fbpx
Таг: дом

таг: дом

ДОМ на Централен одбор ја потврди поддршката за новата влада

ДОМ на денешната седница на Централниот одбор ја потврдила поддршката за формирање нова влада, за која велат дека ќе има сериозна задача за демократизација на земјата и за спроведување на реформите на Прибе во насока на професионализација на институциите. „Истовремено, ќе треба да започне и процес на намалување на поделбите помеѓу граѓаните по разни основи и да зајакне граѓанската кохезија....

Во пожар во Гватемала загинаа 19 малолетници, згрижени во дом за деца – жртви на насилство

Најмалку 19 малолетници загинаа во пожар во Гватемала во дом за деца кои се жртви на насилство, соопштија властите. Домот се наоѓа во општината Сан Хозе Пинула, кој е оддалечен 25 километри југозападно од главниот град на Гватемала. Во овој центар престојувале деца на возраст до 18 години. Засега нема информации за причините за пожарот.

Сè помалку се издаваат фискални сметки при купување алкохол и цигари

Лани најретко се издавале фискални сметки за услуги за одржување на домот (17 проценти), услуги за поправки на домот (21 процент), изнајмување имот (30 процент) и за занаетчиски услуги (36 проценти). Ова го покажуваат податоците од анкетата за даночната евазија во Република Македонија во 2016 година, направена од Центарот за истражување и креирање на политики (ЦИКП). Во 2016 година, повеќе од половина од...

Жители на Волковија протестираа поради загадувањето на селските извори

Со мирен протест, жителите од тетовското село Волковија го искажаа своето незадоволство поради, како што рекоа, загадувањето на селските извори од кои се снабдуваат со вода за пиење. Тие посочијa дека изворите се загадуваат поради градежни работи кои ги врши приватна фирма, ангажирана за изградба на воспитно-поправен дом, кој се гради во близина на изворите и во атарот на нивното...

ДОМ: Градовите се задушуваат, а институциите се во изборна кампања

ДОМ протестира што градовите се задушуваат од загадување на воздухот, а надлежните лица од институциите се растрчани во изборна кампања! „Нема кој да донесе одлука и да даде налог за итни мерки, ниту доволно службеници кои тоа ќе го спроведат. Партизираните институции се неспособни да си ги извршуваат своите обврски и не е доволен напорот на професионални службеници кои се...

Македонка пронајдена мртва во својот дом во Лондон

Македонска државјка (36) со потекло од Велес била пронајдена мртва изминатиов вторник во нејзиниот стан во Лондон. Нејзината цимерка, исто така Македонка, им ја соопштила веста на нејзините родители во Велес. Таа не ја знаела причината за смртта. Кусо им кажала дека нивната ќерка е однесена на обдукција, од чии резултати ќе се утврди причината за смртта, објави „Дума“. Станува...

Поповска се откажа од добитното место на листите, ќе го добие друг член на ДОМ

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, денеска на прес-конференција информираше дека се откажува од добитното пратеничко место на листата на СДСМ. – Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ. Ќе се борам со еднаква страст од друга позиција, која сега се смета за недобитна. Се имам откажано од повеќе функции досега. Никогаш не сум жалела...

Зелените партии од Југоисточна Европа презентираа Декларација за зелена економија

Зелените партии на Македонија, Србија и на Бугарија одржаа меѓународна конференција на тема „Новинарите и креаторите на политиките ја подобруваат зелената економија“. Во фокусот на настанот беше зелената, односно циркуларната економија. - Зелената економија е еден нов аспект на економија, кој е еден чекор понатаму во еволутивниот развој на економијата. Тоа значи дека со користење минимални природни ресурси, се изведуваат економските...

43-годишен тетовец живее во дом кој во секој момент може да се урне

Куќата на 43-годишниот Бране Глигориевски од тетовската населба Певчина, во секој миг може да се урне. Неговиот дом е стар еден век, а врнежите изминатиот период ја нарушија стабилноста на куќата. Дел од покривот и надворешните ѕидови на објекот се паднати, па тој стравува за својата безбедност. - Страшно е да се живее тука, кога врне и дува ветер цела...

Масакр во дом за лица со посебни потреби во Јапонија

Деветнаесет лица се убиени, а 45 се повредени откако 26-годишен маж утринава упаднал во дом за немоќни и за лица со посебни потреби во јапонскиот град Сагамихара и почнал да напаѓа со нож. Осумнаесет од повредените лица се во критична состојба. Напаѓачот подоцна сам ѝ се предал на полицијата. Засега не се открива неговиот идентитет, но се соопштува дека самиот се...

Битолчанец пронајден мртов во својот дом

Б.Д. (53) од Битола е пронајден мртов вчера попладне, околу 17 часот, во неговиот дом, соопшти полицијата. Доктор од итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство. Увид извршила екипа од СВР-Битола, а јавен обвинител наредил обдукција врз телото на починатиот.

ДОМ: Менувањето на правилникот за квалитет на водите е скандалозно

Туризмот во Дојран е важен, но не повеќе од здравјето на жителите и на туристите, реагираат од ДОМ на менувањето на правилникот за мерење на квалитетот на водите. Од партијата велат дека со менувањето на правилникот со кое се зголемува бројот на дозволени фекални бактерии во видите, Министерството за здравство само потврдува дека водата е загадена. ДОМ бара од локалната власт...

ДОМ: Неселективни санкции ќе значат неправда за недолжните граѓани

ДОМ изразува длабока загриженост поради најавите од претставници на ЕУ и на САД дека за Република Македонија ќе се воведат санкции со одземање на препораката за членство во ЕУ и безвизниот режим, стопирање на финансиската помош преку европски фондови и Светска банка и ред други казни. „Тоа не само што не води кон решение на политичката криза, туку ќе значи неправда...

Заев и Поповска: Без фер и демократски избори, нема излез од политичката криза

Зоран Заев и Лилјана Поповска, лидери на СДСМ и на ДОМ, денеска ја потпишаа платформата за демократска Македонија. Заев рече дека борејќи се за регуларни, фер и демократски избори, испраќаат заедничка порака дека ова е првиот чекор кон нормализација на државата. „Начелата како враќање на правдата, правната држава, професионализација на полицијата, департизација и деполитизација на институциите, вредностите од аспект на...

ДУИ собра потписи за иницијативата, ќе ја поднесе кога ќе обезбеди мнозинство

Вкупно 26 пратеника денеска ја потпишаа иницијативата на ДУИ да се повлeче одлуката за распуштање на Собранието. Потписи на иницијативата ставиле пратениците од ДУИ и од ДПА, како и пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска. Како што информираше Артан Груби, шеф на кабинетот на Али Ахмети, иницијативата ќе биде поднесена кога 62 пратеника ќе потврдат дека ќе гласаат за да се одложи...

ДОМ: МНР да одговори какво решение е договорено за бегалската криза

Партијата Демократската обнова на Македонија (ДОМ) денеска го повика Министерство за надворешни работи да даде одговор какво решение е договорено за бегалската криза. Портопаролот на ДОМ, Тони Ристов, на прес-конеферцијата рече дека треба да се понудат сериозни и хумани решенија, кои ќе бидат во согласност со меѓународните конвенции за бегалци и за раселени лица. Тој рече дека бегалската криза е...

Изборите го омекнаа непопустливиот Груевски

За кратко време поранешниот премиер Никола Груевски и Владата повлекоа неколку потези што беа незамисливи пред една година. Во изминатите месеци тој направи повеќе отстапки отколку за сите девет години колку што е на власт и почна да повлекува некои веќе објавени одлуки само затоа што во меѓувреме имало реакции на граѓаните. Груевски неодамна ги изговори и зборовите што дотогаш никој...

Прилеп: Дом за стари лица како дом за казненици

Замрзнатата и блокирана сметка ги остави без греење, без доволно храна и грижа 128 станари во Домот за стари лица во Прилеп. На штитениците, кои и самите плаќаат за услугите, им се закануваат извршни решенија за наплата на долгови. Анализите покажуваат дека, всушност, Домот за стари лица и последните две години трошел многу повеќе отколку што приходувал, а при тоа бројот...

ДОМ: Битката со загадувањето на воздухот треба да ја водиме сите

Партијата ДОМ му даде поддршка на утрешниот протест против загадувањето на воздухот во Скопје и ги повикаа сите граѓани да направат притисок врз властите за да преземат енергични мерки во битката против загадувањето кое Скопје го сместува меѓу најзагадените градови во светот. - Оваа битка треба да ја водиме сите, без разлика на нашите убедувања и припадност. ДОМ ги повикува политичките чинители...

ДОМ бара прогласување вонредна состојба поради загадувањето

Партијата Демократска обнова на Македонија денеска побара Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето, а Министерството за животна средина веднаш да најде итни мерки за санирање на проблемот, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на ДОМ, Тони Ристов, додавајќи дека партијата нуди конкретни мерки за намалување на загадувањето. Партијата, како што рече Ристов, веќе има конкретни мерки за надминување на проблемот....

Тенденциозно се прикажува студија за да се „докаже“ дека маските не спасуваат животи

Во оваа објава се пропушта контекстот, притоа не се наведуваат битните огради кои ги ставаат и самите автори во студијата, а се тврди дека маските не заштитуваат од инфекција...