fbpx
Таг: документи

таг: документи

Судот ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски

Кривичниот суд во Скопје ја комплетирал потребната документација за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во земјава и ја доставил до Министерството за правда. Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, досека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски...

Владата за две недели ќе објави 21 документ за поголема отвореност

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за информатичко општество и администрација на веб-страниците на министерствата и на другите органи на државната управа да бидат објавени листа на акти и на материјали што министерствата согласно закон се обврзани да ги објават и навремено да ги ажурираат. Станува збор за список од 21 документ, што во наредните 15 дена треба да...

Јакимовски: Полицијата насилно упадна, од Општината собиравме лични работи

Досегашниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, денеска на прес-конференција обвини дека полицијата „под водство на режимот на Зоран Заев“ насилно упаднала во Општина Карпош додека неговите колеги пакувале лични работи. Тој рече дека некој им јавил на вработените во Општината дека денеска ќе се случи примопредавањето на градоначалничката функција и дека затоа тие пакувале работи од кабинетот на Јакимовски. -...

Обвинителството бара документи од институции за кривичната против Вангеловски

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти, и поведување постапка за утврдување одговорност за судија, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство. „Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, тргнувајќи од наводите содржани во кривичната пријава на...

Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујовски и за Бошковски да влезе во Врховен

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ било дозволено да влезе во Врховниот суд и да изврши увид во списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“. Како што соопштија...

За да добијат бесплатни документи, новинарите треба да објаснат зошто ги бараат

Централниот регистар денеска информираше на кој начин новинарите може да го остварат своето право на бесплатен пристап до информации откако Владата на 26. седница донесе ваква одлука. Во одлуката на Владата стои дека Централниот регистар и Агенцијата за катастар за недвижности треба во рок од 30 дена да им овозможат на новинарите бесплатен пристап до јавните исправи кои ги издаваат...

Македонија ги преплатила странските инвестиции со 225 милиони евра

Странските директни инвестиции од 2007 до мај 2017 година Македонија ја чинеле 225 милиони евра, објави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека странските инвеститори вработиле 20.000 работници, но најголем дел од нив биле преземени од македонските компании. Едно работно место државата ја чинело во просек 11.000 евра. - Не постојат документи на кој начин се воделе преговорите со...

МВР со продолжено работно време на шалтерите за документи

Почнувајќи од денеска до крајот на август, отсеците за управни работи во Битола, Велес, Куманово, Охрид, Струмица, Тетово и во Штип ќе работат во две смени, од 8.30 до 20 часот, извести МВР. Покрај можноста што продолженото работно време ја отвора, граѓаните да може потребните документи или уверенија да ги вадат и по работното време, МВР поради зголемениот обем на...

„Гардијан“: Русија една деценија работела на оддалечување на Македонија од НАТО

Руски шпиони и дипломати речиси една деценија работеле на ширење пропаганда и на провоцирање раздор во Македонија, како дел од пошироките напори на Кремљ да го зголеми своето влијание во земјите од поранешна Југославија и да го спречи нивното членство во НАТО, како и да ги држи подалеку од западното влијание, пишува британскиот весник „Гардијан“. Овие активности почнале во 2008...

Станишев побарал да прекине обвинението против него за изгубени тајни документи

Поранешниот бугарски премиер Сергеј Станишев побарал од Апелацискиот суд во Софија да го прекине случајот против него за изгубени тајни документи поради застареност на делото, јавува дописничката на „Мета“ од Софија. Адвокатот Васил Василев побарал да се прекине случајот против Станишев, бидејќи рокот истекол на 27 јануари, така што завршница на случајот се очекува следниот месец. Во декември лани Основниот суд во...

СЈО одзело документи за „Скопје 2014“ од Државен архив

Специјалното обвинителство одзело документи од Државниот архив, во рамките на предистражна постапка, објави телевизија „Телма“. Од СЈО не коментираат за каков тип документи се работи, ниту што е предмет на нивната предистражна постапка. Директорот на архивот, Филип Петровски, изјави дека се работи за документи поврзани со проектот „Скопје 2014“. И Петровски и од СЈО велат дека соработката била коректна и дека немало никакви...

Обвинителството имало налог за претрес на домот, а не за приведување на Величковиќ

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска потврди дека вчера, по налог на судија за претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје, бил извршен претрес во домот на началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, а во рамките на предистражна постапка што се води против началникот. „Цел на претресот беше пронаоѓање траги на кривично дело или предмети важни...

Документите за прогонуваните од режимот во Албанија ќе станат достапни

Управниот суд на Албанија пресуди дека документите за бројот на лицата прогонувани од поранешната Агенција за безбедност и разузнавање не треба да се сметаат за тајна и тие треба да бидат јавни, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. На овој начин, албанската редакција на БИРН ја доби осуммесечната судска битка со албанската Државна разузнавачка служба и ќе може да ги објави...

Кирацовски побара од МВР да ги истражи злоупотребите на администрацијата

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски, денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, му ја предал документацијата за пријавени злоупотреби во институциите за партиско-политички цели во предизборниот период. Како што соопштија денеска од кабинетот на Кирацовски, станува збор за сериозни индиции за сторени кривични дела и очекуваат тие ефикасно да бидат процесирани од МВР. „Денеска, лично до...

Јанева: Никогаш не сум била член на СДСМ, уплатницата за членство е лажна

Никогаш не сум била член на политичката партија СДСМ ниту, пак, сум извршила уплата за наводна верификација за членство во оваа политичка партија, вели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во реакцијата по повод пишувањата на дел од медиумите за нејзиното наводно членство во опозициската партија. Јанева вели дека документите што вчера ги објави дневниот весник „Вечер“ се невистинити, а од СЈО...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во негово време не знаеше дека Кривогаштани и Секирарци постојат

Кога СДСМ раководеше со здравството, не знаеја да го покажат Кривогаштани на мапа, а Секирарци не знаеја дека воопшто постои, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Шилегов денеска го обвини ВМРО-ДПМНЕ и покажа документи од Владата, кои, како што тврди, покажуваат дека неколку барања за обнова на здравствени установи и за...

Шилегов обвини дека Владата одбила барања за реконструкција на болници

Петре Шилегов ја обвини ВМРО-ДПМНЕ и притоа приложи документи од Владата со кои тој тврди дека неколку барања за обнова на здравствени установи и за набавка на медицинска опрема биле одбиени со едно исто образложение - да не се преземаат активности што создаваат нови финансиски обврски за буџетот. - Лагите и лицемерието на Никола Груевски и на Никола Тодоров немаат крај. Последниве денови...

И Наумов се жали на опструкции: Од Финансии не ми даваат никакви документи и податоци

„Министерство за финансии продолжува со ист начин на работа како и претходно и во последниот месец, откако сум повторно на функција, немаме никаква соработка“, се пожали дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, на средбата со претседателот на Стопанска комора на Сојузот на Северозападна Македонија, Неби Хоџа. Тој додаде дека ниту еден документ што го побарал од кабинетот на министерот за финансии,...

Ристоска: Загрижени сме затоа што државна институција одбива да спроведе судска наредба

Обвинителката Ленче Ристоска денеска на прес-конференција информираше дека истражителите и обвинителите на СЈО сè уште не успеале да се договорат со Управата за безбедност и контраразузнавање за на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство да им дадат пристап до системите за прислушување. - Ние од Основниот суд Скопје 1 прибавивме две судски наредби. Едната е за одземање службена документација на УБК која...

Јанева: Влеговме во УБК со судски налог за да видиме кој прислушувал

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска со својот тим влезе во Управата за безбедност и контраразузнавање и најави дека оттаму нема да излезе сè додека не си ја заврши работата. - Влеговме во Управата за безбедност и контраразузнавање за конечно да се дознае кој прислушувал, дали УБК или странските служби - изјави денеска пред зградата на МВР специјалната јавна обвинителка,...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...