 стандард, затворање...

ДОМ: Не гласавме за законот за јазиците, оти е тешко применлив и нефункционален

Од партијата ДОМ велат дека нивните две пратенички во Собранието, Лилјана Поповска и Маја Морачанин во Собранието не гласале „за“ предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање затоа што сметаат дека законот е „тешко применлив и нефункционален“. „На денешното гласање за законот за употреба на јазиците во прво читање пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин, не гласаа...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...