fbpx
Таг: дом

таг: дом

Едноминутен молк во Собранието за жртвите во Париз

По предлог на пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, пратениците во Собранието на Македонија со едноминутно молчење им оддадоа почит на жртвите во синхронизираните терористички напади во Париз, пред да почнат со расправата по двете точки на дневниот ред. По предлог на претседателот на Собранието, Трајко Велјаноски, прва точка за расправа на дневниот ред е одлуката за објавување јавен оглас за избор на претседател и...

Студент од Прилеп загина паѓајќи од студентскиот дом „Кузман Јосифовски“

Вчера рано наутро, околу 3 часот по полноќ, при пад од повисоките катови на студенсткиот дом „Кузман Јосифовски“ во Скопје, загина 20-годишен студент од Прилеп. Тој по падот веднаш бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје, но како последица од тешките телесни повреди, утрово починал. Полицијата и обвинителот го истражуваат случајот и денеска ќе одлучат дали ќе го дадат телото на...

Владата ќе гради старечки дом за пензионери со мали пензии

Владата планира изградба на нов дом за стари лица, односно за лица чии пензии се толку ниски што не може да бидат прифатени во приватните старечки домови, изјави премиерот Никола Груевски при денешната посета на Клиниката за гинекологија. - Сакаме да помогнеме да се зголеми капацитетот на државните старечки домови, но не сакаме да им бидеме конкуренција на приватните. Од...

ДОМ: Дијаспората да гласа електронски

Демократска обнова на Македонија (ДОМ) смета дека најрационално и најправично гласање на дијаспората ќе се овозможи со електронско гласање. Според партијата, со тоа ќе се обезбеди поголемо учество на дијаспората во изборниот процес, а истовремено ќе се овозможи намалување на трошоците. „Електронското гласање на дијаспората може овојпат да биде применето и како пилот-проект за цела Македонија и како подготовка за некои следни избори...

ДОМ бара и малите партии да бидат вклучени во имплементацијата на Договорот од Пржино

Партијата Демократска обнова на Македонија го поздрави договорот за решавање на политичката криза во Македонија, но смета дека за негова успешна имплементација, е потребна транспарентност и вклучување на повеќе партии, невладини организации и на пошироката демократска јавност. „Доколку се остави за суштинските прашања во земјата да одлучуваат само двапати по две партии, ќе се даде легитимитет на бипартиски и на...

ДОМ ќе настапи самостојно на предвремените парламентарни избори

При посетата на општинската организација на ДОМ - Крива Паланка, Лилјана Поповска зборуваше за подготовките за самостоен настап на предвремените парламентарни избори. „Логично е ДОМ да настапи самостојно, како што е конгресниот заклучок за идните локални избори 2017 и секогаш кога тоа е во интерес на промоција на програмските определби на партијата. Очекуваме на мирен начин и низ дијалог да...

ДОМ: Брзо решение на политичката криза за да не стане регионална и меѓуетничка

Партијата ДОМ бара брзо решение на политичката криза за да не добие други размери, па да стане регионална и меѓуетничка. Од партијата на учесниците во преговорите им порачуваат да се водат од интересот на граѓаните и на Република Македонија, па да ги стават настрана своите политички агенди и маркетиншки трикови од предизборна кампања. „Тоа значи фокус на отстранување на причините...

Се гради нов дом за семејството Ристовски, кое минатата година остана без покрив над глава

Борче Ристовски од тетовското село Сиричино со неговата сопруга и со трите деца, за неколку месеци ќе добие свој покрив над глава. Благодарение на донации на приватни фирми, деновиве почнаа да се поставуваат темелите на нивниот нов дом, на местото каде пред шест месеци им се урна куќата. - Куќата на семејството Ристовски планираме да ја изградиме до крајот на јули....

ДОМ: Граѓаните да не подлегнуваат на манипулации

ДОМ изрази длабока загриженост за настаните во Куманово и им дава недвосмислена поддршка на институциите да си ја извршат својата професионална обврска и да се справат брзо и ефикасно со безбедносните закани. Партијата апелира до сите граѓани да не подлегнуваат на манипулации кои водат до меѓуетничка нетрпеливост и до судири. „Бескрајно жалиме за жртвите на овие насилни дејства. Ова е многу...

ДОМ ја напушта владината коалиција

Лилјана Поповска, претседателка на ДОМ, соопшти дека ја напушта владината коалиција. „На вчерашната седница на Извршниот одбор на ДОМ, беше разгледувана политичката ситуација во земјата и беше донесена одлука за излегување од владината коалиција. Беше заклучено дека со овој чекор ДОМ ќе помогне во решавањето на длабоката политичка криза која е закана за стабилноста на Република Македонија. Оваа одлука ќе...

Култниот „Дом на млади“ отвора Центар за неформално образование

Штипскиот „Дом на млади“ преку објавениот конкурс за деца кои сакаат да ги изучуваат уметностите, го официјализираше Центарот за неформално образование. Повикани се деца и млади кои сакаат да изучуваат драмска, музичка и ликовна уметност, како и литературно пишување и фотографија. Првпат во Штип ќе може да се посетуваат часови по класичен балет, објави директорката на „Дом на млади“,...

ДОМ го поздрави почетокот на дијалогот во Брисел

ДОМ  денеска соопшти дека го поздравува неформалниот почеток на дијалог помеѓу власта и опозицијата во рамките на Конференцијата во Брисел. „ДОМ инсистира на дијалогот, верувајќи дека Македонија има демократски капацитет за излез од кризата. Порано или подоцна, сите избрани пратеници треба да се сретнат во Собранието зашто само таму може да се изгласаат измени на Изборниот законик и на други закони, што...

ДОМ предлага нов закон за високо образование

Повлекување на законот за високо образование, формирање министерство за високо образование и наука и подготовка на нов закон донесен по сериозни анализи и дебати низ екстензивна процедура, предлага ДОМ. Од ДОМ бараат: „1) Ангажирање странски државјани за ректори, декани и членови на Одборот за акредитација и евалуација на високото образование (член 2, 3 и 5) – Проблематично е од правен аспект, но...

ДОМ: Да се одложи носењето на законот за државен испит

ДОМ не се сложува со брзината на носењето на законот за високо образование и затоа од партијата бараат одложување на неговото носење. - ДОМ предлага одложување на носењето на законот за високо образование за да се обезбеди широка јавна дебата и да се земат превид аргументите на студентите и на професорите - велат од ДОМ. Од партијата апелираат до МОН да...

„Лице в лице“ со ликовен конкурс за деца на тема „Мојот дом“

Платформата за активизам „Лице в лице“ распиша конкурс за ликовни творби на тема „Мојот дом“. Натпреварот има цел да го промовира домувањето како основа за човековиот развој. „Целта на оваа иницијатива е да се истакне проблемот на сиромашното домување и последиците од него во јавноста, но и да се промовираат опции за надминување на овој проблем и придобивките за поединецот,...

„Југохром“ ќе нè труе уште две години

Од еколошкото здружение „Еко Герила“ се разочарани од владината одлука
„Југохром“ доби нов рок од две години и ќе продолжи да работи без обезбедена А-интегрирана еколошка дозвола. „Макстил“ соопшти дека донеле одлука за прекин на производството во погонот „Челичарница“ сè додека не ја инсталираат опремата. Партијата на зелените ДОМ е разочарана од одлуката на Владата да му дозволи на „Југохром“ да работи без да ги воведе потребните филтри и да...

Дом за стари лица, катна гаража и автобуска станица за три години во Охрид

Во наредните две-три години, македонскиот туристички бисер и летен културен центар, Охрид, треба да добие уште три капитални објекти: катна гаража, автобуска станица и дом за стари лица. Формалната одлука веќе ја донесе градскиот совет, меѓутоа без советниците на опозицискиот СДСМ. Тие не се согласуваат со начинот на градбата, односно таа да оди преку постапка за отуѓување на градежното...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...